[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenský misionár hľadá podporu na stavbu nového kostola na Kube 
P:3, 28. 01. 2021 17:05, DOM

Bratislava 28. januára (TK KBS) Kostol sv. Terézie z Avily chce vybudovať slovenský misionár P. Radoslav Kottra, SVD. Verbista z Levíc ho plánuje postaviť v meste Guatemala na Kube, kde pôsobí. Projekt vypracoval minulý rok, teraz „čakáme na schválenie projektu príslušnými úradmi, aby sme následne mohli požiadať o licenciu na stavbu," prihovára sa dobrodincom na stránke Spoločnosti Božieho Slova. 

Na Kube P. Radoslav Kottra, SVD pôsobí od roku 2008. V súčasnosti spravuje farnosti Mayarí a Guatemala na severovýchode ostrova. Nachádzajú sa v blízkosti zálivu, kde bola nájdená soška Panny Márie, ktorá je uctievaná ako Patrónka Kuby. Sú tam tri kostoly - Farský kostol sv. Gregora Naziánskeho v Mayarí, kostolík Matky Bolestnej v Guaro a kostolík Našej Panny Lásky v Nicaro, kde pôsobia misijné sestry Služobnice Ducha Svätého. Misionári verbisti pôsobia v tomto okrese od roku 1989 a aktuálne spravujú 13 kresťanských komunít (mestečká, prímestské časti či dediny).

V meste Guatemala, kde chce postaviť nový kostol, už jeden v minulosti stál. V roku 1906 ho z dreva postavila americká spoločnosť “United Fruit Company”, ktorá na začiatku 20. storočia spolu s inými spoločnosťami, kontrolovala na Kube výrobu cukru, píše P. Kottra. Pokračuje, že časom však strácal kostol "na kráse", čo bolo "spôsobené poveternostnými podmienkami (v roku 1926 cyklón zhodil časť zvonice), alebo chýbajúcou údržbou (zánik veže niekedy v 80. rokoch). Svoju kultúrno-duchovnú hodnotu zohrával až do júna 1999, kedy bol z neznámych dôvodov podpálený," uviedol P. Radoslav. 

„Miestni obyvatelia v jeho zániku videli akúsi pohromu, ktorá bola uvalená na celé mestečko. K tomuto chápaniu samozrejme prispievala aj neľahká sociálno-ekonomická situácia v dôsledku komunistického režimu, ktorá trvá až dodnes. Počas ďalších 20 rokov si miestni obyvatelia zbožne želali aby sa jedného dňa dočkali nového chrámu. Veľké množstvo modlitieb, obiet a hlbokých túžob ľudí, i tých, ktorí z mesta poodchádzali počas migračných vĺn v posledných desaťročiach, sa premenili v nádej," píše v liste dobrodincom slovenský misionár.  

Fotografie pôvodného kostola, novopostavenej kaplnky a fotodokumentáciu projektu budúceho kostola je možné nájsť na stránke verbisti.sk.

( TK KBS, svd, verb, rko; ml ) 20210128031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]