[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyhlásenie Výkonného výboru Justitia et Pax Europa k situácii v Etiópii
P:3, 30. 11. 2020 14:58, ZAH

Brusel 30. novembra (TK KBS) V plnom znení prinášame vyhlásenie Výkonného výboru Justitia et Pax Europa k situácii v Etiópii. Jedným zo signatárov je Slovák Marek Mišák, člen výkonného výboru Justitia et Pax Europa.

- - - - - -

Volanie po pokoji a spravodlivosti v Etiópii

Etiópsky región Tigray v súčasnosti zažíva vážnu eskaláciu násilia, ktoré je spojené so závažnými porušeniami ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva. Konflikt si už vyžiadal životy niekoľko stoviek civilistov a viac ako 40 000 Etiópčanov bolo nútených utiecť do susedného Sudánu, aby si zachránili svoje životy. Organizácia Spojených národov varovala pred veľkým nedostatkom potravín v regióne, v ktorom sa podľa odhadov nachádza viac ako milión vysídlených ľudí, vrátane viac ako 100 000 utečencov z Eritrey.

Etiópska komisia pre spravodlivosť a pokoj uvádza, že „niektorí musia kráčať do Sudánu aj desať dní, medzi nimi sú matky nesúce plačúce deti, trpiace hladom a smädom, naplnené strachom z neistoty, v šoku a s traumou z vojny. Tí, ktorí zostanú, sú vystavení riziku bezprostredného hladomoru, pretože oblasť, ktorá je beztak sužovaná nedostatkom potravín v dôsledku sucha a rojov kobyliek, teraz navyše čelí blokáde dodávok potravín a nedostatku paliva. Je bolestivé počúvať takéto príbehy v modernej dobe.“

V mene Výkonného výboru Konferencie európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj („Justitia et Pax Europa“) by sme chceli vyjadriť solidaritu s našimi bratmi a sestrami z etiópskej komisie pre spravodlivosť a pokoj a so všetkými trpiacimi ľuďmi v oblasti Tigray. Pripájame sa k nedávnej výzve pápeža Františka k „modlitbe a bratskej úcte, k dialógu a mierovému riešeniu sporov“.

Podporujeme výzvu Európskeho parlamentu adresovanú všetkým konfliktným stranám, aby zaistili ochranu civilného obyvateľstva a plne rešpektovali medzinárodné humanitárne právo a medzinárodne uznané ľudské práva.

Uznávame zložitosť politickej situácie a vyzývame medzinárodné spoločenstvo vrátane Európskej únie, aby aktívne prispelo k mierovým rokovaniam a k vytvoreniu humanitárnych koridorov, ktoré umožnia neobmedzené poskytovanie pomoci viac ako štyrom miliónom ľudí v naliehavej núdzi.

Brusel, 27. novembra 2020

Výkonný výbor Justitia et Pax Europa:

J.E. Mons. Noel Treanor, biskup diecézy Down & Connor, prezident

Maria Krabbe Hammershoy, vice-prezidentka

Stefan Lunte, generálny sekretár

Isabel Cuenca Anaya

Daniel Darmanin

Cécile Dubernet

Arnaud Gorgemans

Marek Mišák

-

Poznámka: Z anglického originálu preložil Marek Mišák

( TK KBS, tk, ke, ml; pz ) 20201130042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]