[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dobrovoľníci Maltézskej pomoci brigádovali v Hospici u Bernadetky
P:3, 25. 11. 2020 06:57, DOM

Nitra 25. novembra (TK KBS) Dobrovoľníci nitrianskeho centra Maltézskej pomoci Slovensko si zorganizovali pracovnú sobotu, a po dlhšom čase sa opäť väčšina z nich stretla na brigáde v areáli Hospicu u Bernadetky v Nitre, nad ktorým drží centrum patronát. Štrnásť dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek pod vedením nitrianskeho kaplána Mons. Gašpara Fronca zhrabalo množstvo napadaného lístia z celého areálu, ktoré následne sústredilo na mieste, kde bude čakať na naloženie do veľkokapacitného kontajneru a odvoz.

Po pracovnej časti sa dobrovoľníci stretli v Kaplnke sv. Bernadetky pri svätej omši, ktorú celebroval kaplán Gašpar Fronc. V príhovore dobrovoľníkom uvažoval nad obetovaním Panny Márie v spojení s pracovnou obetou a službou maltézskych dobrovoľníkov, čím v praxi uskutočňujú svoju kresťanskú vieru a tak nezištne pomáhajú nitrianskemu hospicu. Diecézna charita v Nitre, pod ktorú hospic patrí, tak ušetrené finančné prostriedky môže použiť na komplexnú starostlivosť o klientov hospicu, aby mohli dokončovať svoju pozemskú púť v dôstojných podmienkach, čistote a bez bolestí. Po skončení liturgickej slávnosti sa dobrovoľníci so svojim kaplánom stretli aj pri obede.

Po dlhšom čase to bola pre dobrovoľníkov opäť možnosť ich stretnutia pri spoločnej službe, ktorá bola v tomto roku pre koronavírusovú pandémiu mierne paralyzovaná, hoci sa im napriek tomu podarilo uskutočniť aj zopár charitatívnych aktivít a služieb pri púťach v Nitre, či už Cyrilometodskej alebo Mariánskej na Kalvárii, pri diakonských a kňazských vysviackach, výdaji stravy pre bezdomovcov, či pri prevádzke nafukovacieho nemocničného stanu v areáli Fakultnej nemocnice, ktorí zapožičali pre Infekčnú kliniku na pomoc pri zvládaní pandémie koronavírusu.

Upravený areál Hospicu u Bernadetky má pozitívny vplýv aj na samotných klientov pri ich pobyte na čerstvom vzduchu, ako aj na ich najbližších počas ich návštev v zariadení. Navodzuje pocit domova, ktorý v spojení s pokojom v okolitom prostredí zjemňuje niekedy ťaživé pocity tých, ktorí sa pripravujú na odchod do večnosti, ako aj tých, čo sa s nimi ťažko lúčia. Čistenie a upratovanie areálu hospicu realizujú dobrovoľníci v Nitre na jar a na jeseň. Popritom pomáhajú pri údržbe areálu aj počas letnej sezóny kosením trávnikov a starostlivosťou o okrasnú zeleň. Niektorí z dobrovoľníkov sprevádzajú aj zomierajúcich klientov, či slúžia na recepcii hospicu. Aj takto sa dá pomáhať tým, ktorí sú chorí a trpiaci.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS, tu, ml; pz ) 20201125010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]