[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Orosch oslávil s rehoľníkmi Deň zasväteného života online
P:3, 05. 02. 2021 12:10, DOMTrnava 5. februára (TK KBS) Na sviatok Obetovania Pána, 2. februára biskupi každoročne slávia s rehoľníkmi vo svojich diecézach Deň zasväteného života. Napriek zložitej pandemickej situácii tomu v Trnavskej arcidiecéze nebolo inak ani tento rok, i keď slávnosť prebehla online formou.

Stretnutie trnavského arcibiskupa Jána Oroscha s rehoľníkmi pôsobiacimi na území Trnavskej arcidiecézy tento rok prebehlo online formou. Predpoludňajšia svätá omša z arcibiskupskej Kaplnky povýšenia Svätého kríža bola streamovaná prostredníctvom webovej stránky Trnavskej arcidiecézy a tiež za pomoci jej profilu na facebooku. Slávnosť zároveň prenášalo do slovenských domácností v priamom prenose Rádio Mária Slovensko.

 

Trnavský arcibiskup Ján Orosch slávil svätú omšu spolu s emeritným trnavským arcibiskupom Jánom Sokolom a generálnymi vikármi, vsdp. assessorom Petrom Šimkom a vsdp. kanonikom Róbertom Kissom. Rehole pôsobiace na území partikulárnej Cirkvi najstaršieho slobodného kráľovského mesta na súčasnom Slovensku reprezentovali priamo v kaplnke ich zástupkyne, pracujúce na Arcibiskupskom úrade v Trnave.

 

V úvode streamovanej svätej omše hlavný celebrant, arcibiskup Ján Orosch požehnal hromničné sviece, ako to býva zvykom v tento deň. Hneď po požehnaní sviec nasledovalo požehnanie trojkráľovej vody, ktoré bolo tento rok z dôvodu vážnej pandemickej situácie presunuté zo slávnosti Zjavenia Pána. Hneď na to celebrant s koncelebrantmi prešli v malom sprievode so zapálenými sviecami okolo oltára, aby po jeho pobozkaní mohla pokračovať svätá omša spevom Sláva Bohu na výsostiach od sedesu kaplnky.

 

V homílii rehoľníkom trnavský arcibiskup Ján Orosch pripomenul dôležitosť troch evanjeliových rád, poslušnosti, čistoty a chudoby, a vyzval ich, aby tieto čnosti nepodceňovali. Zasvätení v kaplnke spolu s tými, ktorí svätú omšu sledovali v priamom prenose cez internet, si pred homíliou, po vypočutí úryvku zo svätého Evanjelia podľa Lukáša, obnovili svoje rehoľné sľuby. „To sú tie tri stĺpy. Akoby také tri oporné body, na ktoré sa dá postaviť aj strecha, aj stan, keď príde víchrica, aby sa ľudia mali kde skryť,“ povedal o ich zmysle pre zasvätených trnavský arcibiskup Ján Orosch.

 

Kazateľ nezabudol pripomenúť v homílii ani mariánsky rozmer sviatku Obetovania Pána. Všíma si, že pri Kristovom obetovaní v chráme je prítomná aj Panna Mária, ktorá je „je obrazom Cirkvi, ktorá pokračuje v obetovaní svojich synov a dcér nebeskému Otcovi a spája ich s jedinečnou obetou Kristovou.“ Zároveň zasvätených povzbudil k tomu, aby žili neustále v tom prvotnom nadšení pre službu Kristovi, ktorým boli zapálení v momente vstupu do rehoľnej komunity, do kláštora. Uvedený zápal, neustále oživujúci vernosť Kristovi v povolaní, cez ktoré sa mu zasvätili, prirovnal k vytrvalosti známeho slovenského športovca Volka. „Ten náš šprintér na šesťdesiat metrov Volko, to ako vyrazí a dostáva sa až do cieľa, to je úžasné ho sledovať. Takže aj tá naša rehoľná služba od prvopočiatku, od toho prvopočiatočného nadšenia musí byť taká na plné obrátky, na «plné pecky»,“ uzavrel trnavský arcibiskup Orosch svoju homíliu.

 

V závere svätej omše trnavský arcibiskup Ján Orosch vyjadril vďačnosť reholiam za ich službu na území Trnavskej arcidiecézy a snažil sa vymenovať miesta ich pôsobenia zo severu až na juh Trnavskej arcidiecézy. Slávnosť Dňa zasväteného života ukončil udelením svojho apoštolského požehnania všetkým tým, ktorí sledovali jej priamy prenos vo svojich komunitách a boli duchovne spojení so svojím pastierom a ďalšími celebrantmi v arcibiskupskej Kaplnke povýšenia Svätého kríža v Trnave.

-

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave

( TK KBS, abu tt, ml; pz ) 20210205023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]