[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež sa zapojí do modlitbového maratónu „Ekonomika bez obchodovania s ľuďmi“
P:3, 05. 02. 2021 17:42, ZAHVatikán 5. februára (RV) V pondelok 8. februára, v deň liturgickej spomienky na niekdajšiu otrokyňu, ktorá sa nakoniec stala sväticou - sv. Bakhitu, sa bude sláviť v poradí už siedmy Svetový deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Pri tejto príležitosti sa uskutoční medzinárodný virtuálny modlitbový maratón s témou a úmyslom: „Ekonomika bez obchodovania s ľuďmi“. V priebehu programu vystúpi aj pápež František.

Podujatie organizuje Medzinárodný výbor spomínaného svetového dňa pod vedením medzinárodného združenia rehoľníčok bojujúcim proti obchodovaniu s ľuďmi Thalita Kum, v spolupráci s vatikánskym Dikastériom pre integrálny ľudský rozvoj, Medzinárodnou katolíckou charitou a inými organizáciami.

Ako sa uvádza v komuniké, pôjde o vôbec prvý modlitbový maratón zjednocujúci všetky katolícke organizácie, ktoré vo svete bojujú proti obchodovaniu s ľuďmi. Maratón bude možné sledovať v priamom prenose od 10. do 17. hodiny na kanáli Youtube v piatich jazykoch. Každý kontinent bude mať svoj časový úsek. Pápež František, ktorý ustanovil Svetový deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi v roku 2015, vystúpi vo videu o 13:40.

Cieľom iniciatívy je šíriť osvetu ohľadom jednej z hlavných príčin obchodovania s ľuďmi, ktorým je dominujúci ekonomický model. Jeho limity a protirečenia sa ešte viac vyostrili v dôsledku pandémie COVIDu-19.

V komuniké k podujatiu koordinátorka združenia rehoľníčok Talitha Kum sestra Gabriella Bottani vysvetľuje dôvod voľby témy:

„Cez podujatie „Františkova ekonomika“ (The Economy of Francesco) Svätý Otec požiadal Cirkev, aby sa pristavila v reflexii nad vládnucim ekonomickým modelom a hľadala alternatívne cesty. V tomto sme sa plne našli, keďže obchodovanie s ľuďmi je súčasťou ekonómie vylučovania, kde pravidlá trhu ničia nosné hodnoty ľudského spolužitia, založené na rešpektovaní ľudskej dôstojnosti, ale aj na ochrane životného prostredia.

Dominujúci ekonomický model je jednou z hlavných štrukturálnych príčin obchodovania s ľuďmi v našom globalizovanom svete. Prostredníctvom tohto dňa spoločne vyznačíme cestu reflexie v záujme takej ekonomiky, ktorá by podporovala život a dôstojnú prácu pre všetkých.“

( TK KBS, RV, zk; rp ) 20210205026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]