Viedeň 21. decembra (TK KBS) Približne 1,25 miliardy katolíkov, ako aj anglikánov, protestantov a niektorých pravoslávnych kresťanov sa na Štedrý večer 24. decembra spája pri slávení vianočných sviatkov. Rusi, Srbi, Kopti, Etiópčania a Arméni naopak slávia vigíliu Narodenia Pána podľa juliánskeho kalendára, teda až 6. januára.Približne 2,4 miliardy kresťanov na celom svete slávi 24. resp. 25. decembra a 6. resp. 7. januára (východné cirkvi) sviatok Narodenia Ježiša Krista, teda podľa kresťanského učenia vtelenie Boha.
Vigíliu tejto slávnosti 24. decembra slávi 1,25 miliardy katolíkov, ako aj anglikánov, protestantov a niektorých pravoslávnych kresťanov. Rusi, Srbi, Kopti, Etiópčania a Arméni naopak slávia predvečer Narodenia podľa juliánskeho kalendára, teda až 6. januára.
Sviatky v „režime Korona“
Vianoce roku 2020 by sa mali v Rakúsku sláviť bezpečne a dôstojne, a preto Rakúska biskupská konferencia a Ekumenická rada cirkví odporúčajú zvýšiť počet bohoslužieb. Malo by sa konať viac polnočných svätých omší a bohoslužieb pri jasličkách, ale kratších, skromnejších, no predovšetkým bezpečných z hľadiska prevencie corony.
Okrem toho sú náboženské podujatia vyňaté z platných obmedzení vychádzania (20:00 - 6:00); preto sa bohoslužby na Vianoce – podobne ako polnočná omša 24. decembra – môžu tradične konať večer i v noci.
Kvôli súčasnej pandémii a s ňou súvisiacich obmedzení veľa farností ponúka živé prenosy, ako aj špeciálne ponuky pre deti a rodiny.
Vianoce ako sviatky rodiny a spoločenstva sú náročným obdobím pre mnohých opustených, osamelých, či ľudí v núdzi. V dôsledku pandémie sú tohto roku aj zraniteľnejšie skupiny ľudí nútené sláviť sviatky v čo najužšom kruhu. Cirkev, katolícke organizácie a rehole po celom Rakúsku ponúkajú osobitné možnosti pre všetkých, ktorí chcú sláviť Štedrý večer v určitom spoločenstve.