[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Fratelli tutti je dostupná v ruštine, vydalo ju moslimské vydavateľstvo
P:3, 05. 01. 2021 14:30, ZAH

Moskva 5. januára (RV) Encyklika pápeža Františka Fratelli tutti je už dostupná aj v ruštine, a to vďaka moslimskému vydavateľstvu Medina a Medzinárodnému moslimskému fóru (International Muslim Forum). Preklad vyšiel 24. decembra, v deň vigílie Narodenia Pána, ktorý moslimovia uznávajú za deň narodenia „Ježiša, Máriinho syna“ (Īsā ibn Maryam), v ich náboženstve pokladaného za „Božieho posla“.

Predseda Konferencie katolíckych biskupov Ruska a arcibiskup metropolita Moskvy Mons. Paolo Pezzi ocenil toto gesto a napísal list predstaviteľovi moslimských duchovných Ruskej federácie a výkonnému sekretárovi Medzinárodného moslimského fóra Damirovi Mukhetdinovovi, ktorý je autorom predhovoru k ruskému vydaniu encykliky.

„Vidí sa mi to byť mimoriadne dôležitým gestom v tomto momente, keď je žiaľ mnoho ľudí presvedčených, že medzináboženský dialóg je prázdnou formalitou, ktorá neprináša reálne ovocie a nemá vplyv na život ľudí. Nie je to však tak: vidíme množstvo dôkazov toho, ako je dôležitá „kultúra stretnutia“, ktorá môže oživiť nádej a priniesť obnovu a jasne ukazuje, že «násilie nenachádza žiaden základ v základných náboženských presvedčeniach, ale v ich deformáciách» (Fratelli tutti, 282)“.

Arcibiskup Moskvy ďakuje autorovi predslovu, ktorý vysvetľuje, že „kultúra stretnutia“ navrhovaná pápežom Františkom je kľúčom k vzájomnému porozumeniu medzi náboženstvami a na prekonanie predsudkov. Ako píše molimský náboženský vodca, „oslobodenie sa od predsudkov o druhých pomáha k väčšej slobode myslenia, ktorá nevyhnutne vedie k oslobodeniu sa od predsudkov o sebe samých“.

„Lepšie porozumenie sebe samým nemôže neprihliadať na to, ako nás chápu druhí. Toto vzájomné pochopenie (nielen toho druhého, ale predovšetkým seba samých) sa uskutočňuje prostredníctvom stretnutia, ktoré je v srdci posolstva Fratelli tutti.“

( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20210105020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]