[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák poďakoval zasväteným v diecéze a obetoval za nich omšu
P:3, 03. 02. 2021 14:07, DOMNitra 3. februára (TK KBS) Pri príležitosti sviatku Obetovania Pána, ktorý sa v Katolíckej cirkvi slávi aj ako Deň zasväteného života, 2. februára 2021 v Kostole sv. Gorazda v Nitre na Klokočine celebroval svätú omšu bez účasti verejnosti nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák spolu s farárom miestnej farnosti Jozefom Tomicom a jeho kaplánmi.

Keďže sa nemohol stretnúť s rehoľníkmi a rehoľníčkami pôsobiacimi na území Nitrianskej diecézy vzhľadom na protipandemické opatrenia ako bolo pôvodne plánované, popri liste, ktorý im napísal, túto svätú omšu obetoval zvlášť za nich z úcty a vďaky za všetko, čo robia na území diecézy na česť a slávu Božiu, pre dobro Cirkvi i celého Božieho ľudu.

Komunitu zasvätených symbolicky reprezentovala trojica rehoľných sestier Inštitútu dcér Márie pomocnice – Saleziánok, a sestra zo Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, ktorá liturgickú slávnosť doprevádzala spevom a hrou na organe. 

Svätú omšu mohli ostatní rehoľníci a rehoľníčky pôsobiaci v Nitrianskej diecéze, ako aj široká verejnosť sledovať v priamom prenose prostredníctvom internetu a sociálnych sietí.

Biskup Judák v úvode slávnosti požehnal aj hromničné sviece. Vo svojej homílii uvažoval nad sviatkom Obetovania Pána a jeho významom, či symbolikou svetla sviece, a v kontexte s tým zdôraznil obetu a obetavosť pre iných, ktoré sú často dominujúcou črtou chariziem práve jednotlivých rehoľných spoločenstiev.

Upriamil pozornosť veriacich na význam zasvätého života pre ohlasovanie Božieho kráľovstva, príklad pôsobenia zasvätených v živote Cirkvi v rôznych oblastiach, aj Nitrianskej diecézy, za čo im zároveň vyjadril úctu a úprimnú vďaku za ich modlitby, či skutky lásky, ktoré konajú pre iných a v záujme iných, zvlášť tých, ktorí to potrebujú.

Vyzdvihol ich zasvätený život, ich konanie, aj ich prejavy súcitu a milosrdenstva voči iným. Poukázal na zasvätený život, ako na dôležitý prvok a prejav života Cirkvi, ktorý viditeľne prejavuje nádej, lásku, láskavosť a milosrdenstvo prameniace z Boha a Jeho lásky k človeku. 

V závere povzbudil všetkých, aby aj podľa vzoru Panny Márie pomáhali a s Kristovým súcitom utešovali tých, ktorí sa trápia, či trpia a podľa svojich povolaní, ktorých sa im z Božej milosti dostalo.

Po skončení slávnosti sa biskup Judák symbolicky za všetkých zasvätených pôsobiacich v Nitrianskej diecéze stretol so štvoricou rehoľných sestier a odovzdal im spomienkové dary. Rehoľné sestry biskupovi nechceli ostať nič dlžné a taktiež ho v mene všetkých zasvätených z vďaky za jeho pozornosť voči nim aspoň symbolicky obdarovali a uistili o svojich modlitbách.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210203028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]