[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme si pripomenuli storočnicu Antona Neuwirtha za účasti kard. Tomka
P:3, 23. 01. 2021 20:30, ZAH

Rím 23. januára (RV) „Liečiť zlo láskou“ – toto osobné heslo MUDr. Antona Neuwirtha, lekára, intelektuála, politického väzňa, kresťansko-demokratického politika a veľvyslanca Slovenskej republiky pri Svätej stolici v rokoch 1994-1998, rezonovalo pri pripomienke na pôde Večného mesta na jeho nedožité sté narodeniny v piatok 22. januára.

Svätej omši v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda za účasti veľvyslanca SR pri Svätej stolici Mareka Lisánskeho a predstaviteľov slovenského života v Ríme predsedal kardinál Jozef Tomko.

Rektor kolégia Pavol Zvara v homílii predstavil Antona Neuwirtha ako človeka vnímajúceho svoj život a povolanie v kategóriách Božej lásky, čo ho viedlo k osobnej odpovedi v podobe sebadarovania. Ako najvýstižnejšiu charakteristiku jeho osobnosti citoval jeho vyznanie z knihy Liečiť zlo láskou: „Rád by som dal svoj život ako dar tým, ktorí tu žijú so mnou. Ako aj tým, čo prídu po mne“.

Svojím duchovným i profesionálnym formátom sa doktor Neuwirth zaradil medzi tie veľké osobnosti Slovenska, ktoré potrebujú naše nové generácie, vrátane politikov, vyhľadávať, objaviť ich ako vzory a inšpirovať sa nimi, pripomenul rektor Zvara.

Na renomé diplomata i morálny rozmer osobnosti prvého slovenského veľvyslanca pri Svätej stolici po vzniku SR v roku 1993 poukázal súčasný veľvyslanec pri Vatikáne Marek Lisánsky v príhovore na záver slávnosti týmito slovami: „Jeho celoživotné pôsobenie ako lekára i diplomata, politického väzňa i kresťanského politika, intelektuála i humanistu sa nieslo v duchu pravdy, hodnoty humanity a pomoci druhým“.  

Príbuzných doktora Neuwirtha reprezentovala jeho vnučka p. Veronika Záborská, dlhodobo žijúca v Ríme. Vo svedectve, s ktorým sa podelila v závere,  pripomenula zároveň aj svojho druhého starého otca, akademického maliara Ladislava Záborského, ktorého nedožité sté narodeniny pripadajú na rovnaký dátum.

Medzi troma desiatkami zástupcov slovenskej komunity v Ríme bol prítomný aj veľvyslanec SR v Taliansku Ján Šoth. V kaplnke a vstupnej hale kolégia sa na slávení zúčastnili pri zachovaní zdravotných predpisov diecézni i rehoľní kňazi, komunita Milosrdných sestier sv. Vincenta a niekoľko laikov. Spolu s predstavenými kolégia koncelebrovali pri oltári P. Ján Ďačok a Mons. Ján Dubina.

Pracovníci veľvyslanectva zabezpečili internetový priamy prenos. Po skončení slávnosti, ktorá i napriek striedmosti vynútenej pandémiou dýchala atmosférou srdečnosti a vďačnosti, sa niektorí z účastníkov podelili pre Vatikánsky rozhlas s osobnými spomienkami.

Kardinál Jozef Tomko vo svojej spomienke zdôrazňuje medzi výnimočnými kvalitami doktora Neuwirtha aj jeho ľudskú a duchovnú-teologickú hĺbku. Cituje slová obdivu, ktoré počul z úst iných diplomatov pri Svätej stolici, ako dôkaz, že slovenský veľvyslanec požíval v doplomatickom zbore mimoriadnu úctu.

-

Audionahrávky je možné nájsť TU

-

Zdroj: Vatican News / Jozef Bartkovjak SJ

( TK KBS, RV jb; ml ) 20210123008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]