[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V slovenčine vychádza encyklika Svätého Otca Františka Fratelli tutti
P:3, 01. 02. 2021 14:00, DOMBratislava 1. februára (TK KBS) Spolok svätého Vojtecha prináša pri príležitosti Svetového dňa ľudského bratstva v slovenčine encykliku Svätého Otca Františka Fratelli tutti. O bratstve a sociálnom priateľstve.

„Hlavným odkazom dokumentu je skutočnosť, že ako ľudia sme všetci deťmi jedného Otca, a to bez ohľadu na jazyk, kultúru či náboženstvo. Práve túto myšlienku rozvíja v najnovšej encyklike pápež František inšpirovaný v prvom rade svätým Františkom z Assisi, ale aj veľkým imámom Ahmadom Al-Tayyebom, s ktorým sa zišiel 4. februára 2019 v Spojených arabských emirátoch, a z ich stretnutia vzišiel Dokument o ľudskom bratstve pre mier a spolužitie vo svete,“ hovorí riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík.

Na základe tohto významného stretnutia Organizácia Spojených národov vyhlásila od tohto roka 4. február za Svetový deň ľudského bratstva. „Pápež František zdôrazňuje, že spoločný dokument nebol iba obyčajný diplomatický akt a vo svojej encyklike ďalej rozvíja jeho témy,“ vysvetľuje hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara, ktorý je zároveň prekladateľom podnetného pápežského dokumentu.

Svätý Otec písal text v kontexte prvej vlny pandémie Covid-19 a túto tému opakovane reflektuje. „Mimoriadne výstižne pomenúva najvypuklejšie aspekty dnešnej doby a povzbudzuje, aby sme sa zapájali do budovania spoločného dobra ako jednotlivci, národ či celá spoločnosť,“ dodáva Ivan Šulík. „Východiskom pápežovej reflexie je podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi, ktoré aplikuje na súčasnú situáciu. Ustavične upozorňuje, že každý človek má rovnakú neodňateľnú ľudskú dôstojnosť, na základe ktorej máme mať všetci rovnaké práva, šance i povinnosti vzhľadom na spoločné dobre.“

Encyklika pozostáva z úvodu a ôsmich kapitol. Uzatvára ju Modlitba k Stvoriteľovi a Ekumenická kresťanská modlitba. Dostupná je na eVojtech.sk a širokej obchodnej sieti.

TK KBS informovala Martina Grochálová

( TK KBS, mgr, ml; pz ) 20210201040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]