[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Košickej eparchii slávili Deň učiteľov, vladyka Vasiľ napísal učiteľom list
P:3, 01. 02. 2021 13:15, DOMKošice 1. februára (TK KBS) Pri príležitosti sviatku Troch svätých svätiteľov, veľkých veľkňazov Bazila Veľkého, Gregora Teológa a Jána Zlatoústeho sa v sobotu 30. januára slávil Deň učiteľov cirkevných škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Gréckokatolíckej eparchie Košice. Vzhľadom k aktuálnej pandemickej situácii sa uskutočnil netradičným spôsobom. Dištančnou formou (online) sa učitelia a ostatní zamestnanci cirkevných škôl zúčastnili na programe prostredníctvom slávenia archijerejskej svätej liturgie v katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach za účasti arcibiskupa Cyrila Vasiľa, apoštolského administrátora seda plena Košickej eparchie, riaditeľa eparchiálneho školského úradu Petra Oreniča a Martina Mráza, osobného tajomníka biskupa.

Vladyka Cyril v homílii, vychádzajúc z evanjelia a zo sviatku Troch svätých svätiteľov, poukázal na múdrosť učiteľov, na trojaký vzťah, ktorým sa buduje úcta a autorita medzi žiakom a učiteľom, rodičom a učiteľom, učiteľom a Bohom.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arcibiskup Cyril Vasiľ napísal učiteľom list, ktorý prinášame v plnom znení:

Vážení pedagogickí zamestnanci!

Sviatok Troch svätiteľov Bazila Veľkého, Gregora Teológa a Jána Zlatoústeho sa už tradične nesie v duchu vďaky za obetavú prácu Vás učiteľov, a to nie len za Vaše pedagogické výsledky, ale aj za lásku, ktorú vkladáte do každodennej práce. Najmä za láskyplný čas, ktorý venujete deťom a žiakom, teda tým, ktorí sú pre našu spoločnosť najcennejší.

Vaša práca je aktivitou s mimoriadnou morálnou vážnosťou. Predstavuje jednu z najvyšších a najtvorivejších činností človeka, pretože učiteľ nevtláča niečo do mŕtvej hmoty, ale do ducha samotného človeka, mladého človeka.

Všetkým Vám v týchto ťažkých časoch, bez možnosti bezprostredného kontaktu so svojimi žiakmi, patrí veľká vďaka a uznanie. Zároveň chcem využiť tento priestor, aby som sa obzvlášť poďakoval aj ostatným  zamestnancom v cirkevnom školstve, ktorí poctivo vykonávajú svoju prácu a snažia sa našim deťom odovzdať to najlepšie, čo v nich je. Byť učiteľom znamená zasvätiť a obetovať celý svoj život deťom, žiakom, študentom a v neposlednom rade škole.

Významný podiel na učení Ježiša Krista máte aj vy pedagógovia, preto musíte vydávať svedectvo pravdy pred mladými ľuďmi, aby ste aj svojim životným príkladom tieto deti viedli k správnemu životnému nasmerovaniu a k správnym životným rozhodnutiam. Dnešná doba je zahltená množstvom informácií, nikdy predtým sme nemuseli bojovať so slobodou slova, či slobodou prejavu, tak ako teraz. V dnešnej dobe je ťažké nájsť správne nasmerovanie aj dospelému človeku, nie to dieťaťu, ktoré sa už v tak rannom veku musí rozhodovať o mnohých veciach, napríklad na akú strednú školu podať prihlášku, aký cudzí jazyk si zvoliť,  je zamestnané sústavným hľadaním toho - na čo mám vlastne nadanie - keď dnes sú úspešní len tí ,,priebojní“, tí ,,egoistickejší“ a podobne. Často, práve v týchto otázkach, máte vy učitelia k žiakom bližšie ako samotní rodičia. Preto chcem Vašu dôležitú a nezastupiteľnú prácu ešte raz vyzdvihnúť a poďakovať Vám nielen za to, že dokážete deťom odovzdať užitočné vedomosti, ale predovšetkým za to, že ste im dokázali odovzdať svoje skúsenosti, múdrosť, lásku a dobro. Obetovali ste im množstvo svojho voľného času a často samých seba. Bez toho by však táto práca nemala zmysel.

Mojou vrúcnou snahou a prianím je, aby naše školy v Košickej eparchii boli oázami života, radosti a lásky, prostredím, kde zlo a násilie nemajú priestor, kde vládne Duch slobody, porozumenia a lásky.

Keďže súčasná situácia nám neumožňuje osobné stretnutie, chcem Vás ubezpečiť o svojich modlitbách, a zároveň Vás pozvať k spoločnému sláveniu sv. liturgie, ktorá bude vysielaná prostredníctvom televízie Logos a Tv Zemplín a obetovaná za všetkých Vás pedagógov.

Slava Isusu Christu!

vladyka Cyril Vasiľ SJ

apoštolský administrátor

( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20210201041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]