[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 13. 06. 2021   Meniny má Anton       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anglickí biskupi vyjadrujú bolesť nad smrťou pacienta odpojeného od výživy
P:3, 28. 01. 2021 08:33, ZAH

Anglicko 28. januára (RV) Vo Veľkej Británii 26. januára zomrel poľský občan žijúci v Anglicku po tom, ako súd nariadil jeho odpojenie od prísunu výživy a tekutín. Pacient bol vo vegetatívnom stave po novembrovom infarkte, ktorý závažne poškodil jeho mozog. O jeho prípad sa zaujímala aj Konferencia biskupov Anglicka a Walesu, ktorá zaslala list ministrovi zdravotníctva Mattovi Hancockovi s odmietavým postojom voči spomínanému rozhodnutiu súdu.

Pacient v strednom veku, ktorého médiá uvádzajú pod iniciálkami R. S. z dôvodu rešpektovania súkromia, nedostával výživu ani tekutiny v nemocnici v meste Plymouth od 13. januára. O prerušenie výživy požiadala časť jeho rodiny, druhá časť naopak bojovala o záchranu jeho života.

Biskupi v liste anglickému ministrovi zdravotníctva zároveň upozornili na to, že pacient, ktorý bol praktizujúcim katolíkom, neodmietal potravu ani tekutiny, ani nijako neprejavil podobné želanie.

Do prípadu bola okrem biskupského zboru v Anglicku zaangažovaná aj Konferencia biskupov Poľska a poľská vláda. Spoločne sa snažili získať pre pacienta diplomatický status a zachrániť ho prevezením do vlasti.

Pacient bol odpojený od podávania výživy a tekutín už na Štedrý deň, avšak to bolo dočasne obnovené po zásahu poľskej vlády a odvolaní sa matky pacienta na Európsky súd pre ľudské práva i na Britský odvolací súd. Všetky žiadosti však boli zamietnuté a pacienta prestali kŕmiť a hydratovať 13. januára.

Anglickí biskupi po správe o úmrtí pacienta s bolesťou vyjadrujú rodine svoju blízkosť a solidaritu, pričom píšu: „Zasiahnutí týmto tragickým prípadom sa modlíme, aby sa to, čo sa udialo, v budúcnosti už neopakovalo a dúfame, že so všetkými tými, čo potrebujú klinicky asistovanú výživu a hydratáciu, sa bude zaobchádzať s náležitou ľudskou dôstojnosťou“.

Na margo asistovanej výživy a hydratácie biskupi zdôrazňujú:

„Katolícka cirkev sa aj naďalej stavia proti tomu, aby bola asistovaná výživa a hydratácia klasifikovaná ako lekárske ošetrenie. Poskytovanie jedla a vody, a to aj klinicky veľmi chorým pacientom je formou základnej starostlivosti, ktorá sa musí poskytovať vždy, okrem prípadu, že by to bolo medicínsky indikované ako nadmerne zaťažujúce alebo neplniace svoj účel.“

Prípad poľského občana v Anglicku v mnohom pripomína príbeh Francúza Vincenta Lamberta, ktorý zomrel po odpojení od vyživovania v lete 2019.

( TK KBS, RV, zk; rp ) 20210128021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]