[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

eRkári boli na púti vo Vysokej nad Uhom netradičným online spôsobom
P:3, 04. 02. 2021 09:05, DOMVysoká nad Uhom 4. februára (TK KBS) V dňoch 29. až 30. januára 2021 sa konala Obnova eRkárov vo Vysokej nad Uhom. V tomto roku, keď platí základ vychádzania, netradične online spôsobom. Niesla názov: “Bezkontaktný animátor”. Na Obnove sa zúčastnilo viac ako 63 animátorov eRka. 

V piatok večer sa animátorom priamo z Vysokej nad Uhom prihovoril Pavol Hudák, správca Domčeka bl. Anky Kolesárovej a krátko ich povzbudil svojimi slovami. Prítomným priblížil históriu Domčeka aj život bl. Anky. Po úvodnom impulze od duchovného otca Pavla nasledovalo zdieľanie v skupinkách, ktoré umožňuje platforma Zoom, v ktorých si animátori priblížili svoje očakávania i to, čo ich povzbudilo sa prihlásiť na Obnovu. Piatkový večer zakončila spoločná modlitba a požehnanie relikviou bl. Anky Kolesárovej.

V sobotu sa prítomným prihovoril v dvoch prednáškach kňaz Juraj Sedláček, vysokoškolský pedagóg a rektor Univerzitného pastoračného centra sv. Andreja Svorada a Benedikta v Trenčíne. V prvej prednáške s názvom “Go, go, go, Joe” priblížil príbeh Jozefa Egyptského z knihy Genezis. Vyzdvihol Jozefa ako animátora, ktorý “bezkontaktne” zachránil aj svojich najbližších, ktorí ho zavrhli. V druhej prednáške sa o. Juraj venoval apoštolskému listu pápeža Františka, ktorý vydal pri príležitosti 150. výročia vyhlásenia sv. Jozefa za patróna univerzálnej Cirkvi s názvom Patris corde.

Na príklade sv. Jozefa priblížil animátorom ako, kedy, komu a prečo byť animátorom bez slov. Po prednáškach nasledovalo zdieľanie v skupinkách, v ktorých animátori odpovedali na otázky, napríklad čo z vlastného života si si uvedomil na Jozefom príbehu alebo na príklade animátorov, ktorí sa mne venovali v minulosti. Čo som na nich najviac obdivoval a doteraz si pamätám? Čo z toho bolo bez slov? Doobedný program ukončili modlitbou Anjel Pána.

"V eRku sme sa už od prvej vlny pandémie rozhodli, že chceme ostať pri deťoch, aj keď sa s nimi nemôžeme fyzicky stretávať. Snažíme sa hľadať kreatívne cesty, ako žiť svoj apoštolát a ako byť deťom blízko i nadiaľku. Máme skúsenosť, že rovesnícky kontakt so stretkom, s animátorom, pomáha deťom zvládať túto náročnú situáciu, s ktorou sa v niečom vysporiadavajú ťažšie, ako my, dospelí. Preto ma veľmi oslovili a povzbudili slová o. Juraja o veľkom zmysle byť v tejto dobe bezkontaktným animátorom. Prinášať "ducha", nádej, priateľstvo, pomoc či už svojim deťom na stretku, ich rodinám, ale aj najbližším, ktorých máme okolo seba", dodáva Lucia Molnárová, koordinátorka vzdelávania v eRku. 

Poobedný program už bol verejný aj pre tých, ktorí sa na Obnovu neprihlásili. Ústredným bodom bola svätá omša, ktorú celebroval Pavol Hudák. V homílii sa prihovoril Tomáš Tupta. Záujemcovia mohli sledovať svätú omšu cez youtubový kanál Domčeka. Po svätej omši nasledovala ešte adorácia s podtitulom “Naboso” a Korunka Božieho milosrdenstva. “Slovo má moc. Zvlášť to, ktoré zaznieva cez príbeh bl. Anky Kolesárovej. Slovo, ktoré vo Vysokej nad Uhom nemusí byť vyrieknuté a predsa ho počujú mnohí mladí vo svojom srdci. Aj o tom sa mohli presvedčiť účastníci celoslovenskej eRko obnovy”, približuje zámer o. Marián Kašaj, spoluorganizátor Obnovy eRkárov.  

Obnova eRkárov sa vo Vysokej nad Uhom koná pravidelne. Tentoraz tam bolo už po siedmykrát.

TK KBS informoval Boris Kollár

( TK KBS, bko, ml; pz ) 20210204020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]