[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Za trpiacich kresťanov sa modlili v Ľutine i na Mariánskej hore v Levoči
P:3, 26. 11. 2020 14:10, DOM

Ľutina/Levoča 26. novembra (TK KBS) V stredu 25. novembra sa aj bazilika v Ľutine, ktorá je spojená duchovným putom s mariánskou bazilikou Santta Maria Maggiore v Ríme vysvietila na červeno poukazujúc na 300 miliónov trpiacich kresťanov vo svete. Miestom modlitieb za prenasledovaných kresťanov na celom svete sa stala aj Mariánska hora v Levoči.

ĽUTINA

Duchovný program začal modlitbou Akatistu k Presvätej Bohorodičke, nasledovalo slávenie svätej liturgie, ktorá bola zameraná na utrpenie kresťanov vo svete. „My si nevieme ani predstaviť, že nie každý má možnosť vyjadriť slobodne svoju vieru, svoj vzťah k trojjedinému Bohu. My, Na Slovensku, to už berieme ako samozrejmosť, čo ale neplatí na celom svete. Ak by sme mohli, tak vyzývame všetkých kto si to prečíta, k akejkoľvek pomoci kresťanom, ktorí trpia len preto, že sa hlásia ku viere v Ježiša Krista,“ zdôraznil vo svojej homílii Peter Iľko, farár v Ľutine. Steny baziliky na ktorých sú vyobrazení aj blahoslavený gréckokatolícki mučeníci – trpitelia pre vieru sa tak ponorili do červenej mučeníckej farby a symbolicky sa tak cirkev, ktorá vie čo je to utrpenie, modlila za všetkých, ktorí utrpenie znášajú.

Spomienku na všetkých prenasledovaných a trpiacich kresťanov v tzv. červenú stredu už niekoľko rokov organizuje pápežská nadácia ACN – pomoc trpiacej cirkvi. „Keď som si prečítal nasledujúci text na webovej stránke ACN – Chceme, aby aj Slovensko bolo krajinou, ktorej záleží na dôstojnosti každého človeka a aby sa aj u nás rozšírilo povedomie o skutočnom utrpení mnohých nevinných ľudí – uvedomil som si, že nemôžeme ostať nečinní a zapojíme sa do tejto akcie. Faktom je, že kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou skupinou na svete a o tejto skutočnosti sa hovorí málo, alebo vôbec. Preto tento, pre našu farnosť, pilotný projekt nemôže ostať len pri spomienke jeden deň v roku, ale budeme premýšľať o tom, ako by sme vedeli pomôcť nadácii ACN aj viackrát počas roka. Je dôležitá podpora, aby kresťania na celom svete vedeli a poznali, že nie sú opustení, ale že sme spolu jedna mohutná stavba Cirkvi, ktorá sa navzájom miluje, potešuje, odpúšťa a podporuje, povedal farár v Ľutine Peter Iľko.

TK KBS informoval Peter Iľko

- - - - - -

Levoca, Cervena streda

LEVOČA

Mariánska hora v Levoči sa 25. novembra stala miestom modlitieb za prenasledovaných kresťanov na celom svete. V tento deň, ktorý býva označený ako „Červená streda“, je množstvo chrámov a mestských budov na celom svete vysvietených načerveno. Načerveno žiarila aj Bazilika Navštívenia Panny Márie v Levoči, odkiaľ bol vysielaný online program svätej omše, modlitby posvätného ruženca a adorácie, ktoré boli obetované za prenasledovaných kresťanov. 


Svätú omšu celebroval riaditeľ Komisie pre mládež v Spišskej diecéze Ľuboš Laškoty. Svoju homíliu začal citovaním niekdajšieho pakistánskeho ministra pre menšiny Šahbáza Bhattího spred deviatich rokov: „Verím v Ježiša Krista, ktorý za nás dal vlastný život. Viem, čo znamená kríž a nasledujem ho a som pripravený zomrieť, aby som bránil komunity trpiacich. A tieto hrozby nemôžu zmeniť môj názor na zásady. Radšej zomriem, akoby som mal urobiť kompromis.“ Bhattí bol niekoľko dní po týchto slovách zabitý pri atentáte. Zomrel ako mučeník pre vieru a ochranca nespravodlivo utláčaných.

V homílii tiež priblížil situáciu mnohých utláčaných komunít vo svete, poukázal na odvahu byť svätými a nebáť sa mučeníckej smrti pre Krista. Keďže nás, žijúcich v demokratických krajinách, sa takéto prenasledovanie priamo netýka, často zabúdame na tých, ktorí pre vieru zápasia o vlastný život či základné ľudské práva. Tento deň je preto veľmi dôležitý ako spomienka, aby sme nezabudli, ale aj ako iniciatíva, aby sme trpiacim vyjadrili našu solidaritu.

Červená streda je súčasťou iniciatívy komisie pod názvom Prisľúbený. Počas mesiaca november sa mladí denne modlia modlitbu Anjel Pána za prenasledovaných a súčasťou je aj zbierka vo výške 500 eur, ktorá sa koná v spolupráci s pápežskou nadáciou ACN. Záznam svätej omše a adorácie je možné nájsť na Facebooku: https://fb.watch/1-ejEMHWUx/ a https://fb.watch/1-8uinFNfd/ .

TK KBS infomroval Daniel Lysý

( TK KBS, dly; ml ) 20201126030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]