[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 06. 2021   Meniny má Blanka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Po 85 rokoch vymaľovali kostol sv. Michala Archanjela v Slovanoch
P:3, 11. 01. 2021 10:31, DOM

Slovany 11. januára (TK KBS) V rímskokatolíckom kostole sv. Michala archanjela v Slovanoch (farnosť Kláštor pod Znievom) bola v závere roka 2020 komplexne zreštaurovaná vnútorná výmaľba pozostávajúca z komplexu malieb pokrývajúcich klenby i steny chrámu.

Kostol tvorí jednoloďová stavba s polygonálnou svätyňou a západnou predstavanou vežou, ktorá bola postavená z darov veriacich v roku 1896 na základe návrhu staviteľa Stanislava Zachara. Kostol kompletne vymaľovali v rámci jeho väčšej obnovy v roku 1935 kostolní maliari z Banskej Štiavnice Ľudevít Schramek a syn. Zruční majstri vytvorili ucelený koncept s neoslohovým tvaroslovím, ktorý korešpondoval s charakterom samotnej architektúry. Steny vymaľovali jednoduchými geometrickými motívmi, ktoré vytvorili iluzívny sokel, architektonické lemovanie všetkých otvorov a architektonických článkom. Na zvislé steny doplnili jednoduchými šablónovými vzormi, na klenby a víťazný oblúk figurálne motívy. V lodi sa nachádzajú výjavy tróniacej madony s nápisom Ave Mária a zobrazenie Svätej Trojice s textom Sláva Otcu i Synu i Duchu Svätému. Víťaznému oblúku dominuje Baránok Boží, ktorého adorujú dvaja anjeli. Na klenbe svätyne sa nachádza iluzívna geometrická výmaľba podporujúca krížovú rebrovú klenbu, ktorú dopĺňajú symbolické zobrazenia Božského srdca Ježišovho s monogramom IHS a srdce prebodnuté dýkou s nápisom MARIA.

Autori výmaľby sa v priebehu 30. rokov 20. storočia pohybovali na území Turca a vymaľovali aj kostoly v Kláštore pod Znievom, Turčianskom Ďuri či Turčeku. Pôsobili však aj v okolí Banskej Bystrice a Zvolena. Všetky zachované realizácie Schramekovcov poukazujú na ich výborné remeselné zručnosti, ale aj cit pre priestor, ktorý sa prejavoval v návrhu výmaľby, voľbe jej slohového výrazu, použitej farebnosti aj vo voľbe námetov.

V roku 2015 farnosť Kláštor pod Znievom započala komplexnú rekonštrukciu kostola v Slovanoch, ktorá sa zamerala na obnovu krovu a strechy veže kostola, výmenu okien, realizáciu novej podlahy a jej komplexného odvlhčenia. Presne po 85 rokoch bolo nutné kompletne reštaurovať aj značne poškodenú výmaľbu kostola, na čo sa podujali Mgr. art. Miroslav Slúka a Pavol Santa v priebehu roka 2020. Okrem výmeny omietok v spodných úrovniach kostola sa zamerali najmä na kompletné očistenie výmaľby, upevnenie a konsolidáciu maľby a vytmelenie poškodení. Na zaniknutých častiach stien bola výmaľba rekonštruovaná podľa zachovaných detailov a fotografií, originálne plochy boli doplnené retušou.

Po komplexnom reštaurovaní stien a klenieb bude farnosť pokračovať v obnove kostola aj v nasledujúcich rokoch, aby sa sa táto neogotická stavba mohla zaskvieť v ucelenom výraze, ktorý mala v 30. rokoch 20. storočia. Reštaurovanie interiérovej výmaľby kostola sv. Michala Archanjela podporilo Ministerstva Kultúry SR v rámci grantového programu Obnovme si svoj dom sumou 25.000 eur.

TK KBS informovala Kristína Zvedelová( TK KBS, kzv, ml; pz ) 20210111043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]