[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Posolstvo generálneho predstaveného SVD k sviatku svätého Arnolda Janssena
P:3, 15. 01. 2021 14:15, ZAHRím 15.januára (TK KBS) Prinášame v plnom znení posolstvo generálneho predstaveného Spoločnosti Božieho slova Pavla Budi Kledena k sviatku svätého Arnolda Janssena.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Milí spolubratia, sestry, laickí spolupracovníci, dobrodinci a priatelia!

15. január je sviatkom svätého Arnolda Janssena. Keď uvažujem o živote a poslaní svätého Arnolda a pozerám sa na našu súčasnú situáciu, rád by som sa s vami podelil o tri dôležité body pre náš život a poslanie.

Prvým je komunikácia. Bol to prorocký a odvážny čin, keď svätý Arnold využil tlačiarenský stroj na šírenie radostnej zvesti evanjelia v náročných časoch, v ktorých žil. Jeho odkaz pre nás v čase krízy je nasledovný: treba čo najlepšie využívať masovo – komunikačné prostriedky. V dnešnej dobe nie je ani tak výzvou hľadanie nových prostriedkov komunikácie, ako skôr ich zodpovedné využívanie a zároveň aj šírenie pravdivých správ. V dobe, keď narastá šírenie nepravdivých a zavádzajúcich informácií, sme povolaní prinášať pravdu. Niektorí sa snažia zmanipulovať súčasnú krízu pandémie vo svoj prospech a pre svoje sebecké záujmy. Preto je nevyhnuté využiť rôzne platformy tlačených a digitálnych médií na otváranie tém ako sú sociálna spravodlivosť, pomoc najslabším a najzraniteľnejším vo svete a ochrana prírody. Naše misijné povolanie nám teda pripomína našu zodpovednosť za to, aby v modernom digitálnom priestore komunikácia zostala spojená s pravdou a skutočnými výzvami.

Druhým je podpora významu vedy pre náš život a poslanie. Svätý Arnold bol učiteľom matematiky a fyziky. Usiloval sa venovať náležitý priestor vede, ktorá tak formovala jeho spiritualitu a pomohla mu pri riešení praktických otázok misie. V záujme propagácie vzdelávania trval na tom, aby všade, kde misionári prevezmú novú misiu alebo založia farnosť, bolo zabezpečené, že tam bude aj škola. Neskôr podporoval pátra Wilhelma Schmidta v jeho pláne založiť medzinárodný časopis Anthropos, ktorý má zásadný význam pre antropologickú tradíciu v rámci SVD. Vzhľadom na súčasnú dobu pandémie, je pre organizovanie nášho života a plnenie nášho poslania nevyhnutné uznať nezameniteľnú úlohu vedy a potrebu počúvať pokyny vedcov a ďalších odborníkov.

Spiritualita, ktorú sme zdedili od svätého Arnolda, neodsudzuje racionalitu, ale ju dopĺňa. Náš apoštolát vzdelávania a inštitúty vyššieho vzdelávania sú ovocím tohto dynamického stretnutia rozumu a viery. Chcel by som zdôrazniť príspevok humanitných vied ako sú psychológia a poradenstvo v oblasti duševného zdravia, ktorým je počas súčasnej pandémie venovaná zvýšená pozornosť. Náš záväzok k ľudskému blahu a integrálnemu rozvoju osoby preto konkrétne znamená poskytovať psychologickú pomoc trpiacim, hlavne pri zvládaní stresu, strachu a úzkosti. Náš život a naše poslanie obohatené o vedu nám prináša nové poznanie a robí nás efektívnejšími.

Tretím bodom je naliehavosť apoštolátu rodiny a mládeže. Svätý Arnold prejavoval osobitný záujem o rodinu. Povzbudzoval rodiny k modlitbe a vydával rodinný časopis zameraný na zábavu, formovanie viery, získavanie vedomostí a podporu nových povolaní. V dnešnej dobe, najmä v dobe sociálnej izolácie, si uvedomujeme nesmiernu dôležitosť rodinného života, ktorý sa stáva častokrát zložitým, najmä pri riešení otázok ako: vzájomná podpora pri neistote ohľadom zamestnania a strate príjmu, riešenie problémov výchovy detí, znášanie napätia spôsobeného zákazom vychádzania z bytu. Preto by sa naša pozornosť mala osobitným spôsobom zamerať na rodiny. Pápež František vyhlásil tento rok za „Rok svätého Jozefa“ a za „Rok rodiny Amoris Laetitia“. Pohľad na svätého Jozefa znamená pohľad na rodinu. A pohľad na rodinu nás prinúti uvedomiť si nevyhnutnosť sprevádzať mládež.

Milí spolubratia, sestry, laickí spolupracovníci, dobrodinci a priatelia, Nech nás svätý Arnold naďalej inšpiruje, najmä v tejto dobe pandémie, aby sme vedeli vhodne využiť dostupné zdroje a nástroje komunikačných technológií na šírenie pravdy, lásky a nádeje; aby sme spolupracovali s vedou v našom živote a poslaní a zaviazali sa službe rodinám a mládeži.

V septembri 1907 napísal svätý Arnold pátrovi Degenhardtovi do Čile, kde narážal na mnohé ťažkosti: „Chcel by som vás povzbudiť, aby ste napriek všetkým trápeniam hľadeli do budúcnosti s veľkou dôverou. Stromček, ktorým máva vietor, zapúšťa hlbšie korene a treba dúfať, že to tak bude aj s vami. “

Toto je tiež moje želanie a modlitba, aby sme napriek mnohým výzvam mohli všetci hľadieť do budúcnosti s väčšou dôverou, a pri prekonávaní ťažkostí sa ešte viac zakorenili v Slove a oddali poslaniu, ktoré nám Boh zveril.

Požehnaný sviatok svätého Arnolda!

P. Budi Kleden SVD a jeho tím

( TK KBS, svd, rp; pz ) 20210115027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]