[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšli nové Katolícke noviny, Slovo+ a Rebrík, prinášame ich anotácie
P:3, 03. 02. 2021 13:13, DOMBratislava 3. februára (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny, Slovo a Rebrík, prinášame ich anotácie.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 5/2021

Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú, prečo je zasvätený život výzvou pre človeka a darom pre spoločnosť. Raz do roka, v druhý februárový deň, Cirkev s osobitnou vďakou objíma všetkých mužov a ženy, ktorí pre nebeské kráľovstvo opustili všetko a svoj život zasvätili službe Bohu a ľuďom cez známe sľuby chudoby, čistoty a poslušnosti. Dodnes sa však na týchto Božích zasvätencov svet pozerá s akousi nedôverou a mnohých pokladá takmer za bláznov, ktorí z nepochopiteľných príčin urobili nelogické životné rozhodnutia.

Približujú spomienky bývalých seminaristov na biskupov Jána Vojtaššáka, Michala Buzalku a Pavla Petra Gojdiča. Niekdajší bohoslovci s úctou spomínajú na ich láskavé pastierske srdcia, ale aj na vykonštruovaný monsterproces.

Prinášajú rozhovor s redemptoristom Františkom Skoncom, ktorý poskytuje duchovnú službu pacientom s ochorením COVID-19. Vo farnosti Najsvätejšieho Srdca Ježišovho na bratislavských Kramároch pôsobia členovia Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa – redemptoristi, aktuálne traja kňazi a jeden diakon. Okrem klasickej farskej pastorácie vykonávajú na tomto sídlisku duchovnú službu v štyroch nemocniciach a v domove seniorov.

Zameriavajú sa na dištančné vzdelávanie, ktoré nám ponúka i dobré veci. Aj uplynulý školský rok, aj ten, ktorý práve prebieha, sa isto zapíšu do dejín. Minimálne tým, že väčšiu časť školských mesiacov sa deti učili doma a z domu. Je to skúsenosť, ktorá určite nejakým spôsobom ovplyvní školský systém a vzdelávanie do budúcnosti. Katolícke noviny vám ponúkajú niekoľko rád, ako čo najlepšie prežiť tieto mesiace, ktoré sú náročné ako pre deti, tak aj pre rodičov.

Rozprávajú sa s cirkevným historikom Ľuboslavom Hromjákom o novej publikácii o pápežovi Benediktovi XV., ktorého pontifikát sa odohrával aj počas prvej svetovej vojny. Najnovšie poznatky odborníkov dokazujú, že Benedikt XV. rozhodne nie je zabudnutým pápežom.

Dávajú odpoveď na otázku, o akej Amazónii sníva pápež František. Svoje štyri sny o Amazónii totiž pápež František zhrnul v apoštolskej exhortácii Querida Amazonia. „Snívam o Amazónii, ktorá bojuje za práva tých najchudobnejších pôvodných národov; o Amazónii, ktorá chráni svoje kultúrne bohatstvo a žiarlivo ochraňuje tú neodolateľnú prírodnú klenotnicu. Snívam o kresťanských spoločenstvách, schopných angažovať sa a inkarnovať do Amazónie tak, aby darovali Cirkvi nové tváre s amazonskými črtami,“ hovorí Svätý Otec.

V seriáli Čítame si počas zimných večerov nájdete úryvok z diela Carlosa G. Vallésa, SJ, Umenie voľby.

TK KBS informovala Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Slovo+ 2/2021

Najnovšie vydanie novín Slovo+ s témou Bezpečne v manželstve

Februárové číslo novín Slovo+, požehnané čítanie pre kresťanov prináša tému+ Bezpečne v manželstve. Vytvárame v manželstve bezpečný priestor pre svojho partnera? Prečo je dôležitá istota vo vzťahu?

Za oponu manželstva sme nahliadli očami saleziána Maroša Peciara, svadobného fotografa Martina Nováka a cirkevného právnika Andreja Kačmára. Prezradili nám, na čo by podľa nich mali muž a žena pamätať už pred sľubom, ale aj to, čo by si denne mali v manželstve pripomínať. Prinášame tiež sedem výkričníkov, ktoré vás upozornia, že ste v nebezpečnom manželstve. BOZP pre manželov? Prečo nie!

Pozrite sa spolu s nami na tipy, ktoré vám môžu pomôcť vyhnúť sa zraneniam, alebo zaceliť už vzniknuté rany.

O náročnom, ale úspešnom procese integrácie syna Patrika s Downovým syndrómom hovorí mama Danka Lehocká. Ako vníma svoju prácu kvetinára samotný Patrik? Dočítate sa v zaujímavom rozhovore.

Špeciál+ novín ponúka čitateľom rady a tipy, ako skrotiť svoj mobil. Sociálna dilema – tak znie názov dokumentárnej drámy, ktorá divákom predostiera informácie, z ktorých sa nejednému zatočí hlava. Ako nájsť riešenie, aby sme sa neutopili v búrlivých vodách internetu?

V novinách nájdete aj naše stále rubriky Manželom+, Rodičom+ a rubriku živá Cirkev.

Noviny Slovo+ vychádzajú ako mesačník od decembra 2016. Od júla 2018 aj s cirkevným schválením miestneho biskupa – arcibiskupa Mons. Jána Oroscha.

TK KBS informovala Zuzana Verešová

-----------------------------------------------------------------

Rebrík / Február 2021

Februárový časopis Rebrík isto „zasýti“ každého čitateľa. Témou čísla je stretnutie pri jedle.

Téma februárového čísla STRETNUTIE PRI JEDLE zasýti vari každého pozorného čitateľa. Každý vie, že jedlo je dôležitá súčasť nášho života. Aj v Biblii sa na mnohých miestach spomína jedlo a jeho príprava – čo ponúkol Abrahám a Sára návšteve? Za čo vymenil Ezau svoje právo prvorodeného a čím sa živil Ján Krstiteľ na púšti? Čo Jedol Pán Ježiš so svojimi učeníkmi na Poslednej večeri a čo po zmŕtvychvstaní? To všetko sa dočítate hneď na prvej dvojstránke.

Banány sú pre nás príjemným obohatením našej stravy. Rozlične upravené banány tvoria v mnohých afrických krajinách dôležitú súčasť výživy. Viac sa dočítate v článku Banány – ako ich nepoznáte na strane 8. Ozaj, vedeli ste, že na svete existuje viac než 1000 druhov banánov?

Máte obľúbené jedlá a chcete si zapísať ich recept? Teraz to už nebude problém, lebo na čitateľov – čaká Moja kniha receptov, ktorú sprevádza príbeh kuchárskych začiatkov malého Artúra a aj jeho obľúbený recept. Knihu možno rozšíriť o ďalšie stránky, ktoré sa dajú stiahnuť zo stránky www.rebrik.sk.

Typickým fašiangovým jedlom sú šišky s lekvárom, fánky a rozličné zabíjačkové špeciality. Dvojstránku plnú masiek a ďalších zaujímavostí o fašiangoch ponúka rubrika Vypátrali sme pre teba.

Po fašiangoch sa začína Pôstne obdobie – článok Pôst pre celú rodinu ponúka návod, ako sa spoločne v rodine môžeme pripravovať na oslavu Kristovho zmŕtvychvstania. Viac sa dočítate na strane 25.

Viac informácií o januárovom vydaní časopisu

TK KBS informovali Katarína Jantáková a Peter Novák

-----------------------------------------------------------------( TK KBS, tk, ml; pz ) 20210203023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]