[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 06. 2021   Meniny má Blanka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kresťanské dedičstvo v Turecku potrebuje záchranu
P:3, 25. 01. 2021 16:10, ZAH

Turecko 25. januára (TK KBS) V Turecku 5 000 kostolov a 650 kresťanských kláštorov nevyhnutne potrebuje záchranu. Mnohé z nich svedčia o hlásaní Evanjelia ešte v biblických dobách, keď tieto oblasti boli miestom svätého Pavla. Vedci z Istanbulského výskumného centra pre Anatóliu varujú, že mnohým z nich hrozí zničenie. Vyzývajú na zvýšené medzinárodné úsilie na záchranu dedičstva v regióne, kde sa Ježišovi učeníci prvýkrát nazývali kresťanmi.

Vedci poukazujú na to, že záchrana kresťanského dedičstva Turecka je viac ako čisto náboženská práca. Ide o zachovanie identity týchto oblastí a ich kultúry. Preto vyzývajú turecké orgány, aby podporili tieto kroky. Ničenie kresťanských pamiatok sa nedávno stalo slávnym po nahrávke miestnych moslimov, ktorí grilovali na troskách chátrajúceho arménskeho chrámu Panny Márie v meste Germuş neďaleko Urfa na juhovýchode tejto krajiny. Začali sa objavovať informácie o ďalších kresťanských kostoloch a kláštoroch, ktoré sa zrútili a začali miznúť. Materiál mnohých z nich používali miestni obyvatelia na stavbu domov a dokonca aj miestnych mešít. Z mnohých zariadení sa stali sklady, stajne, obchody a tabakové sklady.

Po vyhladení kresťanských Arménov v roku 1915 sa tieto krajey vyľudnili od kresťanov a chrámy ovládla moslimská väčšina. Stav mnohých budov je komplikovaný. Riaditeľ Dominikánskeho centra pre medzináboženský dialóg v Istanbule pripúšťa, že sa pracuje na vytvorení registra chátrajúceho kresťanského dedičstva. Páter Claudio Monge tiež upozorňuje, že súčasné komunity si nemôžu dovoliť tieto budovy revitalizovať, tým viac, že počet kresťanov v tejto krajine sa neustále zmenšuje a dokonca ani prílev utečencov z Iraku ho neobnovil. Dominikán naznačuje, že jedným zo spôsobov záchrany tohto dedičstva by mohol byť cestovný ruch. Aby sa tak stalo, v Turecku by museli existovať príslušné politické podmienky. V posledných rokoch totiž došlo k nárastu nacionalistického populizmu a zaobchádzaniu s nemoslimskými menšinami ako s kolaborantmi zahraničných síl zameranými na oslabenie tureckej identity.

O ťažkej situácii chrámov v Turecku svedčia dejiny historického arménskeho kostola, ktorý je už mnoho rokov v súkromných rukách a práve bol daný na predaj na trhu s nehnuteľnosťami. Arménsky patriarchát v Konštantínopole poukazuje na to, že v minulosti boli miesta kresťanských bohoslužieb budované alebo obnovované „sultánskymi dekrétmi“. Pripomína tiež, že ochrana cirkevných budov, ktoré prispeli ku kultúrnemu bohatstvu tureckej krajiny a ktoré už príslušné komunity nevyužívajú, je spoločnou povinnosťou príslušných štátnych inštitúcií, čo žiaľ, nie je v Turecku badateľné.

( TK KBS, RV pl, rp; pz ) 20210125035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]