[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vznikla nová webová stránka projektu Časoslov gréckokatolíka
P:3, 18. 01. 2021 10:11, DOM

Košice 18. januára (TK KBS) V Nedeľu o Zachejovi 17. januára, spustila Rada pre mládež Košickej eparchie novú webovú stránku projektu Časoslov gréckokatolíka. Webové rozhranie spolu s mobilnou aplikáciou pre operačné systémy iOS a Android ponúka v elektronickej podobe modlitby kontinuálneho posväcovania času byzantsko-slovanského obradu nazývané Časoslov. 

Hlavná stránka webu ponúka návštevníkom liturgický súhrn aktuálneho dňa. Ten zahŕňa meno svätca, alebo sviatku spolu s ikonou odkazujúcou na synaxár (životopis svätého), informácie o farbe rúcha a menlivých častiach liturgie, či aktuálne liturgické čítania. Zároveň na hlavnej stránke sú zobrazené názvy jednotlivých modlitieb Časoslova. Kliknutím na niektorú z nich je návštevník presmerovaný na novú stránku zobrazujúcu danú modlitbu s aktuálnymi menlivými časťami. Všetky stránky modlitieb ponúkajú zároveň možnosť vytlačiť celý text modlitby v preddefinovanom naformátovaní. 

V hornom menu stránky je možné navštíviť sekciu Knižnica. V nej sa nachádzajú texty liturgií, molebenov, akatistov a Žaltár, resp. žalmy rozdelené podľa katiziem. Ďalšia sekcia menu Na stiahnutie umožňuje stiahnuť si modlitby Časoslova na celý mesiac vo formáte ePub. Zároveň tu nájdete možnosť Pridať si diár (rozpis svätých so základnými informáciami) do svojho elektronického kalendára. Sekcia Podpora umožňuje finančne podporiť projekt Časoslov pravidelným, alebo jednorazovým darom cez portál darujme.sk a sekcia O projekte zasa odrýva bližšie informácie o tomto diele. 

Tešiť sa môžu aj používatelia mobilnej aplikácie Časoslov gréckokatolíka. 24. januára, v Nedeľu o mýtnikovi a farizejovi, bude  zverejnená nová aktualizácia aplikácie. Popri technickom vylepšení zabezpečujúcom svižnejší chod a vizuálnych úpravách, ponúkne aktualizácia užívateľom možnosť tmavého režimu pri jednotlivých modlitbách a do sekcie Knižnica budú pridané ďalšie akatisty a molebeny. Do menu aplikácie pribudne časť Podporte nás.

Ďalšou novinkou, ktorá čoskoro pribudne vo všetkých elektronických platformách projektu Časoslov, je ponuka modlitieb v cirkevnoslovanskom jazyku písaných latinkou. „Teším sa, že aj touto cestou sa budeme môcť zjednocovať jednak v spoločnej modlitbe, ale aj v odkrývaní stále hlbšieho bohatstva našej východnej liturgie prostredníctvom lepšieho poznania tých liturgických textov, spevov a hymien, ktoré už počas stáročí a tisícročí sú ozdobou našej Cirkvi a sú duchovným pokrmom pre celé generácie,“ povedal na margo spustenia novej webovej stránky vladyka Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor „Sede plena“ Košickej eparchie. Jeho požehnanie je zároveň garanciou i základom fungovania celého projektu Časoslov gréckokatolíka.

Projekt Časoslov zastrešuje Rada pre mládež Košickej eparchie a na jeho chode sa podieľa tím dobrovoľníkov zložený z kňazov a bohoslovcov Košickej eparchie a Prešovskej archieparchie. Technicky projekt Časoslov zabezpečuje čtec Dávid Kováč.

( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20210118017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]