[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Galis napísal posolstvo zasväteným k Dňu zasväteného života
P:3, 01. 02. 2021 11:34, DOMŽilina 1. februára (TK KBS) Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis napísal posolstvo zasväteným k Dňu zasväteného života. Ten si pripomíname na sviatok Obetovania Pána, tento rok ho budeme sláviť v utorok 2. februára 2021. Posolstvo biskupa prinášame v plnom znení.

- - - - -

Posolstvo k Dňu zasväteného života

Milé zasvätené sestry a bratia v Žilinskej diecéze.

Srdečne vás pozdravujem pri príležitosti dňa zasväteného života. Som nesmierne rád, že sa vám môžem prihovoriť v tento pre vás výnimočný a sviatočný deň. Je to deň všetkých, ktorí počuli a odpovedali na Kristovo pozvanie nasledovať ho vo výhradnej vernosti v chudobe, čistote a poslušnosti až do smrti.

Prežívame čas, kedy nákaza prechádza pomedzi nás a chce nás infikovať a my sa musíme brániť vzdialenosťou medzi sebou, rúškom, prísnejšou hygienou a izolovanosťou. Sú to znaky nášho času, ktoré potrebujeme vysvetľovať nielen svetsky, ale aj duchovne, aby sme sa priblížili k tajomstvu Boha.

Potrebujeme sa chrániť pred nákazou hriechu, nie však izolovanosťou, ale spoločenstvom, solidaritou, vzájomným povzbudením a otvoreným bratstvom. Pripomína nám to aj List ku dňu zasväteného života:

„Stojíme pred novou výzvou od Ducha Svätého. Tak ako sv. Ján Pavol II. vyzval zasvätené osoby, aby boli „opravdivými majstrami komúnia a žili jeho duchovnosť“ (Vita consecrata, 46), pápež František nás pozýva, aby sme sa stali tvorcami univerzálneho bratstva, správcami spoločného domu (porov. encyklika Laudato si´).“ Je to veľká výzva, ktorú nám adresuje Kristov zástupca pre dnešné časy.

To, čo uzdraví našu dobu, je spoločenstvo a bratstvo, vzájomná dôvera, otvorenosť pre Božie veci, aby sa naše srdce rozšírilo a nebolo zviazané svetskými starosťami, ale odkazovalo na Božie kráľovstvo. Sme zranení a azda sa aj bojíme vykročiť, ale buďme Cirkvou vychádzajúcou – buďme misionármi nádeje. „To nie je program, ktorý treba realizovať silou vôle. To Kristus umožňuje Cirkvi vychádzať zo seba samej. Si v pohybe, lebo ťa Duch pohýna a vedie. Boh nás miluje ako prvý a s touto láskou nás stretáva a povoláva. Naše osobné povolanie pochádza z toho, že sme v Cirkvi Boží synovia a dcéry, jeho rodina, bratia a sestry v tej bratskej láske, o ktorej nám svedčil Ježiš. Sme odjakživa v Božom Srdci“ (Posolstvo Svätého Otca Františka k Misijnej nedeli 2020).

Bratstvo so súčasným ľudstvom na základe ľudskej dôstojnosti by však nebolo možné bez úprimnej viery a spoločenstva so živým Bohom, ktorý sa postupne zjavoval, aby ukazoval veľkosť milosti a krásu Božieho života.

Milé zasvätené sestry a bratia, veľa vecí v našom živote potrebuje trpezlivosť a čas. Aj ja si to uvedomujem v týchto dňoch. Ďakujem vám za vašu službu a svedectvo života. Všetkým, každej a každému z vás vyprosujem radosť a pokoj Panny Márie, keď videla, ako jej Syn rastie a vzmáha sa v múdrosti a láske, v obľube u Boha aj u ľudí (porov. Lk 2, 52).

Mons. Tomáš Galis, žilinský biskup

- - - - -

TK KBS informoval Zdeno Pupík

( TK KBS, tga, ml; pz ) 20210201034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]