[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ján Babjak SJ považuje za potrebné prijať prorodinnú politiku zo strany štátu
P:3, 06. 02. 2021 19:08, DOMPrešov 6. februára (TK KBS) Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ považuje za potrebné prijať prorodinnú politiku zo strany štátu. Zároveň je nutné zabezpečiť také ekonomické zázemie na Zemplíne, aby otcovia a živitelia rodín, nemuseli cestovať ďaleko za prácou, opúšťať svoje manželky a deti, pretože to prináša neblahé následky na celkové fungovanie rodín, výchovu detí a jednotu manželstva.

Každý občan Slovenskej republiky musí mať podľa neho čo najjednoduchší prístup k plnohodnotnej a zároveň spravodlivo ohodnotenej práci. To však nie je možné, pokiaľ nie je dostatočne vybudovaná infraštruktúra, ktorá bude lákadlom pre domácich, ale aj zahraničných investorov.

Vladyka Babjak to povedal na stretnutí s predsedom Občianskeho združenia Diaľnica na Zemplín a zároveň starostu obce Baškovce (okr. Sobrance) Petra Báthoryho. Počas stretnutia bol vladyka Ján informovaný o vzniku občianskeho združenia, o jeho zámeroch a plánoch podporiť čo najskoršiu dostavbu diaľnice spájajúcu Vyšné Nemecké (štátna hranica s Ukrajinou) s posledným dostavaným úsekom pri Košiciach v obci Bidovce.

Starosta Báthory podrobne popísal vladykovi súčasnú náročnú ekonomicko-sociálnu situáciu, ktorá panuje v obciach v blízkosti ukrajinskej hranice. Chýbajúca infraštruktúra nielenže neprináša investorov do tohto priestoru, ale spôsobuje dokonca ich odliv, do logisticky výhodnejšie umiestnených oblastí. Táto situácia vplýva na veľké množstvo obyvateľov žijúcich nielen v pohraničí, ale v celej oblasti Zemplína.

Arcibiskup Babjak taktiež uviedol, že dostavba diaľnice až po východnú hranicu s Ukrajinou napomôže aj religióznym vzťahom v rámci štruktúr gréckokatolíckych cirkví, nakoľko Prešovská metropolitná cirkev spoločne s Maďarskou gréckokatolíckou cirkvou sú dcérami jednej materskej Mukačevskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorá sídli v Užhorode. V rámci čulej spolupráce medzi týmito cirkevnými jednotkami by čo najskoršie dostavanie diaľničného spojenia podstatne uľahčilo prácu aj na religióznom poli. V tomto kontexte pripomenul pokročilé práce našich južných susedov na diaľničnom úseku medzi mestom Miškovec a maďarsko-slovenskou hranicou.

Arcibiskup v závere stretnutia uistil predsedu združenia Petra Báthoryho, že tento projekt má jeho podporu, čo následne bolo potvrdené aj odovzdaním certifikátu vladykovi, ako podporovateľovi OZ Diaľnica na Zemplín.

( TK KBS, is pa, rp; rp ) 20210206003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]