[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trpiacich pre vieru pripomína Červená streda, pamiatky vysvieti načerveno
P:3, 25. 11. 2020 06:00, DOM

Bratislava 25. novembra (TK KBS) Slovensko sa dnes pripojí k mnohým krajinám sveta, ktoré si pripomenú ľudí prenasledovaných, alebo trpiacich pre vieru. Sedemdesiat percent z nich tvoria kresťania, uvádza publikácia pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Červená streda sa bude konať 25. novembra 2020 vo večerných hodinách. Pripoja sa k nej verejné objekty celoslovenského i lokálneho významu.

„Som veľmi rád, že Slovensko sa konečne pripája ku krajinám, v ktorých je náboženská sloboda braná vážne a ako základné a neodňateľné ľudské právo,“ povedal Miroslav Dzurech, riaditeľ slovenskej kancelárie nadácie ACN. „Často zabúdame hovoriť nahlas, že 300 miliónov kresťanov na celom svete žije v krajine, kde trpia, alebo sú priamo diskriminovaní, či prenasledovaní.“

Na svete sú krajiny, kde náboženská sloboda je len vetou na papieri a v skutočnosti náboženské menšiny trpia znevýhodňovaním, ba niekedy aj priamou formou útlaku. Na prvom mieste medzi týmito menšinami sú kresťania, no patria medzi ne aj Rohingovia, Ujguri, vo väčšinovo moslimských štátoch aj hinduisti a ďalší.

Podľa Správy o stave náboženskej slobody vo svete, ktorú každé dva roky publikuje nadácia ACN sa v niektorých krajinách situácia zhoršuje každým rokom. Konkrétne dáta sú prístupné na stránke https://religious-freedom-report.org. Vydanie aktuálnej publikácie sa z dôvodu pandemických obmedzení presunulo z novembra 2020 na apríl 2021.

Verejné budovy (či iné monumenty) na Slovensku, ktoré budú po zotmení vysvietené na červeno:

- Bratislavský hrad (od 18.00)

- Most SNP v Bratislave

- Mestská veža v Banskej Bystrici

- Dóm svätej Alžbety v Košiciach

- Katedrála svätého Martina, Spišská kapitula

- Katedrálna svätého Jána Krstiteľa v Trnave

- Bazilika svätého Mikuláša v Trnave

- Katedrála svätého Emeráma v Nitre

- Katedrála Najsvätejšej Trojice v Žiline

- Bazilika na Mariánskej hore v Levoči

- Kostol svätého Martina v Trstenej

- Kostol všetkých svätých v Ludrovej

- Socha Krista v obci Klin

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi (Aid to the Church in Need) je celosvetová dobročinná organizácia, ktorá od roku 1947 pomáha trpiacim a prenasledovaným. Zastúpenie má v 26 krajinách sveta a ročne podporí viac ako 5 000 projektov konkrétnej a adresnej pomoci komunitám, ktoré trpia. Na Slovensku pôsobí od roku 2017 a je známa aj pod niekdajším názvom Kirche in Not. V auguste 2020 po výbuchu v Bejrúte spolu s darcami zo Slovenska vyzbierala za 2 týždne približne 120 tisíc eur na potravinovú pomoc pre 2 500 rodín, ktoré sa ocitli na ulici, alebo v núdzi.

TK KBS informoval Ján Tkáč

( TK KBS, jtk, ml; pz ) 20201125002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]