[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Administrátor Ján Kuboš: Koronakríza ma naučila väčšej trpezlivosti
P:3, 30. 11. 2020 14:34, DOM

Banská Bystrica 30. novembra (TK KBS) Predvianočný čas na Rádiu LUMEN bude opäť výnimočný. Duchovnú obnovu povedie Ján Kuboš, diecézny administrátor Spišskej diecézy. V rozhovore prezradil viac o príprave na Vianoce.

- S akými pocitmi ste prijali úlohu exercitátora tohtoročnej predvianočnej duchovnej obnovy?

Tento rok je zvláštny – aj skúškami, ktoré prináša do našej spoločnosti koronavírus, a pre mňa zvláštny aj Božími darmi, ktorých sa mi dostalo. Mám na mysli najmä dar plnosti kňazstva, ktorú som obsiahol biskupskou vysviackou. Úlohu exercitátora som teda prijal ako príležitosť podeliť sa o Božie dobrodenia a súčasne poďakovať Pánu Bohu za všetky jeho dary.

- Čo chápať pod pojmom predvianočná rozhlasová duchovná obnova, ktorá sa u nás v Rádiu LUMEN začne v piatok 18. decembra?

Predvianočná rozhlasová duchovná obnova je tiež Boží dar pre nás. Umožňuje nám naplniť prosbu, ktorou sa v žalme obraciame k Pánu Bohu: Bože obnov nás, rozjasni svoju tvár a budeme spasení. Čo je nové, vonia novotou. Boh je ten, kto nás robí novými ľuďmi v Kristovi; Boh je ten, kto nás obnovuje, čiže umožňuje nám zbaviť sa všetkého zla, nalepeného na nás hriechmi. Toto zlo nám bráni šíriť ľúbeznú vôňu Kristovu, ktorou sme boli obdarovaní v krste. Vaše rádio nám umožňuje v jednote s Kristom a tiež vo vzájomnej jednote s poslucháčmi vytvoriť spoločenstvo viery nádeje a lásky, ktoré sa Božím slovom a modlitbou uspôsobuje prijať ďalšie dary milosti a dať ich do služby blížnemu.

- Ako vás ovplyvnila koronakríza?

Naučila ma väčšej trpezlivosti. Tiež som si uvedomil hodnotu slobody ako Božieho daru. A napokon viac si uvedomujem, že všetko je milosť – aj to, čo automaticky vnímam ako samozrejmosť... nadýchnuť sa, chodiť, vidieť, počuť...

- Čo bude nosnou témou našej predvianočnej rozhlasovej duchovnej obnovy?

Nosnou témou predvianočnej rozhlasovej duchovnej obnovy bude myšlienka svetla. Svetla v biblickom význame. Budeme uvažovať o svetle viery, o jase múdrosti, ale aj o ovocí svetla, ktoré je v každej dobrote, spravodlivosti a pravde. Našim mottom budú slová sv. Pavla z listu Efezanom: Žite ako deti svetla!

- Ako sa pripravujete na tieto chvíle, ktoré prežijete v spoločnosti poslucháčov v piatok a v sobotu pred štvrtou adventnou nedeľou a tesne pred Vianocami?

Okrem modlitby k Duchu Svätému je to príprava jednotlivých zamyslení a úvah, ktoré by mali byť podnetom pre ešte väčšie otvorenie srdca každého jedného poslucháča, ktorý si nájde čas na túto predvianočnú duchovnú obnovu.

- Pomaly prichádzajú Vianoce, budeme sláviť narodenie Božieho Syna na tento svet. Môžeme aj toto považovať za prejav Božieho Milosrdenstva?

Určite. Akoby aj vyústenie celej adventnej prípravy smerovalo práve k milosrdenstvu nášho Boha. Preto aj na Štvrtú adventnú nedeľu budeme ospevovať Pánovo milosrdenstvo zvolaním: Tvoje milosrdenstvo, Pane, ospevovať budem naveky (Ž 89). A Panna Mária to vyspievala ešte pred narodením Božieho Syna – pri návšteve Alžbety – slovami: Lebo veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný a sväté je jeho meno, a jeho milosrdenstvo z pokolenia na pokolenie – s tými, čo sa ho boja. Pánovo milosrdenstvo sa dotýka aj nášho pokolenia.

- Už dávno pred začiatkom samotného adventu sme prostredníctvom médií i obchodných reťazcov bombardovaní vianočnými akciami. A keď prídu samotné Vianoce cítime sa unavení... Ako tomuto nepodľahnúť?

Ide o darčeky. Ale stačí si pripomínať jedno: Ide o hodnotu darčeka. Koronakríza nám svojím spôsobom umožňuje prehodnotiť hodnoty. Napríklad: stačí, že sa futbal nehrá pred divákmi (ani na štadióne, ani cez TV) a zrazu miliónová hodnota futbalistov ide rapídne dolu. A takéto umelo vytvorené hodnoty – môžeme povedať nadhodnotené hodnoty – máme okolo seba. Boh nám vo svojom Synovi dáva všetko. Dáva nám Život. Dáva nám seba. Dáva nám Lásku. Pohľadom viery sa potom ostatné hodnoty stávajú v porovnaní s Božím darom akoby zanedbateľné a človek zostáva slobodným a pokojným, aj keď mnohí okolo neho žijú zotročení v predvianočnom zhone.

- O čo chceme spoločne prosiť?

Chcem prosiť pre všetkých i pre seba aspoň o trocha viac lásky a radosti, ktorá rozdávaním rastie. Ctení poslucháči Rádia Lumen: Žime ako deti svetla! Nech z nás vyžaruje dobrota, spravodlivosť a pravda!

-

Zdroj: lumen.sk / Pavol Jurčaga

( TK KBS, lum, pju, ml; pz ) 20201130038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]