[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rovní vo svojej inakosti, hovorí Keith Newton k 10. výročiu ordinariátu
P:3, 19. 01. 2021 12:06, ZAH

Anglicko 19. januára (TK KBS) V piatok 15. januára uplynulo desať rokov od ustanovenia Personálneho ordinariátu Našej Panej z Walsingham. Práve v tento deň v roku 2011 prvá skupina bývalých pastorov, poväčšine ženatých mužov, prijala kňazské svätenie v Katolíckej cirkvi. Bol medzi nimi aj Keith Newton, niekdajší anglikánsky biskup, ktorý sa stal prvým predstaveným ordinariátu.

Ordinariát, ustanovený apoštolskou konštitúciou Benedikta XVI. Anglicanorum coetibus, dnes zahŕňa viac ako sto kňazov slúžiacich v 25 farnostiach. Príznačné je, že do nich neprichádzajú len bývalí anglikáni, ale aj ostatní katolíci. Týmto spôsobom niektoré anglikánskej tradície, zachované v ordinariáte, v jeho liturgii a spiritualite, obohacujú Katolícku cirkev. Na otázku o úlohe ordinariátu v živote cirkvi Kieth Newton v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas odpovedá:

"Myslím si, že táto otázka by sa mala položiť skôr tým, čo sú mimo ordinariát, ako tým, ktorí v ňom žijú. Trúfam si dúfať, že čímsi prispievame. Myslím, že sme prorockí v tom, že ukazujeme zvyšku cirkvi na ekumenické možnosti. Ordinariát je prvou štruktúrou, ktorá vznikla z cirkevných skupín formovaných v rokoch západnej reformácie, ktorá sa vrátila späť do plného spoločenstva s Cirkvou a priniesla so sebou niektoré zo svojich vlastných tradícií," hovorí Newton. Ako dodáva, významné je tiež to, že katolíci, ktorí vzišli z anglikánskej tradície neboli všeobecnou Cirkvou jednoducho pohltení, ale sú ctení ako rovní vo svojej inakosti.

Krása svätosti v liturgii

Predstavený ordinariátu Našej Panej z Walsingham okrem ekumenického významu kladie dôraz aj na možnosť priniesť do Katolíckej cirkvi čosi z anglickosti, z tradície viery na Britských ostrovoch, ktorá ďaleko predchádza vládu Juraja VIII. na začiatku 16. storočia. Nabáda k ich znovuobjaveniu a konštatuje, že niektoré z týchto prvkov boli zahrnuté do liturgických textov schválených pre ordinariát.

"Vystupuje z nich akási krása svätosti. Členovia ordinariátu prikladajú liturgii veľký význam, snažia sa, aby bola tým, čo najlepšie dokážu urobiť. Veľmi krásna a dôležitá je tiež hymnická tradícia anglikánskej cirkvi. A domnievam sa, že možno u nás je tiež trochu iný vzťah medzi laikmi a klérom ordinariátu, akási blízkosť, vychádzajúca z nášho skoršieho života v anglikánskej cirkvi,” podotýka Newton .

Podivuhodná rôznorodosť

Všíma si tiež otvorenejší prístup k evanjelizácii. "Dúfam, že ordinariát cirkvi pripomína úlohu ohlasovať pre každého a že ju môže inšpirovať k širšiemu chápaniu tejto misie," dodáva. Akokoľvek si uvedomuje, že reprezentuje veľmi malý segment Cirkvi, vidí v ňom príklad šírky a rozmanitosti katolicizmu. Považuje za veľkú škodu, že mnoho katolíkov túto dimenziu nereflektuje. Poukazuje najmä na východné cirkvi, ktoré sú - ako hovorí - "nádhernou súčasťou všeobecnej Cirkvi, pre mnohých ľudí úplne neznámou". Sme súčasťou podivuhodnej rôznorodosti, uzatvára predstavený ordinariátu Našej Panej z Walsinghamu, Keith Newton.

( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210119020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]