[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenskí saleziáni dostali medailu od moskovského patriarchu Kirilla I.
P:3, 19. 01. 2021 07:45, ZAH

Moskva 19. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) Slovenskí saleziáni Jozef Tóth a Marián Peciar dostali medailu od moskovského pravoslávneho patriarchu Kirilla I., a to pri príležitosti 150. výročia Jakutskej pravoslávnej eparchie. Ocenenie im odovzdal jakutský pravoslávny eparcha Román Lukin.

Moskovský patriarcha udelil medailu aj zástupcom arménskej menšiny či moslimskému imánovi. Misionár Peciar toto ocenenie vníma ako pekný spôsob vyjadrenia vďačnosti, pochvaly a ocenenia nielen jeho práce, ale aj prítomnosti a priateľstva. Slovenskí saleziáni pôsobia na Sibíri už od roku 1991.

Salezián pôsobiaci v ruskom Jakutsku Marián Peciar hovorí, že podobné vyznamenania majú v ruskej kultúre veľký význam a vážnosť. Ocenenie od moskovského patriarchu ho prekvapilo, pretože pôvodne mal prevziať len medailu za svojho spolubrata Jozefa Tótha, ktorý sa momentálne lieči na Slovensku.

„Práve takéto podujatie, kde v jednej miestnosti sa stretne imám mešity, pravoslávny biskup, zástupca Katolíckej cirkvi, zástupca arménskej menšiny, toto priateľstvo a táto vzájomná podpora a úcta, schopnosť sa rozprávať a tešiť jeden z druhého, tak myslím, že pre dnešný svet je to veľká výzva," povedal Marián Peciar, salezián pôsobiaci v ruskom Jakutsku.

Vyzdvihol, že vzťahy medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou sú v Jakutsku, možno na rozdiel od iných oblastí Ruska, veľmi otvorené a korektné. „Veľmi nám pomáha to, že sa nachádzame v situácii, kde najväčšia skupina obyvateľstva sú vlastne vyhlásení ateisti," uviedol.

Na Sibíri momentálne pôsobia a pracujú šiesti slovenskí saleziáni, a to v meste Aladan a Jakutsk. „Máme tu dve farnosti, venujeme sa katechizácii, stretaniu s ľuďmi, prípravou k sviatostiam, ponúkame aj voľnočasové aktivity," uviedol Marián Peciar.

Medailu od moskovského patriarchu dostal aj salezián Jozef Tóth, ktorý misiu na Sibíri pred tridsiatimi rokmi zakladal. Zo Slovenska, kde sa momentálne lieči, do Jakutska poslal správu, kde vladykovi Romanovi, jakutskému pravoslávnemu arcibiskupovi, vyjadril, že ocenenie si nezaslúži, ale hreje ho pri srdci. Don Tóth dodal, že ak Pán dá, bude sa usilovať pokračovať vo svojej misionárskej službe.

-

Zdroj: Rádio LUMEN

( TK KBS, rlu, phu; ml ) 20210119015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]