[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Náboženskí lídri apelujú na politikov: „Ľudia neodpustia, história nezabudne“
P:3, 29. 01. 2021 13:47, ZAH

Bejrút 29. januára (TK KBS/Fides) „Ľudia neodpustia. História nezabudne“, je výzva, ktorú adresovali politikom krajiny hlavní predstavitelia libanonských kresťanských a moslimských komunít v súvislosti s politickou patovou situáciou v krajine a zároveň spoločne požadujú, aby došlo k zostaveniu vlády „národnej záchrany“. V čase, keď sa Libanon zjavne rúti ku katastrofe, výzva uvádza, že politické strany a mocenské skupiny, ktoré sa považujú za hlavných vinníkov katastrofy, musia odložiť nabok sektársky fanatizmus a vzájomné vydieranie, ak chcú zabrániť ďalšiemu utrpeniu obyvateľstva a znivočeniu „krajiny cédrov“. Výzvu okrem iného podpísali maronitský patriarcha Bechara Boutros Rai, mufti (najvyšší moslimský duchovný) Libanonskej republiky Abd al-Latif Derian, šejk Abd al-Amir Qabalan, šéf šiitskej najvyššej rady, drúzsky šejk Akl Naim Hassan a grécky pravoslávny metropolita Bejrútu, arcibiskup Elias Audi.

Islamskí a kresťanskí náboženskí predstavitelia vo svojom posolstve predovšetkým požadujú, aby politici dodržiavali ústavu a v duchu spolunažívania a spoločnej povinnosti chrániť ľudskú dôstojnosť a slobodu sa vyhýbali ďalším konfliktom a spojenectvám s vonkajšími silami a aby presadzovali národné záujmy. Výzva je apelom pre všetkých, aby rešpektovali národný pakt a dohody z Taifu. Signatári preto vyzývajú všetkých zodpovedných, aby „okamžite pracovali na zostavení vlády ,národnej záchrany’, ktorá nebude mať na zreteli individuálny alebo jednostranný úspech“. Podľa islamských a kresťanských predstaviteľov by kríza v Libanone mohla byť pre krajinu osudnou práve preto, že nejde o len o politickú krízu.

Podľa signatárov spočívajú korene tohto stavu skôr v „ťažkej morálnej kríze“ krajiny.

Medzičasom spôsobili strety medzi demonštrantmi a bezpečnostnými silami v noci z 27. na 28. januára v libanonskom meste Tripolis jedno úmrtie a viac ako 220 zranených. Podľa hovorcu ministerstva vnútra demonštranti údajne hádzali na políciu granáty. Demonštranti protestovali proti zákazu vychádzania, ktoré nariadili úrady na potlačenie šírenia Covid-19, a proti nedostatočnej vládnej podpore pre núdznych a nezamestnaných.

Zdroj: Agentúra Fides/ preložil Stanislav Gábor

( TK KBS, fides, sg, rp; pz ) 20210129029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]