[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkvi v Rakúsku slávili 17. januára „Deň judaizmu“
P:3, 18. 01. 2021 12:48, ZAH

Viedeň 17. januára 2021 (KAP/TK KBS) Cirkvi v Rakúsku slávili 17. januára „Deň judaizmu“. Kresťanstvo samo o sebe je vo svojej podstate úzko späté s judaizmom. Aby si to kresťania čoraz viac uvedomovali, Ekumenická rada cirkví v Rakúsku (ÖRKÖ) zaviedla v roku 2000, že 17. január sa pripomína ako Pamätný deň judaizmu. Pri tejto príležitosti by si kresťania mali obzvlášť uvedomiť, že ich korene sú v judaizme, ako aj to, že kresťanstvo spája s judaizmom spoločná cesta. Zároveň sa treba zamýšľať a poukázať na nespravodlivosť k Židom a ich viere v dejinách.

To, čo sa začalo ako „Pamätný deň“, sa v priebehu rokov postupne šírilo a po celom Rakúsku sa dnes konajú rôzne podujatia a bohoslužby. Hlavná bohoslužba Ekumenickej rady cirkví v Rakúsku (ÖRKÖ) sa uskutočnila v nedeľu (17. januára) o 18:00 v anglikánskom kostole Christ Church vo Viedni. Táto neverejná bohoslužba bola kvôli opatreniam súvisiacim s koronakrízou vysielaná prostredníctvom Rádia Mária a tiež cez livestream (www.tagdesjudentums.at). Bohoslužbe predsedal anglikánsky biskupský vikár Patrick Curran, viedenský katolícky biskupský vikár Dariusz Schutzki, srbský pravoslávny biskup Andrej (Cilerdzic), arménsky apoštolský biskup Tiran Petrosyan a regionálny reformovaný superintendant Thomas Hennefeld. Hennefeld predniesol aj kázeň.

Aj v Grazi sa konala ekumenická bohoslužba v Evanjelickom kostole a jej mottom bolo: „Odvaha, odvaha!“.

V Tirolsku bolo na Deň judaizmu naplánované slávnostné odovzdanie zreštaurovaného 100 rokov starého zvitku Tóry židovskej komunite. Kvôli korona-opatreniam sa namiesto toho uskutoční v pondelok (18. januára), so začiatkom o 20:00 online podujatie na tému „Význam Tóry pre Židov a kresťanov“ (https://hdb.dibk.at/Termine/ONLINE-Tag -des-judaizmus).

Finančná kampaň „Požehnávajte si navzájom“, ktorá pri zreštaurovaní zvitku zohrala kľúčovú úlohu, vyniesla viac než 8 000 Euro. Dary poskytli Tirolský výbor pre kresťansko-židovskú spoluprácu, diecéza Innsbruck, Evanjelická cirkev a združenie Bischof-Stecher-Gedächtnisverein. Iniciatíva k usporiadaniu akcie vyšla od superintendenta Oliviera Dantina. Biskup Dantine a biskup Innsbrucku Mons. Hermann Glettler označili túto iniciatívu za „prejav ocenenia, vďačnosti a priateľských vzťahov“. Zvitok, ktorý sa číta pri bohoslužbe, obsahuje päť kníh Mojžišových. Je súčasťou Starého zákona, a preto sa považuje za posvätný nielen pre veriacich Židov, ale i kresťanov. Fyzické odovzdanie zreštaurovaného zvitku sa uskutoční neskôr.

Ekumenická iniciatíva

Iniciatíva „Deň judaizmu“ sa datuje od Druhého európskeho ekumenického zhromaždenia, ktoré sa konalo v roku 1997 v Grazi. Aj v Taliansku, Poľsku a Holandsku sa slávi Deň judaizmu. Dátum bol zvolený zámerne: cirkvi by mali ďalej niesť posolstvo v duchu tohto dňa aj v nastávajúcom celosvetovom „Týždni modlitieb za jednotu kresťanov“ (18. - 25. januára). Napriek všetkým rozdeleniam kresťanstva totiž majú jednotlivé cirkvi spoločné to, že ich korene sú v judaizme – uvádzajú iniciátori pamätného dňa.

„Deň učenia sa o judaizme“

Minulý rok bol zavedený „Deň učenia sa o judaizme“. Kľúčovou zásadou je, že nejde o to, dozvedieť sa niečo „o judaizme“ , ale „z judaizmu, a najmä od Židov“. Tento rok sa mali v školách a mládežníckych centrách konať rôzne podujatia. Židovská mládež bola vyzvaná k tomu, aby prezentovala seba a svoj judaizmus, aby sa tým búrali predsudky a podporovalo lepšie spolužitie v rakúskej spoločnosti. Projekt dialógu židovskej komunity „Likrat“ (hebrejsky „k niekomu sa priblížiť“) ponúka rôzne príležitosti, ako sa vzájomné spoznávať. V rámci online prednášky v St. Pöltene bol projekt predstavený vo štvrtok (14. januára) o 19:00. (Informácie: www.hiphaus.at/programm/detail/online-vortrag-das-jugenddialogprojekt-likrat/)

„Viedenská gesera“

Iniciatíva „Zosieťovaný ekumenizmus Viedeň západ“ už niekoľko rokov organizuje pred 17. januárom určité uvedenie k „Dňu judaizmu“. Tento rok by bol tento deň venovaný spomienke na „Prvú viedenskú geseru 1420/21“ (zabitie a vyhnanie Židov z Viedne). Podujatie bolo kvôli korone preložené na 18. marca.

„Nedeľa judaizmu“

Viedenský katolícky dekan Ferenc Simon navrhol v januári roku 2019 slávenie „nedele judaizmu“ v celom Rakúsku ako rozšírenie Dňa judaizmu. Dekan F. Simon má na starosti židovsko-kresťanskú spoluprácu vo viedenskej arcidiecéze. Keďže 17. január tohto roku pripadol na nedeľu, od cirkví sa žiada, aby do svojich nedeľných bohoslužieb začlenili tému „Dňa judaizmu“. Koordinačný výbor pre kresťansko-židovskú spoluprácu ponúkol podnety, ako napríklad špeciálne vydanie medzináboženského časopisu „Dialog-DuSiach“ s autentickým židovským písmom pre nedeľné čítania na 17. januára 2021.

(www.tagdesjudentums.at)

Zdroj: Kathpress / prel. -sg-

( TK KBS, kap, sg, rp; pz ) 20210118028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]