[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rehoľná sestra venovala víťazstvo v súťaži MasterChef misionárom
P:3, 23. 11. 2020 12:01, ZAH

Brazília 23. novembra (TK KBS) Sestra Lorayne Caroline Tinti zvíťazila v sedemnástej časti televíznej súťaže „MasterChef Brasil 2020” a víťazstvo venovala misionárom a mladým, s ktorými pracuje ich kongregácia. Už siedme pokračovanie kulinárskej šou má tento rok pre pandémiu odlišný formát. Namiesto ocenenia najlepšieho kuchára po troch mesiacoch súťaženia, je v každom diele vybratý jeden víťaz.

Tridsaťtriročná sestra, ktorá patrí už pätnásť rokov do Kongregácie sestier Panny Márie zmŕtvychvstania v brazílskej Cantaduve, získala ocenenie za dve jedlá, ktoré dovtedy nikdy nepripravovala – tiramisu a krevetový stroganov.

„Minulý rok som ochutnala tiramisu, ale nepamätala som si, aké bolo. Rafaela mi pomohla s receptom a prosila o orodovanie všetkých svätých (…) Boh mi našepkával ,zober to, pridaj tamto‘ a tak som to robila“, vyjadrila sa sestra Lorayne pre webovú stránku súťaže. „Keď som pripravovala stroganov, prišiel ku mne člen poroty a našiel jednu zle očistenú krevetu. Tak som očistila ešte raz všetky. Bola to pre mňa pomoc z neba v pravej chvíli“, uviedla.

Sestra Lorayne hovorí, že variť sa naučila doma vo veku deväť alebo desať rokov vďaka starej mame. „Aj moja mama a teta stále varievali. Nedeľné obedy bývali u nás slávnostné a honosné“, spomína. V kláštore cibrila svoj talent, keď varila pre asi dvadsať spolusestier. „Úlohy a práce v dome máme podelené, vrátane prípravy jedla. Najobľúbenejšími jedlami sú dusená ryža s kuracím mäsom, lazane, krémová kukurica a kura na šťave. Tu som spoznala aj dobroty ako pór a krevety.“

Svedectvo o zasvätenom živote v televízii

Sestra Lorayne sa so sestrami zoznámila v škole a do kláštora vstúpila ako tínedžerka. „V škole som ich veľa stretávala a začalo klíčiť vo mne semienko povolania. Vždy som si myslela, že majú skvelý život“, hovorí.

Keď mala sedemnásť rokov a chodila do tretieho ročníka na strednej škole, rozhodla sa nasledovať svoje povolanie. „Hoci sa mi zasvätený život páčil, nikdy som nerozmýšľala nad rehoľou. Raz ma jedna mladá sestra pozvala na stretnutie o rozlišovaní povolania a jednoducho som sa zaľúbila. Na stretnutí som pociťovala veľký pokoj a vyrovnanosť,“ spomína sestra, ktorá v dvadsiatich štyroch rokoch zložila rehoľné sľuby.

Účinkovanie v televíznom programe bolo pre sestru Lorayne vydaním svedectva. „Keďže nás väčšina ľudí nepozná, predpokladajú, že máme iba zákazy. Ale takisto zažívame zmeny a nové veci. So zasväteným životom sa možno stretnúť kdekoľvek; spojenie gastronómie s Cirkvou nachádzame aj vo Svätom Písme, keď Pán Ježiš lámal iným chlieb alebo sa zúčastnil na svadbe. V súťaži som sa usilovala ukázať, že aj my varíme, jeme a využívame moderné technológie,“ zdôraznila.

Pri preberaní výhry si sestra Lorayne spomenula na viacerých ľudí zo svojho života. „Sú tu so mnou všetci misionári a všetci ľudia dobrej vôle, ktorí radi varia. Vo svojom rehoľnom pôsobení sa snažím naučiť deti a mládež, že aj práca v gastronómii má byť vykonávaná s láskou,“ zakončila.

( TK KBS, zm, rp; pz ) 20201123030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]