[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 04. 2024   Meniny má Vojtech      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavská eparchia si pripomína trináste výročie vzniku
P:3, 29. 01. 2021 12:45, DOM

Bratislava 29. januára (TK KBS) – Bratislavská gréckokatolícka eparchia si v sobotu 30. januára 2021 pripomína trináste výročie svojho vzniku. Eparchiu zriadil v roku 2008 Svätý Otec Benedikt XVI. bulou Complures saeculorum v rámci nového kánonického usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a za jej prvého eparchu vymenoval Mons. Petra Rusnáka. Sídlom eparchie je hlavné mesto Slovenska – Bratislava. Počas trinástich rokov existencie mladej eparchie v diaspóre sa v plnej miere potvrdila opodstatnenosť jej zriadenia a jej potenciál pre ďalší rozvoj v budúcnosti.

Prešovská metropolia. Ustanovenie bratislavskej eparchie (30. 1. 2008) súviselo s reorganizáciou štruktúry Gréckokatolíckej cirkvi na Slovenku a vytvorením metropolie sui iuris (cirkevnej provincie svojho práva), pozostávajúcej z troch eparchií (Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie) s metropolitným sídlom v Prešove. Hlavou metropolie je prešovský arcibiskup a metropolita, Mons. Ján Babjak SJ.

Mons. Peter Rusnák bol za biskupa konsekrovaný 16. februára 2008 v Prešove (hlavný svätiteľ – kardinál Jozef Tomko); do úradu bol uvedený 9. marca 2008 v Bratislave prešovským arcibiskupom metropolitom Mons. Jánom Babjakom SJ. Biskup Rusnák je členom Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolie na Slovensku ako aj členom Konferencie biskupov Slovenska, v rámci ktorej je predsedom Sociálnej subkomisie a Subkomisie pre bioetiku, ďalej predsedom Rady Iustitia et Pax, ako aj predsedom Rady pre laické a apoštolské hnutia. Biskup Rusnák tiež prednáša homiletiku na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity.

Bratislavská eparchia bola vyčlenená z pôvodnej Prešovskej eparchie a zahŕňa územie západného a stredného Slovenska. Eparchia má 15 farností, a to v krajských a okresných mestách. Tieto farnosti v diaspóre boli postupne zriaďované v rámci vtedajšej Prešovskej eparchie od r. 2003, okrem dvoch tradičných historických farností na Horehroní – Šumiac a Telgárt. Najstaršou gréckokatolíckou farnosťou na západnom Slovensku je farnosť Bratislava, ktorá bola zriadená v roku 1934 prešovským biskupom Pavlom Gojdičom.

Eparchia v číslach

V Bratislavskej eparchii pôsobí v súčasnosti 22 kňazov prevažne mladšieho veku a jeden trvalý diakon, Podľa výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 má Bratislavská eparchia 16 841 veriacich. Eparchia je rozčlenená na štyri protopresbyteráty (dekanáty): Banská Bystrica, Bratislava-Trnava, Nitra-Trenčín a Žilina. Eparchiu tvoria gréckokatolíci v diaspóre, ktorí sa v minulosti prisťahovali z východného Slovenska z dôvodu štúdia, za prácou, rodinou, či z iných dôvodov. Trend migrácie z východného Slovenska naďalej trvá, a to hlavne kvôli väčším pracovným príležitostiam. Patrónmi eparchie sú apoštoli svätí Peter a Pavol. Katedrálou je Chrám Povýšenia vznešeného a životodarného Kríža v Bratislave (na Ondrejskom cintoríne, ul. 29. augusta), v ktorom sa uchovávajú pravé relikvie Kristovho kríža ako aj relikvie svätých Petra a Pavla.

Duchovenstvo

V súčasnosti v eparchii pôsobí 22 kňazov a jeden trvalý diakon; eparchia má dvoch bohoslovcov. Pri svojom vzniku mala 16 kňazov a jedného diakona. Biskup Peter Rusnák za uplynulé roky vysvätil pre eparchiu štyroch kňazov a jedného trvalého diakona. Ostatná kňazská vysviacka sa konala v septembri minulého roku, keď vladyka vysvätil na kňaza Lukáša Homoľu, ktorý aktuálne pokračuje v licenciátnom štúdiu v zahraničí. Zaujímavosťou je, že gréckokatolícky Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky v Žiline má výsadu duchovného puta s Bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme a privilégium úplných odpustkov.

Odpustové slávnosti

Každoročne sa v Bratislavskej eparchii konajú tri odpustové celoeparchiálne slávnosti, a to v Katedrále Povýšenia svätého Kríža v Bratislave (29. júna na sviatok sv. Petra a Pavla, 14. septembra na sviatok Povýšenia svätého Kríža) a v Šaštíne (na sviatok Spolutrpiacej Bohorodičky).

V niektorých väčších rozvíjajúcich sa farnostiach eparchia plánuje výstavbu svojich pastoračných centier s miestami kultu. V súčasnosti je rozostavaný Chrám sv. Cyrila a Metoda v Trenčíne s pastoračným centrom. Od roku 2019 sa v Kostole sv. Rozálie v Bratislave-Lamači pravidelne slávia bohoslužby v ukrajinskom jazyku pre gréckokatolíkov hlásiacich sa k ukrajinskej národnosti.

V uplynulom roku (2020) sa konali dva dvojdňové kňazské dni eparchie, a to v Duchovnom centre sv. Františka Xaverského v Badíne. Jarný kňazský deň (3.-4. februára 2020) sa niesol v znamení Dňa zasväteného života a pripomienky dvanásteho výročia zriadenia eparchie. Počas jesenného kňazského dňa (16.-17. septembra 2020) mali kňazi okrem duchovného, formačného a pracovno-pastoračného programu aj možnosť osláviť okrúhle životné jubileum eparchiálneho biskupa (70 rokov).

Koronakríza

Podobne, ako v ostatných partikulárnych cirkvách, aj život eparchie bol v minulom roku – a je aj v súčasnosti – poznačený koronakrízou. Tvrdé protiepidemiologické opatrenia, niekoľkotýždňové obdobia s obmedzeným počtom účastníkov na bohoslužbách, napokon aj pozastavenie slávenia verejných bohoslužieb vo veľkej miere obmedzili riadnu pastoráciu v našich farnostiach. Mnohé odpustové slávnosti sa konali bez fyzickej prítomnosti veriacich.

Priestor verejných bohoslužieb sa preniesol z našich chrámov do našich domovov. Ľudia mali viac času na modlitbu, na stíšenie sa a na uvažovanie o rebríčku hodnôt v svojom pominuteľnom živote. Skúsenosť ukázala, že v tejto situácii sa mnohé rodiny ešte viac zomkli, častejšie sa spolu modlili alebo čítali Sväté Písmo.

Mnohých rodín sa dotkla aj smrť blízkeho človeka, či rodinného príslušníka. Ich bolesť bola o to väčšia, že často sa nemohli – kvôli zavedeným opatreniam – zúčastniť ani na pohrebných obradoch za svojich zosnulých.

V tejto pre Cirkev novej a náročnej situácii sa ukázala vynachádzavosť a kreativita mnohých duchovných pastierov: mnohí kňazi zaviedli vo svojich farnostiach online prenosy bohoslužieb; v bratislavskej katedrále sa v pracovných dňoch zaviedla eucharistická adorácia; počas obmedzenej účasti veriacich bol navýšený počet nedeľných bohoslužieb v katedrále, ktoré sa tiež prenášajú online cez internetovú televíziu TV LOGOS; kňazi ponúkli rôzne spôsoby, ako sa s nimi skontaktovať a dohodnúť osobné stretnutie pre vyslúženie sviatosti zmierenia, či duchovný rozhovor.

Nezabudnuteľnou zostane eparchiálna púť do Šaštína v júni 2020, kedy sa po prvej vlne tvrdého lockdownu veriaci mohli opäť spoločne zísť na svojej tradičnej obľúbenej mariánskej púti. Vďaka odhodlaniu a promptnej príprave sa napokon mohol konať aj letný eparchiálny tábor pre deti v Kubrici pri Trenčíne (júl 2020).

Jednou z mimoriadne oslovujúcich iniciatív bola aj celotýždňová postupná modlitba žaltára, ktorú sa v rámci metropolie modlili za zosnulých vladykovia zo svojich katedrál v prvý novembrový týždeň minulého roka.

Kiež naša miestna cirkev vyjde z tejto koronakrízy obnovená a posilnená, a to na príhovor našich blahoslavených Pavla, Vasiľa a Metoda, ktorí tiež vo svojich životoch zakúsili, čo znamená nemôcť verejne sláviť bohoslužby a riadne pôsobiť v normálnom pastoračnom živote.

Spracoval: Stanislav Gábor

( TK KBS, sg, rp; pz ) 20210129025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]