[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dobrá novina myslí na ľudí na periférii, koledníci koledujú najmä online
P:3, 02. 02. 2021 15:42, DOMBratislava 2. februára (TK KBS) Už 26. ročník celoslovenskej koledníckej akcie Dobrá novina bol kvôli pandémii koronavírusu výnimočný vo viacerých smeroch. Počas všeobecného zákazu vychádzania nebolo možné uskutočniť koledovanie v tradičnej forme ani v alternatívnej podobe popod obloky.

Koledníci tak roznášali radostné posolstvo o narodení Božieho Syna vo viac ako 530 farnostiach po celom Slovensku najmä prostredníctvom médií.

Kolednícke pásma zazneli v katolíckej televízii a rozhlase, na viacerých svätých omšiach či v obecnom rozhlase. Koledníckymi videami žili desiatky farských stránok na sociálnych sieťach. Radostná zvesť zaznela aj v rodinách, deti zakoledovali svojim rodičom a starým rodičom v rámci tzv. bublín.

V modlitbe i v skutkoch

Dobrá novina zo zbierky podporuje ročne okolo 30 projektov v subsaharskej Afrike. Zameriava sa na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, ktorých život je ovplyvnený suchom, nedostatkom pitnej vody a potravín, chudobou, chorobami či vojnou. Globálna pandémia koronavírusu pre nich znamená ďalšie prehĺbenie už existujúcich ťažkostí.

Tvárou 26. ročníka Dobrej noviny bola Mary Baluka z východnej Ugandy, mladá mamička s tromi deťmi žijúca na okraji spoločnosti. Prijala pomocnú ruku v podobe odborného kurzu šitia a vďaka svojej odhodlanosti sa dokázala postaviť na vlastné nohy. Získané zručnosti a osobné úsilie jej priniesli novú šancu na lepší život a zlepšenie životných podmienok pre celú rodinu. Čo je však možno ešte dôležitejšie, Mary prešla aj veľkou osobnou zmenou. Začala si vážiť samu seba, získala späť svoju dôstojnosť a dnes pristupuje k životu, rodine a svojej práci s väčšou zodpovednosťou. Komunita jej dnes prejavuje rešpekt a Mary sa stáva vzorom pre ďalšie ženy. Kurzy realizovala Arcidiecézna charita Tororo s podporou Dobrej noviny.

Pred Vianocami Dobrá novina vyzvala k modlitbovej podpore Sedem minút za mier v Etiópii, ktorá sa od novembra zmieta v ozbrojenom konflikte s vážnymi následkami pre civilné obyvateľstvo. Na severe krajiny v regióne Tigraj Dobrá novina dlhodobo spolupracuje so sestrami vincentkami pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uplynulé roky tu pôsobilo aj viacero dobrovoľníkov zo Slovenska.

Aktuálny stav a možnosti podpory Dobrej noviny

Priebežný stav zbierky je k 31. januáru 2021 vďaka štedrosti darcov 428 456,81 eur.

Organizátori ďakujú za každý jeden dar, ktorý sa v dobe pandémie a krízy stáva ešte šľachetnejším gestom lásky voči blížnemu. Už teraz je zrejmé, že vykoledovaná suma bude tento rok nižšia ako po uplynulé roky. V praxi to znamená, že podpora viacerých rozvojových projektov cez miestne občianske organizácie, rehole či misionárov bude prerušená alebo ukončená.

Z tohto dôvodu sa dlhoroční priatelia a podporovatelia koledníckej akcie rozhodli uskutočniť fašiangovú iniciatívu Preskočme spolu pol melóna. Cez osobné výzvy oslovujú svojich známych a priateľov s cieľom vyzbierať dodatočné finančné prostriedky pre Dobrú novinu. Táto iniciatíva potrvá do 16. februára.

Verejnú zbierku je možné podporiť až do 31. marca 2021 darom na účet SK77 1100 0000 0029 4045 7894 alebo online cez darovací formulár na bit.ly/podporim-mary.

Viac o možnostiach podpory na webe.

-

Tradičnú kolednícku akciu Dobrá novina organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami na celom Slovensku.

Verejná zbierka Dobrá novina – 26. ročník je zapísaná v registri verejných zbierok MV SR pod číslom 000-2020-018885 zo dňa 17.7.2020 na všeobecne prospešný účel rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

-

Kontakt pre médiá: Jozef Magda, jozef@erko.sk, 0908 119 976

( TK KBS, jma, ml; pz ) 20210202024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]