[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšiel nový zborník „Cyrilo-metodská tradícia ako spájajúci fenomén"
P:3, 03. 02. 2021 13:54, DOM

Nitra 3. februára (TK KBS) Cyrilo-metodská tradícia ako spájajúci fenomén - je názov zborníka vedeckých štúdií, ktorý vydalo Nitrianske biskupstvo.

Novinka vyšla pri príležitosti 140. výročia vydania encykliky Grande munus pápeža Leva XIII. z 30. septembra 1880, 40. výročia vydania apoštolského listu Egregiae virtutis pápeža Jána Pavla II. z 31. decembra 1980, 35. výročia erigovania encykliky Slavorum apostoli pápeža Jána Pavla II. z 2. júna 1985,  1135. výročia  smrti sv. Metoda, 1140. výročia  vydania buly Industriae tuae pápeža Jána VIII. z júna 880 a 100. výročia vymenovania a biskupskej konsekrácie troch slovenských rímskokatolíckych biskupov Karola Kmeťka, Mariána Blahu a Jána Vojtaššáka 13. februára 1921 v Nitre.

Do tohto zborníka prispelo celkovo štrnásť autorov svojimi vedeckými štúdiami. Ich autori sa zamerali na niekoľko tematických okruhov, akými sú význam a zhodnotenie vybraných pápežských dokumentov s cyrilo-metodskou tematikou, historické osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozšírenie cyrilo-metodskej tradície, význam cyrilo-metodskej tradície v národno-emancipačnom procese slovanských národov, unionistické snahy 19. a 20. storočia, percepciu cyrilo-metodskej tradície v období prvej Československej republiky, či Veľkomoravskú sakrálnu architektúra. Vedecké štúdie v tomto zborníku posúvajú doterajšie poznanie cyrilo-metodskej tematiky a sú výzvou na jej ďalšie spracovanie.

Cyrilo-metodská úcta a tradícia je už dlhodobo veľmi vďačným objektom vedeckého bádania. Za tento pomerne dlhý čas vieme zrekonštruovať životy a pôsobenie sv. Konštantína – Cyrila a Metoda. Umožňuje nám to nielen lepšie a hlbšie uchopiť tieto dve osobnosti, ale postupne zhodnotiť ich význam v celoeurópskom kontexte z presahom z minulosti až do súčasnosti. Dnes už môžeme konštatovať, že sv. Konštantín-Cyril a Metod svojim významom prekročili dobu v ktorej pôsobili a vytvorili hodnoty dodnes nábožensky a kultúrne formujúce a stvárňujúce národy Európy a sveta. Ich posolstvo bolo osobitne pre slovanské národy rovnako aktuálne v čase zrodu kresťanskej Európy, počas jej celých hektických dejín až do súčasnosti. Reflexia cyrilo-metodskej tradície a úcty je inšpiratívna pre dnešného človeka, keď sa zdanlivo končí a zaniká tradičná kultúra, pribúdajú pocity neistoty, bezvýchodiskovosti, úzkosti a vyprázdnenosti. Dvaja solúnski bratia sú aj dnes poslami nádeje v dnešnom svete. Potvrdzujú, že náboženské, kultúrne a duchovné úsilie má svoj zmysel a nemusí sa prejaviť hneď, ale je to dlhodobý proces „odovzdávania a prijímania“.

Traja spomenutí biskupi vysvätení pre Nitru, Banskú Bystricu a Spiš v roku 1921 ako prví slovenskí biskupi počas existencie prvej Československej republiky, sa verejne hlásili k cyrilo-metodskej tradícii a práve oni dali silný impulz k tomu, aby sa táto tradícia v nových podmienkach rozvinula a zaujala miesto, aké jej v slovenských dejinách patrí. Dôvera, vložená do nových biskupov, bola v nasledujúcich rokoch celom rozsahu naplnená. Stali sa nielen správcami, ale predovšetkým otcami zvereného ľudu. Ich plné nasadenie pre dobro Božieho ľudu bolo hmatateľné predovšetkým v náboženskej, sociálnej a kultúrnej oblasti. Výsledkom ich húževnatej činnosti bola obroda náboženského života, najmä prostredníctvom ľudových misií a exercícií. Nevídaný rozmach dosiahlo misijné hnutie na Slovensku.

Pôsobením misionárov, ale aj štedrou podporou misijného diela sa Slovensko zaradilo medzi popredné krajiny Európy. V istom zmysle tým priamo nadviazalo na odkaz sv. Konštantína-Cyrila a Metoda. Budovanie duchovných i hmotných hodnôt ako boli stavby kostolov a kultúrnych centier, podpora seminárov a tým aj nového kňazského dorastu, podpora reholí, zakladanie spolkov pre každý stav, podpora katolíckej tlače, to všetko prinieslo bohaté ovocie už po uplynutí niekoľkých rokov a z mnohých žila Cirkev nasledujúce desaťročia až doteraz. Popri motívoch historického spomínania a pripamätúvania pôsobili pri zrode myšlienky zostaviť zborník s cyrilo-metodskou tematikou aj motívy vedecké. Intenzívne historické bádanie pokračuje ďalej. Prichádzajú noví bádatelia a objavujú sa stále nové aspekty a interpretácie cyrilo-metodskej úcty a tradície, ktoré obohacujú naše doterajšie poznanie.

Zborník bol vydaný aj s podporu Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý zároveň obdržal a distribuoval jeho výtlačky pre jednotlivé kultúrne organizácie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, akými sú knižnice, múzeá, galérie, či osvetové centrá, ale aj pre pedagógov a výučbu dejepisu na všetkých stredných školách na svojom území v záujme zachovávania a sprítomňovania cyrilo-metodského duchovného a kultúrneho dedičstva pre súčasnú ale aj budúce generácie.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210203027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]