[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Členovia diela Ježiša Veľkňaza si pripomenuli biskupa Pavla Hnilicu
P:3, 04. 01. 2021 09:44, DOM

Bratislava 4. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) Členovia diela Ježiša Veľkňaza si pripomenuli 70. výročie biskupskej vysviacky biskupa Pavla Hnilicu.

Biskup Pavol Hnilica prijal biskupskú vysviacku z rúk biskupa Roberta Pobožného 2. januára 1951. Pred 31 rokmi takto spomínal v jezuitskom kostole v Bratislave, ako mu svätiteľ zveril diecézu Peking-Moskva-Berlín a o tom, že to bola diecéza Panny Márie, lebo ona vo Fatime vyzývala na modlitby za obrátenie Ruska a dala prísľub - Napokon moje nepoškvrnené srdce zvíťazí.

„Každý biskup je vysvätený pre jednu diecézu alebo pre nejakú úlohu. Mne bolo povedané toto. Tvoja diecéza dnes sa rozširuje, rozprestiera Peking-Moskva-Berlín. Keď som v Ríme Svätému otcovi povedal tak žartovne, veď vy máte väčšiu diecézu, celý svet, som koncelebroval s ním pri raňajkách práve vo výročný deň mojej vysviacky, celý svet, potom príde moja Peking-Moskva- Berlín. Vtedy mi povedal veľmi vážne. To je tvoje misijné územie, to najťažšie, najväčšie," uviedol v archívnom zázname rádia biskup Hnilica.

Počas rozhlasovej svätej omše z Katedrály svätého Františka Xaverského v Banskej Bystrici dekan farnosti Banská Bystrica-mesto predniesol na záver aj modlitbu k fatimskej Panne Márii. „Preblahoslavená Panna Mária, Božia rodička, hoci sme hriešni, predsa pred očami všemohúceho Boha a celého neba padáme k tvojim nohám a volíme si ťa dnes za svoju ochrankyňu a matku, za svoju orodovníčku u tvojho syna Ježiša," uviedol dekan vo vysielaní Rádia LUMEN.

Biskup Pavol Mária Hnilica, SJ sa narodil 30. marca 1921 v Uňatíne, malej dedinke pri Krupine. Za kňaza ho vysvätil biskup Pobožný 29. septembra 1950, na sviatok svätého Michala archanjela, v nemocničnej kaplnke v Rožňave za zatvorenými dverami. Za biskupa ho vysvätili 2. januára 1951 v nemocničnej pivnici v Rožňave. Po vysviacke mu biskup Pobožný pripomenul, že mu nemôže určiť nijakú osobitnú diecézu, ale jeho diecéza sa rozprestiera od Pekingu cez Moskvu po Berlín.

Biskup Hnilica zasvätil celý svoj kňazský a biskupský život službe Bohu a Cirkvi, predovšetkým prenasledovanej Cirkvi pod komunistickou nadvládou. V každom chudobnom videl Krista, preto im tak veľmi celý život pomáhal. Stal sa apoštolom Fatimského odkazu a šíril úctu k Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

Povzbudzujúcimi listami pápežovi Jánovi Pavlovi II. a modlitbami sa zaslúžil a veľkou mierou prispel k blahorečeniu a svätorečeniu sestry Faustíny a k zavedeniu sviatku milosrdenstva pre celú Cirkev na prvú nedeľu po Veľkej noci. Zomrel vo veľkom pokoji 8. októbra 2006 v Kláštore Božieho milosrdenstva v Nových Hradoch v Čechách, obklopený bratmi a sestrami z misijného spoločenstva Rodina Panny Márie, ktorého bol prezidentom.

-

Zdroje: Rádio LUMEN, Pavol Jurčaga / TK KBS

( TK KBS, rlu, pju, tk; pz ) 20210104029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]