[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo nové číslo Katolíckych novín, Slova i Posol, prinášame ich avíza
P:3, 07. 01. 2021 09:43, DOM

Bratislava 7. januára (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny, Slovo a Posol. Pri tejto príležitosti prinášame ich avíza.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 1/2021

Najnovšie Katolícke noviny prinášajú prehľad najvýznamnejších udalostí v Katolíckej cirkvi na Slovensku i vo svete za uplynulý rok, ktorý bol poznačený pandémiou koronavírusu.

Pozývajú uvažovať o prelomoch času. O dĺžke nášho pobytu na tejto zemi rozhoduje Boh. Náš čas tu prežitý v roku 2021 je ponúknutou príležitosťou staviť na správne a isté kroky v jeho prítomnosti. Čo sme dosiaľ zameškali alebo urobili nesprávne, máme v ďalšom teste pre večnosť stále možnosť napraviť.

Predstavujú novú encykliku pápeža Františka s názvom Fratelli tutti – Všetci bratia. Čítanie encykliky Fratelli tutti je príležitosťou nahliadnuť hlbšie do spôsobu uvažovania a konania Svätého Otca. Keď sa na chvíľu zastavíme a uvedomíme si, v koľkých krajinách sveta zúria vojnové konflikty, koľko národov sveta čelí biede a rieši existenčné otázky, našu vlastnú situáciu môžeme vnímať v novej perspektíve.

Približujú vzácne spomienky Veroniky Kukučkovej na jej rodného brata – blahoslaveného Titusa Zemana. Keď mal Titus Zeman v roku 1940 v rodných Vajnoroch primície, jeho sestra Veronika mala desať rokov.

Rozprávajú sa s klinickou imunologičkou a alergiologičkou Jaroslavou Orosovou o dôležitosti imunity pre život človeka. Zimný čas je obdobie, keď vo zvýšenej miere naše telo potrebuje naštartovať vlastnú imunitu, aby mu pomohla poradiť si so všetkými nežiaducimi vplyvmi prostredia a uchránila ho najmä pred nebunkovými organizmami - vírusmi. Čo tak dať si novoročné predsavzatie, že sa o ňu začneme lepšie starať?

Spomínajú na nedávno zosnulého profesora Jozefa Šimončiča, ktorý odovzdal svoju nesmrteľnú dušu do rúk nášho nebeského Otca 21. novembra 2020. Bol to obdivuhodný človek, archivár a historik. Jeho meno je neodmysliteľne spojené aj so Spolkom svätého Vojtecha.

Približujú neľahkú situáciu žien v Južnom Sudáne, ktorým sa usiluje pomôcť Dobrá novina zo Slovenska. Podporuje tam vzdelávacie a zdravotnícke aktivity. Katolícka cirkev aj juhosudánska Diecéza Rumbek patria ku kľúčovým poskytovateľom humanitárnej a psychosociálnej pomoci zameranej na obyvateľov, ktorí trpia následkami dlhotrvajúcich nepokojov.

TK KBS informovala Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Slovo 2021/01

Hoci je novoročné vydanie časopisu Slovo venované aktivitám Svätého Otca Františka na sklonku minulého roka, v úvode prináša pastiersky list slovenských katolíckych biskupov k Novému roku, kde biskupi okrem iného apelujú na priznanie sa k svojej viere pri sčítaní ľudu.

Hneď po ňom otec Miroslav Dancák predstavuje novú encykliku Svätého Otca Františka Fratelli tutti a jej obsah, ktorý nabáda k vzájomnej spolupatričnosti.

Po krátkom zamyslení profesora Jozefa Glasu nad tajomstvom počatia kanadský kardinál Michael Czarny, rodák z Brna, v rozhovore ponúka svoj pohľad na dôvody vzniku novej encykliky a úlohu, ktorú pri jej písaní mal svätý František z Assisi.

Alena Molčanová z Centra Návrat v Prešove sa dotýka ďalšej dnes vysoko aktuálnej témy - bezdetnosti a ponúka pohľad do duše takýchto manželov.

Po zamyslení sa nad známou Damaskou ikonou Presvätej Bohorodičky prináša časopis svedectve manžela, ktorý si s manželkou adoptovali dvoch chlapcov, avšak po bezdetnosti prišla ďalšia rana - smrť manželky.

Spravodajstvu v časopise dominuje článok Marka Durlaka, ktorý nielen prináša informácie k Roku sv. Jozefa, ktorý vyhlásil Svätý Otec, ale sa zamýšľa aj nad jeho posolstvom.

A na záver časopisu po zamysleniach na dva nasledujúce týždne Dada Kolesárova predstavuje zaujímavou formou deťom a nielen im žertveník v byzantských cerkvách.

TK KBS informoval Juraj Gradoš

-----------------------------------------------------------------

Posol 2021/01

Čo prináša januárové vydanie časopisu Posol?

V rubrike Stále aktuálne slová kladie pápež František do pozornosti tému lásky k Bohu a blížnemu. V úvahe nazvanej Dvojitý príkaz lásky nám pripomína: „Koľkokrát nevypočujeme druhého, lebo nás nudí, nesprevádzame ho v jeho bolestiach... Previerkou našej cesty obrátenia a svätosti je vždy láska k blížnemu.“

Skutky lásky k blížnemu, čítanie Svätého písma a modlitbu posvätného ruženca nám odporúčajú aj naši biskupi, ktorí v tomto náročnom čase všetkých veriacich vyzývajú ku spoločnej Modlitbe za Slovensko.

Katarína M. Tóthová pokračuje v cykle Ctitelia Božského Srdca a ich modlitby. Venuje sa osobnosti svätej Terézie od Ježiša, ktorú nazývame aj Terézia Veľká. V prvej časti opisuje jej detstvo a mladosť v španielskom meste Avila. Všíma si, ako postupne objavovala duchovné hodnoty, čo ju priviedlo k rozhodnutiu vstúpiť ku karmelitánkam.

Dieťa troch matiek – takýto názov nesie príspevok autorky Blanky spod Tatier. Vyrozprávala v ňom skutočný príbeh dievčatka, ktoré stratilo matku päť týždňov po svojom narodení. Je to svedectvo o bolestnom osude dvoch rodín, o hľadaní si cesty k náhradnej matke i k „novej“, ktorú do rodiny priviedol otec dievčatka.

Hľadanie Pánovej tváre v tých druhých, nazvala Andrea Eliášová svoj príspevok v rubrike Apoštolát modlitby. Venuje sa v ňom téme modlitbového úmyslu pápeža Františka na mesiac január: bratskému spolunažívaniu s príslušníkmi iných náboženstiev. Autorka prináša dve svedectvá: jedno zo Svätej zeme a druhé zo života pravoslávneho teológa Vladimíra Losského.

Vo svedectve s názvom Môj anjel strážny opisuje Anežka Lajčinová pomoc svojho „nebeského spoločníka“ v rôznych situáciách a jeho citeľnú prítomnosť v jej živote. Čitateľom ponúka aj málo známu, no veľmi obsažnú modlitbu k svätému anjelovi strážcovi, ktorú objavila v pozostalosti po manželovi.

Páter Ján Ďurica SJ sa v cykle Biblia a morálka venuje niektorým biblickým kritériám, ktoré pomáhajú osvetliť správny postoj k Svätému písmu a tak prehĺbiť i skvalitniť duchovný život.

V rubrike na povzbudenie chorým a ťažko skúšaným – V radosti i bolesti – autorka Andrea Eliášová prináša Príbeh kňazskej štóly s Trnavskou Pannou Máriou. Ide o svedectvo pani Beáty z okresu Topoľčany: Keď začala pred piatimi rokmi maľovať istému slovenskému kňazovi štólu, netušila, že mu poslúži práve v čase novodobej epidémie koronavírusu. Autorka článku približuje aj históriu úcty k Trnavskej Panne Márii – ochrankyni proti moru.

Rehoľná sestra Katarína Krištofová, postulátorka procesu svätorečenia Matky Alfonzy Márie Eppingerovej a členka Kongregácie Božského Vykupiteľa, pripája ďalšie pozoruhodné svedectvo, ktoré je ovocím príhovoru uvedenej blahoslavenej. Má názov Martinov príbeh: „Ešte nie je koniec...“ Čitatelia tu nájdu aj modlitbu za svätorečenie Matky Alfonzy Márie a adresu, kam možno posielať prípadné svedectvá o vypočutí úmyslov.

Páter Milan Hromník v Loretánskom jubilejnom roku pokračuje vo Výklade loretánskych litánií. Vysvetľuje biblický základ jednotlivých titulov Panny Márie a ich význam. Tajomstvá spásy, spojené so životom Panny Márie, nás vedú k rozjímaniu o jej úlohe v Božom pláne spásy.

Čitateľom Posla sa prihovára aj Mária Gáliková z občianskeho združenia Dobrota pre Afriku. Vyjadruje poďakovanie dobrodincom, ktorí po prečítaní jej článku o živote v misiách podporili chudobných ľudí v Stredoafrickej republike finančne aj modlitbami.

Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva tentoraz do pozornosti knihu faktov zo života blahoslaveného Titusa Zemana a pohľadov na jeho osobnosť. Zozbieral ich kňaz Peter Slepčan pod názvom Neodpočívaj, pomáhaj.

Prečo sa meno slovenského kňaza a básnika Jána Hollého dostalo v novembri 2020 na stránky vatikánskeho denníka L’Osservatore Romano? A prečo dielo tohoto kňaza zaujalo odborníčku na cyrilo-metodské dejiny, ktorá prednáša na Univerzite Sapienza v Ríme? Správu o tom priniesla slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu a čitatelia Posla ju nájdu v rubrike Z našich dejín.

V rubrike Posol deťom malým i veľkým sa tentoraz skúsená autorka Gabriela Spustová obracia na deti s príbehom Svätá rodina a mudrci od východu.

V tradičnej rubrike Letom svetom sa čitatelia dozvedia, že františkáni majú v Sýrii pri tureckých hraniciach desať kláštorov pôsobiacich v mimoriadne ťažkých podmienkach. Ďalej o tom, že vo farnosti Betlehem žije 5000 veriacich latinského obradu. Aj iné zaujímavé správy zo života Cirkvi ponúka spomínaná rubrika.

Začiatok nového roka otvára redakcia Posla aj niekoľkými Radami na duchovný úžitok od sv. Terézie z Avily. Jedna z nich znie takto: Všetko, čo konáš, obetuj Bohu a pros ho, aby to bolo na jeho česť a slávu.

TK KBS informovala Irena Kostolanská

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk; ml ) 20210107030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]