Olomouc 11. januára (TK KBS) "Čas, ktorý som uzdravením dostal, beriem ako dar navyše," povedal v rozhovore pre web Olomouc.cz arcibiskup Jan Graubner, ktorého na konci novembra naplno zasiahla choroba Covid-19. S vážnymi zdravotnými problémami skončil na jednotke intenzívnej starostlivosti vo Fakultnej nemocnici v Olomouci. "Keď nielen z reakcií lekárov, ale aj z toho, čo prežívate, vidíte, že nádej na uzdravenie je malá, pozeráte sa na veci inak. Stretnutie s večnosťou je na dosah. Viete, že už nedokážete nič, že jedinou šancou je pre vás Božie milosrdenstvo. Vtedy je dôležitá skúsenosť s Ním," hovorí olomoucký arcibiskup a dodáva, akou veľkou oporou pre neho bolo vedomie, že sa za neho ľudia v celej krajine modlia. "Pre pokoj v duši však bola zásadne dôležitá skúsenosť duchovného života. V mladosti som objavil Ježišovu lásku, ktorá miluje až do posledného dychu na kríži, a to aj vo chvíli, keď sa cíti od všetkých opustený, i od Boha. Celý život som sa učil v nepríjemnostiach a bolestiach spoznať opusteného Ježiša a objať ho. Keď som to urobil aj teraz vo chvíli, keď som si myslel, že prichádza smrť, naplnil ma veľký pokoj," dopĺňa.
Epidémia podľa neho celému svetu a tiež Cirkvi ponúkla aj niektoré príležitosti. "Mám radosť z vynaliezavosti a ochoty mnohých ľudí, ktorí sa zapojili do rozvinutia nových možností, ktoré ponúka technika. Niektoré novinky sa určite udržia, ako napríklad rôzne katechézy a nedeľné príhovory pre deti ponúkané na YouTube," hovorí arcibiskup Graubner, aj keď pripúšťa, že samotné bohoslužby cez internet sú len náhradou v núdzi. "Verím, že ide len o nie dlhé obdobie, ktoré sa dá prekonať. Navyše kresťan sa snaží veci nepríjemné a bolestné prijať ako kríž a ponúknuť Bohu ako obeť, ako dar z lásky, čím prehlbuje svoj duchovný život," hovorí.
Pripomína tiež, že Cirkev sa od začiatku epidémie snaží byť nablízku tým, ktorí to potrebujú. "Sami sme iniciovali potrebnú zbierku pre Česko, ktorá pomáha núdznym alebo otvorili psychologické a duchovné poradne alebo dobrovoľnícku pomoc seniorom s nákupmi. Naša Charita má okrem iného rozvinutú opatrovateľskú a ošetrovateľskú službu, hospice a domovy pre seniorov. Tam veľmi konkrétne bojujeme s pandémiou, keď ochorie personál a zháňame dobrovoľníkov. Niekoľko kňazov, bohoslovcov a rehoľníčok nastúpilo aj do nemocníc, aby pomáhali," hovorí arcibiskup Graubner.