[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do súťaže Vianočná pohľadnica prišli práce detí zo Slovenska i Srbska
P:3, 25. 11. 2020 06:16, DOM

Dolný Kubín 25. novembra (TK KBS) Do 17. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže Vianočná pohľadnica poslalo svoje práce viac ako 1 100 detí zo 150 škôl zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Rumunska a Srbska. Súťaž, ktorú vyhlasuje a realizuje Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sa tak stretla opäť s vysokým záujmom a kvalitou.

Témou prác bolo výtvarne spracovať vianočné námety do podoby návrhu vianočnej pohľadnice. Mladí autori vo svojich prácach invenčne prezentovali svoje zručnosti a vnímanie vianočnej tematiky v jej zvykoslovnom, prírodnom i biblickom rozmere. Porota konštatovala vysokú úroveň zaslaných prác aj napriek menšiemu počtu zúčastnených žiakov. Dominovali najmä klasické kresliarske a maliarske techniky a postupy, ale objavilo sa aj niekoľko zaujímavých riešení v podobe netradične poňatých asambláží, koláží a grafík.

Porotcovia ocenili bohatosť a rôznorodosť spracovania vianočného námetu, množstvo podnetných, invenčných a kreatívne zvládnutých nápadov. Porotu tento rok mimoriadne zaujali práce detí zo špeciálnych škôl. Ich svet, jeho vnímanie sa niekedy výrazne odlišuje, čoho dôkazom je práve ich výtvarný prejav – emócia.

„V tomto ročníku absentovali kolekcie prác, ktoré reprezentovali danú školu. Porota veľmi oceňuje prácu pedagógov, ktorí motivujú svojich žiakov pomocou nových inovatívnych kombinovaných techník aj v tejto zložitej situácii, ktorú spôsobuje pandémia. Je to veľký prínos pre súťaž. Môžeme konštatovať, že úroveň prác sa zlepšuje, čo poukazuje na vyššiu úroveň pedagogického pôsobenia na žiakov. Oceňujeme aj práce žiakov zo základných škôl pre mimoriadne nadané deti, ktoré zaslali svoje práce do novovzniknutej kategórie," uviedla Iveta Haplová z Oravského kultúrneho strediska.

Zasadnutie poroty sa uskutočnilo 20. novembra v Dolnom Kubíne. Porota pracovala v zložení - predseda poroty Miroslav Knap, členovia Andrea Mirjanská a Vladimír Baran. Porota navrhla oceniť 21 individuálnych prác a 4 kolekcie a udeliť 19 čestných uznaní. Kolekcia víťazných prác bude sprístupnená 14. decembra v Oravskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne, výstava potrvá do 22. januára 2021. Ďalšie výstavné kolekcie budú nainštalované od 8. decembra 2020 do 18. januára v Gminny Ośrodek kultury PROMYK, Bystra, Poľsko.

( TK KBS, ami, ml; pz ) 20201125003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]