[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pútnický víkend osvieži programovú ponuku Rádia LUMEN
P:3, 25. 01. 2021 16:32, DOM

Banská Bystrica 25. januára (TK KBS) Relácia Pútnický víkend Rádia LUMEN predstaví známe i neznáme ciele pútí na celom Slovensku. S vysielaním rádio začne po skončení zákazu vychádzania.

Šaštín, Levoča, Litmanová a mnohé iné pútnické miesta sú nám dôverne známe. No napríklad, poznáte Kaplnku Panny Márie nad obcou Dlhá nad Oravou? Alebo pútnické miesto Kohútovo pri Novej Bani? Nová relácia vo vysielaní Rádia LUMEN vás v pútavých reportážach prenesie na miesta veľkých odpustových slávností, ale aj malých a často neprávom zabudnutých kaplniek či kalvárií. Na niekoho dokážu zapôsobiť veľké pútnické miesta, na niekoho viac vplýva útulná atmosféra malých a nevyhľadávaných lokalít. Na Slovensku ich máme mnoho. Pútnický víkend ponúkne jedno aj druhé. Jeho tvorcom neuniknú zaujímavé informácie z histórie týchto miest, a nakoniec vám dajú niekoľko tipov, ako stráviť na danom pútnickom mieste hodiny vášho času a možno až dni.

Okrem rozsahom väčších reportáží o pútnickom mieste, ktoré na Rádiu LUMEN predstavia v danom týždni, je cieľom relácie poskytnúť aktuálne tipy na púte na každý víkend. Formou krátkych pozvánok sa dozviete, kam sa oplatí vyraziť počas toho najbližšieho víkendu, kde organizujú zaujímavé podujatie pre veriaceho človeka. Hodinová relácia Pútnický víkend si nájde svoje miesto v programe vždy v piatok o 16:30 v premiére a v repríze v sobotu o 8:30. Aj redaktor Ivo Novák, ktorý bude reláciu moderovať, veľmi rád chodí na pútnické miesta, objavuje kalvárie, kaplnky a iné nádherné miesta spojené s duchovným dedičstvom v našej nádhernej krajine. V Pútnickom víkende si nájde „to svoje“ každý, kto má túlavé topánky a srdce túžiace po Božom dotyku.

Zaujímavosťou je, že stálym hosťom v tejto novej relácii bude známy meteorológ Peter Jurčovič. Vo svojich špeciálnych pútnických predpovediach poradí, ako sa obliecť a čo pribaliť do pútnického batoha. Pridá zaujímavé informácie zo zásoby pranostík o svätcoch a udalostiach, ktoré si pripomíname na pútnických miestach a pripomenie aj krátke postrehy o historicky významných osobnostiach z danej oblasti. Navyše sa poslucháči novej relácie môžu tešiť aj na súťaž, v ktorej každý týždeň vyhrajú cenu spojenú s pútnickým miestom, ktoré v relácii predstavia. Priestor dostanú aj svedectvá ľudí, ktorí v cieli svojej pútnickej prechádzky našli duchovné obrátenie či nový zmysel života. Nakoniec budeme zvedaví aj na vaše tipy a pozvánky na podujatia vo vašej blízkosti a vo vašich farnostiach.

Príležitosť pre farnosti i jednotlivcov

Predstavovanie pútnických miest bude reflektovať kolorit liturgického roka. Napríklad v piatok pred slávnosťou Sedembolestnej Panny Márie si v relácii vypočujete zaujímavú reportáž, ktorá vás inšpiruje čo všetko si pozrieť na odpustovej slávnosti v Šaštíne, ak sa na ňu vyberiete. Upozorní na prípadné nástrahy počasia a pridá aj svedectvá ľudí, ktorí práve v Šaštíne čerpajú duchovnú posilu pre svoj život. Samozrejme, nie každú sobotu či nedeľu sa koná niekde na Slovensku veľká odpustová slávnosť. A to je príležitosť pre farské spoločenstvá či jednotlivcov, ktorí môžu svoje tipy adresovať tvorcom relácie. Aj na základe odporúčaní od poslucháčov navštívia redaktori Rádia LUMEN menej známe kalvárie, kaplnky, duchovne zaujímavé miesta. Ak si myslíte, že práve vo vašom okolí je takéto miesto, na ktoré chcete upozorniť, už teraz môžete svoje tipy adresovať jednému z tvorcov relácie, redaktorovi Ivovi Novákovi, na e-mailovú adresu novak@lumen.sk.

Začiatok symbolicky v Trnave

Skúsenosť pandémie koronavírusu veľa zmenila. Nielen pre veriaceho človeka priniesla napríklad impulzy na uvažovanie o pominuteľnosti nášho života. Minimálne sme v týchto dňoch zistili, že ľudský život je krehký aj v časoch rozvinutej zdravotnej starostlivosti a ani vedecký pokrok z nás nespraví pánov svojho života. Príklady z minulosti však dosvedčujú, že aj na našom území v minulosti zúrili rôzne epidémie. Ľudia sa v dávnych časoch v takejto situácii viac priblížili k Bohu a ten ich ochránil. Podobný príbeh si prežila aj Trnava, keď milostivý obraz Panny Márie Trnavskej zohral hlavnú úlohu pri ochrane mesta pred morovou epidémiou. Sú aj dnes v Trnave stopy po týchto udalostiach? Kde ich dokáže nájsť bežný pútnik a návštevník slovenského Ríma? Odpoveď nájdete v prvom diele Pútnického víkendu. Presný začiatok vysielania Pútnického víkendu v premiére každý piatok o 16:30 upresní Rádio LUMEN na svojom webe lumen.sk a vo vysielaní. Odvíjať sa bude od dátumu ukončenia zákazu vychádzania, ktorý aktuálne platí na Slovensku.

Pandémia koronavírusu nám okrem iného pripomenula, akú veľkú dôležitosť majú v našom živote kultúrne hodnoty, ktoré stoja niekedy aj neobjavené v prírodných zákutiach našej krajiny. Duchovný rozmer individuálneho putovania je aktuálny aj v čase, keď sa nemôžeme stretávať vo veľkom počte. Objavte to všetko s novou reláciou Pútnický víkend na vlnách Rádia LUMEN.

( TK KBS, in, rp; pz ) 20210125038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]