[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Taliansko: Cirkev objavuje stálych diakonov
P:3, 26. 01. 2021 15:08, ZAH

Taliansko 26. januára (TK KBS) Trvalý diakonát je jedinou formou duchovnej služby, ktorá v modernej Cirkvi netrpí krízou povolaní. Domnieva sa diakon Enzo Petrolino, prezident talianskej komunity diakonov. V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas zdôrazňuje, že v Taliansku je viac ako 4 500 stálych diakonov. 90 percent z toho sú otcovia rodín.

Cirkev v Taliansku osobitným spôsobom pocítila počas pandémie dôležitosť stáleho diakonátu obnoveného po Druhom Vatikánskom koncile. Mnoho diakonov vedie miestne charity a cirkevné zdravotné služby. Keď prišla kríza spôsobená Covid-19, boli nevyhnutne v prvej línii. Niektorí ľudia za to zaplatili životom, hovorí Petrolino.

Tento rok chce cirkev v Taliansku ešte viac propagovať diakonskú službu. Preto organizuje sériu školení a konferencií. Ako hovorí Petrolino, je to o to dôležitejšie, že diakon je sviatostným znakom služby, ktorá je nepostrádateľným rozmerom kresťanského života všetkých pokrstených.

„Je však dôležité, aby sa trvalí diakoni v Cirkvi využívali primerane. Diakonát nebol založený preto, že by bol nedostatok kňazov a kňazských povolaní. Ak uvažujeme týmto spôsobom, nedostaneme sa k podstate diakonátu. K tejto podstate patrí skutočnosť, že diakonát patrí k sviatosti vysviacky. Existuje totiž jedna sviatosť vysviacky, ktorá má tri podoby: diakonát, presbyterát a biskupstvo. Ďalším podstatným prvkom tejto služby sú vzťahy s biskupom. Diakoni sú vysvätení pre biskupa. Majú to byť jeho oči a ústa. Majú byť jeho poslami v miestnych spoločenstvách, aby vedeli, aké sú potreby Cirkvi. Tretím podstatným aspektom diakonátu je sviatostné znamenie Krista služobníka. Diakonská služba má byť miestom, kde možno pochopiť kenózu, poníženosť Boha, ktorý sa v Kristovi stal služobníkom. Preto je dnes také dôležité posilniť diakonát a znovu ho objaviť v našich komunitách. Pretože ide o službu na hranici, na prahu našich spoločenstiev, akýsi most medzi hierarchiou a laikmi. Boli sme vysvätení za diakonov, ale žijeme vo svete, máme svoju rodinu, robíme svoje povolanie. To je krása a novosť diakonátu v Cirkvi,” zdôraznil Petrolino.

( TK KBS,RV pl, rp; pz ) 20210126024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]