[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 20. 04. 2021   Meniny má Marcel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pre Ondrovcov z Dolnej Tižiny je majákom v manželstve Eucharistický Ježiš
P:3, 09. 02. 2021 08:11, DOMBratislava 9. februára (TK KBS) Každý človek sa cíti podľa manželov Ondrovcov bezpečne, keď vie, že niekto nad ním bdie, keď má istotu, že sa niekto o neho stará, keď sa má o koho oprieť, keď vie, že má pri sebe niekoho kto ho miluje a je ochotný položiť za neho aj život. Ako povedali Lenka a Vladimír z Dolnej Tižiny (okres Žilina) v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS, v manželstve to platí dvojnásobne. „Takýmto bezpečným útočiskom je pre nás na prvom mieste Boh a až potom manželský partner. Dať Boha na prvé miesto a denne odovzdávať Bohu svojho manžela/ manželku nám dáva silu žiť každodennosť života.  Ak to takto v manželstve funguje, tak obaja manželia a aj deti sa cítia v bezpečí,” zdôrazňuje manželský pár, ktorý kráča spoločnou cestou takmer 24 rokov.

Každý prístav, aby bol bezpečným potrebuje podľa Ondrovcov maják. To isté platí aj v tom manželskom prístave. „Pre nás je týmto majákom Eucharistický Ježiš. On nám dáva prostredníctvom milostí sviatosti manželstva kráčať spoločne k svätosti. Zostáva s nami, dáva nám silu vziať na seba svoj kríž a nasledovať ho, znovu povstať po svojich pádoch, navzájom si odpúšťať, spoločne sa modliť, vzájomne si niesť bremená, podriaďovať sa jeden druhému "v bázni pred Kristom" a milovať sa nadprirodzenou nežnou a plodnou láskou. Táto láska nás vedie k tej najhlbšej jednote spojenia s Bohom a vytvára osobnú jednotu , ktorá ponad spojenie v jednom tele vedie k tomu, aby vytvorila jedno srdce a jednu dušu,” konštatujú manželia s tým, že to si vyžaduje nerozlučiteľnosť, vernosť a vzájomnú dôveru.

V rodine Ondrovcov je manžel ten, ktorý ako otec rodiny je kňazom rodiny, ten ktorý prináša Ježiša do rodiny, ten ktorý pozýva k modlitbe, ten, ktorý sa modlí za svoju rodinu a žehná ju. Pán dáva mužom cez proroka Jeremiáša krásne prisľúbenie „Požehnaný je muž, ktorý dôveruje v Pána, Pán bude jeho nádejou.“ (Jer 17,7) A toto by malo byť základom otcovstva: Milovať svoju manželku, ako aj Kristus miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu a byť požehnaním pre svoju rodinu. „Takýmto spôsobom  sa snažíme vytvárať bezpečné prostredie,” hovoria Lenka a Vladimír. 

Manželský vzťah ohrozuje v rodine hriech. „Pre nás je dôležité žiť v milosti posväcujúcej. Vieme však, že sme ľudia hriešni a uvedomujeme si to. A zvlášť vo vzťahoch je človek náchylný padnúť. Preto sa snažíme, aby slnko nikdy nezapadalo nad naším hnevom a po každom páde pomáhať tomu druhému vstať,” uviedli Ondrovci.

 

Na otázku, čo je pre nich v manželstve záchranným kolesom, ak cítia ohrozenie, odpovedali:  „Pri tejto otázke sa nám vynára obraz mladého Dávida, ktorý drží v ruke prak a v kapse má päť kameňov a ide bojovať proti Goliášovi, aby ochránil Izraelitov. Aj my sa snažíme chrániť svoje manželstvo a preto si tiež každý deň berieme do kapsy päť kameňov, aby sme obstáli v "boji". Týmito kameňmi sú: Modlitba ruženca-modlitba srdcom, Eucharistia, Sväté Písmo, pôst, mesačná spoveď. Týchto päť kameňov je záchranným kolesom v našom manželstve.”

 

Ondrovci sa nepovažujú za dokonalý manželský pár. Ale Pán ich pozval do manželstva, aby jeden  druhému pomáhali na ceste k svätosti.

 

Manželstvo je pre Lenku a Vladimíra aj v tejto ťažkej dobe bezpečným miestom. „Uvedomujeme si ako je pre mňa ten druhý dôležitý, aké je dôležité rodinné spoločenstvo. Zvlášť sme to cítili, keď sme boli pozitívne testovaní na toto ochorenie. Vtedy sme ďakovali Bohu, že máme jeden druhého a zároveň, že máme deti, ktoré sa o nás starali,” povedali Ondrovci, pre ktorých je tento čas časom veľkých milostí. „My môžeme povedať, že sme sa úplne odovzdali Márii a Ježišovi a naša vzájomná láska a láska k Bohu sa veľmi prehĺbila. Tento čas je pre nás časom, kedy častejšie berieme do rúk päť kameňov, aby sme zvíťazili,” dodali na záver Lenka a Vladimír.

Od 8. do 14. februára 2021 prebieha Národný týždeň manželstva (NTM). Jeho cieľom je propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka. Týždeň sa nesie v znamení témy Bezpečne v manželstve. TK KBS tento týždeň oslovila viaceré manželské páry, ktorých odpovede bude zverejňovať v priebehu celého týždňa.

( TK KBS, rp; pz ) 20210209023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]