[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Patrónku železničiarov tento rok oslávili v prešovskej katedrále
P:3, 30. 11. 2020 10:07, DOM

Prešov 30. novembra (TK KBS) V Katedrále svätého Jána Krstiteľa v Prešove sa v sobotu 28. novembra uskutočnila slávnosť ku cti sv. Kataríny Alexandrijskej, patrónky slovenských železničiarov. Archijerejskú svätú liturgiu slávil vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita. Ešte pred samotným začiatkom liturgie vstúpili do katedrály v slávnostnom sprievode členovia železničiarskych spolkov, ktorí niesli ich reprezentatívne zástavy. Na čele sprievodu bola nesená oficiálna štandarda Federácie strojvodcov, na ktorej bola vyobrazená patrónka – sv. Katarína. Na slávnosti sa zúčastnili železničiari z Demjaty, Kostolian nad Hornádom, Raslavíc, Sabinova, ale aj z ďalekých Tvrdošoviec.

 

V úvode sa prihovoril Jozef Róbert Šmigalla, predseda komisie BOZP Cargo, ktorý zdôraznil, že strojvodcovia a železničiari sa takto schádzajú už po jedenásty krát, aby spoločne strávili čas s Bohom, poďakovali mu a osobitne si uctili svätú Katarínu Alexandrijskú, od ktorej si prišli vyprosiť milosti do namáhavej práce.

 

Vladyka Ján v homílii vychádzal z evanjelia, v ktorom Ježiš povzbudzuje svojich učeníkov, aby sa netešili z toho, že sa im poddávajú zlí duchovia, ale z toho, že ich mená sú zapísané v nebi. Tento odkaz platí aj po dvetisíc rokoch a je pre každého pozvaním pamätať na večný cieľ, ktorým je nebeské kráľovstvo a tomuto smerovaniu je dôležité podriadiť všetky ľudské námahy. Arcibiskup ďalej vyzdvihol viaceré situácie zo života sv. Kataríny okrem iného aj to, prečo je častokrát na ikonách zobrazovaná so zlomeným kolesom. Keďže aj pri jej mučení sa Boh oslávil a koleso obité klincami, ktoré malo Kataríne vziať život sa polámalo a svätica zostala na žive.

 

V závere homílie vladyka pozval prítomných železničiarov, aby sa na svoju patrónku v modlitbe obracali pravidelne: „Táto slávnosť nás má motivovať k živej každodennej komunikácii so sväticou, aby nás rukolapne sprevádzala životom a pomáhala nám prekonávať rôzne životné skúšky. Svätá Katarína bude našou orodovníčkou u Boha, aby sme na ceste pozemského života nezablúdili, ale prišli do večného cieľa. Keď si ju budeme uctievať a modliť sa k nej, aby nás chránila, pri prechode do večnosti, iste bude medzi prvými, ktorí nás privítajú na druhom brehu života,“ povedal v závere homílie arcibiskup Babjak.

 

Svätá liturgia bola zakončená pápežskou hymnou a záverečným poďakovaním Jozefa Róberta Šmigallu, ktorý vladykovi na pamiatku odovzdal miniatúrne modely rušňa, rýchlikového vagóna a nákladného vagóna, ktoré tak symbolicky zastupovali jednotlivé sekcie železničnej dopravy.

 

Spevom doprevádzalo svätú liturgiu kvarteto kňazov a jeden bohoslovec Prešovskej archieparchie. Z tejto slávnosti bol vysielaný aj priamy televízny prenos v TV Zemplín a TV Logos a priamy rozhlasový prenos prinieslo Rádio Lumen.

( TK KBS, is pa, rp; pz ) 20201130030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]