[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Eucharistický kongres v Budapešti má byť veľkým znakom nádeje
P:3, 04. 02. 2021 16:27, ZAHMaďarsko 4. februára (TK KBS) Primas Maďarska nestráca nádej, že medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti, ktorý je naplánovaný na september bude. A pri tejto príležitosti sa uskutoční aj návšteva pápeža Františka. Kardinál Peter Erdő zdôrazňuje, že tvárou v tvár dlhotrvajúcej pandémii bude táto udalosť veľkým znamením nádeje pre svet.

Kardinál Erdő pripúšťa, že o eucharistický kongres je stále veľký záujem. Predtým, ako pandémia zasiahla svet a predtým, ako sa pápež František rozhodol akciu odložiť o jeden rok, prihlásilo sa na ňu viac ako 60 000 ľudí z celého sveta. "Sme s nimi v kontakte. Tým, ktorí o to požiadali, sme vrátili peniaze. Hľadáme nové miesta pre niektoré stretnutia, čoskoro začneme opäť pripravovať dobrovoľníkov,“ hovorí maďarský primas.

Zdôrazňuje, že pandémia ukázala katolíkom, že „Eucharistia je prameňom komunitného života Cirkvi“. „Mnoho farností sa počas tohto obdobia naučilo vysielať online liturgie, ale všetci sme zažili, že osobná prítomnosť na Eucharistii nemôže byť nijako nahradená,“ hovorí kardinál Erdő. Zároveň dodáva, že organizátori sa poučili z pandemických skúseností a chcú, aby bol kongres prístupný online pre čo najväčší počet ľudí. Kardinál zdôrazňuje, že prebiehajú prípravy, ale nakoniec bude podoba kongresu plánovaného na 5. až 12. septembra závisieť od vývoja epidemickej situácie v nasledujúcich mesiacoch. „Verím, že to nebudú iba stretnutia online“ - zdôrazňuje hierarcha. „Dúfame, že toto podujatie poslúži na obnovu našej maďarskej komunity, ale aj Európy a sveta,“ zdôrazňuje maďarský primas. Vyjadruje nádej na prítomnosť pápeža Františka na kongrese. Pretože ak je, ako hovorí, marcová návšteva pápeža v Iraku možná, potom by nemala byť prekážkou ani Budapešť.

Prvý medzinárodný eucharistický kongres sa konal vo Francúzsku v roku 1881. Cieľom kongresov je vydať svedectvo o skutočnej prítomnosti Ježiša v Najsvätejšej sviatosti a podporiť lepšie pochopenie liturgie a Eucharistie v živote Cirkvi. Kongresy sa zvyčajne konajú každé štyri roky. Posledný bol na Filipínach. Trvalým ovocím tejto udalosti bolo založenie sirotinca v Cebu. „Usilujeme sa o vytvorenie siete služieb ponúkajúcich pomoc a poradenstvo pri problémoch s rodinným životom. Chceme zapojiť okrem iného psychológov, učiteľov, lekárov a kňazov“ - zdôrazňuje kardinál Erdő. Poznamenáva, že Medzinárodný eucharistický kongres tak prispeje k budovaniu trvanlivosti dnes toľko ohrozeného manželstva, k čomu pápež František nabáda vo svojej exhortácii „Amoris Laetitia“. Budapešť bude medzinárodný eucharistický kongres hostiť po druhýkrát. Prvý sa tu konal v roku 1938.

( TK KBS, RV pl, rp; pz ) 20210204037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]