[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi sa nemôžu stretnúť zo zasvätenými, prihovárajú sa im listami
P:3, 26. 01. 2021 11:25, DOM

Bratislava 26. januára (TK KBS) Sviatok Obetovania Pána (2. februára) sa v Katolíckej cirkvi slávi ako Deň zasväteného života. V tento (alebo skôr či neskôr) deň sa už tradične biskupi stretávajú s rehoľníkmi a rehoľníčkami pôsobiacimi na území ich diecéz. Tento rok sa však tieto stretnutia pre pandémiu nemôžu uskutočniť. Biskupi sa preto rehoľníkom prihovárajú prostredníctvom listov.

Nitrianska diecéza

Vzhľadom k tomu, že kvôli protipandemickým opatreniam sa nebude môcť uskutočniť plánované stretnutie diecézneho biskupa so zasvätenými, ktoré bolo plánované na sobotu 30. januára 2021 v Nitre, nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák všetkých členov spoločností apoštolského života a inštitútov zasväteného života pôsobiacich na území Nitrianskej diecézy srdečne pozdravuje, a v nádeji na skoré stretnutie sa im prihovára aspoň formou listu, ktorý im adresoval pri príležitosti 25. svetového dňa zasväteného života. List nitrianskeho biskupa prinášame v plnom znení.

Drahí zasvätení!

Obraciam sa na Vás dnes len touto formou, aby som Vás všetkých pozdravil, poďakoval sa Vám, povzbudil a uistil o svojich modlitbách za Vás všetkých.

Verím, že všetci sme sa tešili na naše stretnutie, ktoré sa z príležitosti 25. svetového dňa zasväteného života malo uskutočniť v Nitre dňa 30. januára 2021 (porov. ACEN 2 (2020), b. 7). Žiaľ, okolnosti, v ktorých už niekoľko mesiacov ovplyvňuje náš život pandémia Covidu-19, nám toto osobné stretnutie neumožnia a musí byť preto zrušené. A práve z tohto dôvodu Vás chcem pozdraviť aspoň touto formou, v nádeji, že nám bude dopriate stretnúť sa neskôr aj osobne.

V prvom rade ďakujem Bohu za to, že dal aj našej Nitrianskej diecéze také prehojné dary v podobe chariziem toľkých Inštitútov zasväteného života a Spoločností apoštolského života. S veľkým dojatím som sa dozvedal a stále dozvedám o odvahe a ochote mnohých z Vás slúžiť všade, kde treba, nevynímajúc službu tým, ktorí ochoreli na nový koronavírus. Všetkým Vám, ktorí obetavo a verne slúžite Vám zvereným, ale aj celkom neznámym, starým a chorým, chudobným i ľuďom bez domova, deťom a mladým, i Vám, ktorí denne do svojich modlitieb a obiet vkladáte celú našu diecézu, ďakujem.

Hoci sa to nielen svetu, ale aj nám môže zdať divné, predsa sa usilujme prežívať prítomnosť s perspektívou, ako k tomu vyzval pápež František vo svojom Apoštolskom liste všetkým zasväteným osobám pri príležitosti Roku zasväteného života (2l. november 2014; bod I, 2). Veď predsa máme istotu viery, že "Boh a Otec nášho Pána Ježiša Krista" je "Otec milosrdenstva a Boh všetkej útechy! On nás potešuje v každom našom súžení, aby sme mohli aj my potešovať tých, čo sú v akomkoľvek súžení, tou útechou, ktorou Boh potešuje nás" (2 Kor l, 3-4).

Práve vďaka tomu môžeme aj dnes - v neľahkej situácii, ktorá dolieha na nás všetkých, veriacich i neveriacich - objať budúcnosť s nádejou. A túto nádej aj priniesť svetu, pretože ju potrebuje. Nie, "nespájajme sa s prorokmi nešťastia" (porov. Benedikt XVI., Homília na sviatok Obetovania Pána, 2. februára 2013), ale spájajme sa s Tým, ktorý svojou "smrťou" našu "smrť premohol, a tým, čo sú v hroboch život daroval" (porov. Tropár veľkonočnej byzantskej liturgie).

V tomto roku si veľká premonštrátska rodina, ktorá má svoje zastúpenie aj v našej diecéze pripomína 900. rokov od svojho založenia. Spolu so sv. Norbertom nesme si v srdci aj my túžbu a ochotu byť "pripravení na každé dobré dielo". Učme sa to od našej nebeskej Matky, Panny Márie, ktorá zachovávala všetky slová vo svojom srdci, premýšľala o nich (porov. Lk 2, 18.51) a nimi vedená ponáhľala sa vždy poslúžiť tam, kde to bolo treba (porov. Lk l, 39-45).

Ešte raz Vás, drahí zasvätení, čo najsrdečnejšie pozdravujem, uisťujem Vás o svojich modlitbách a prosím o tie Vaše, aby sme spoločne aj v dnešnom svete, ktorý sa zmieta, spoločne svedčili o Ukrižovanom a Vzkriesenom Pánovi, ktorý je v ňom pre človeka jedinou istotou, jedinou nádejou, ktorá nezahanbuje. Teším sa na skoré stretnutie.

Nech Vás všetkých na príhovor preblahoslavenej Panny Márie, Matky nádeje, sprevádza požehnanie Všemohúceho Boha Otca i Syna i Ducha Svätého.

Mons. Viliam Judák

nitriansky biskup

- - - - -

Spišská diecéza

Z dôvodu nepriaznivej epidemickej situácie a aktuálne platných nariadení sa tento rok neuskutoční aj stretnutie rehoľníkov s biskupom v Spišskej diecéze. Plánovali ho 30. januára 2021. Pri tejto príležitosti prinášame plné znenie ďakovného listu spišského diecézneho administrátora Mons. Jána Kuboša zasväteným osobám v Spišskej diecéze z príležitosti Dňa zasväteného života 2. februára 2021.

Drahí bratia a sestry žijúci zasväteným spôsobom života!

Chcem Vás čo najsrdečnejšie pozdraviť z príležitosti blížiaceho sa Dňa zasväteného života 2. februára 2021. V tento deň Vás zvykli moji predchodcovia vo vedení Spišskej diecézy pozývať na spoločné stretnutie v Spišskej Kapitule, aby spolu s Vami ďakovali Bohu, pôvodcovi každého povolania, za dar Vášho povolania k zasvätenému životu a zároveň aby ste spoločne vyprosovali potrebné milosti pre verné kráčanie vo Vašom rozhodnutí.

Aktuálny čas spojený s pandémiou koronavírusu nám priniesol veľa zmien, ktoré sa odrazili najmä v obmedzení cestovania a stretávania. Z dôvodu pretrvávajúcich ťažkostí sa tento rok spoločné stretnutie zasvätených osôb s diecéznym administrátorom v našej diecéze neuskutoční. Preto Vám chcem aspoň formou listu venovať zopár myšlienok.

V prvom rade sa Vám chcem poďakovať za Vaše rozhodnutie nasledovať chudobného, čistého a poslušného Krista vo svete, ktorý tieto hodnoty uznáva čoraz menej. Svätý Otec František sa dňa 1. februára 2020 v príhovore zasväteným osobám zmienil o silnom príklade nábožného Simeona, ktorý rozpoznal a privítal Ježiša Krista v chráme, keď ho jeho rodičia prišli predstaviť Pánovi. On z vnuknutia Božieho Ducha pochopil, že toto malé, krehké a napohľad obyčajné dieťa je Pánov Pomazaný – Mesiáš. Preto vo chvíli, keď ho zobral do rúk vyznal: „Moje oči uvideli tvoju spásu“ (Lk 2,30). K tejto udalosti pápež pripodobňuje aj tisíce udalostí, ktoré sa udiali v živote povolaných k zasvätenému životu, keď títo spoznali v Pánovi najcennejší poklad sveta. Aj vy, drahí zasvätení, žijúci na území Spišskej diecézy, ste sa v istom okamihu svojho života zamilovali do Krista ako do najväčšieho Dobra. Presvedčení jeho láskou ste sa rozhodli radikálne ho nasledovať a tak dávať svetu svedectvo o existencii Boha, jeho kráľovstva, večného života a o dôležitosti duchovných hodnôt. Ďakujem Vám za toto rozhodnutie, vďaka ktorému ste boli, a verím, že ešte budete, povzbudením pre množstvo veriacich i neveriacich ľudí, s ktorými prídete do kontaktu.

Už takmer celý rok prežívame s menšími či väčšími obmedzeniami brániacimi vykonávať naše poslanie v Cirkvi a vo svete tak, ako by sme si to predstavovali. Z úprimného srdca Vám ďakujem, že ste aj v tomto náročnom a komplikovanom období dokázali byť kreatívni a všelijakými spôsobmi ste sa dostali k tým, ktorým ste poslúžili. V našej Spišskej diecéze v roku 2020 pôsobilo niečo viac ako 40 rehoľníkov a takmer 270 rehoľníčok. K tomuto počtu s radosťou pripočítavame aj dve osoby, ktoré boli v lete zasvätené v Ordo Virginum, a samozrejme aj ďalších kandidátov a kandidátky rôznych foriem zasväteného života. Teší ma pomyslenie na to, koľko dobra v najrôznejšej podobe sa skrze taký počet osôb dostalo našej partikulárnej cirkvi. Nech Vám je sám Boh, ktorého ste sa rozhodli milovať celým srdcom, najhojnejšou odmenou.

Na záver tohto listu Vás chcem povzbudiť, aby ste sa nenechali ničím znechutiť; aby ste nestrácali nádej, že aj v týchto časoch je Kristus s nami, vie o našich problémoch a dáva nám silu na ich zvládanie a prostriedky na ich prekonanie. Buďte tým, čím máte byť v tomto temnom a preľaknutom svete: svetlom, ktoré rozháňa tmu, a prináša radosť a pokoj.

K tomu Vám zo srdca udeľujem svoje pastierske požehnanie!

+ Mons. Ján Kuboš

spišský diecézny administrátor

- - - - -

( TK KBS, jde, ml; pz ) 20210126021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]