[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 06. 2021   Meniny má Blanka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dobrá novina tento rok nadviaže na tradíciu koledovania popod obloky
P:3, 22. 11. 2020 10:10, DOM

Bratislava 22. novembra (TK KBS) Koledovanie je službou a krásnou tradíciou, ktorá povzbudzuje ľudí, najmä deti, zapojiť sa do života farnosti prostredníctvom ohlasovania radostnej vianočnej zvesti. Konkrétna podoba tohtoročného koledovania v mestách a obciach bude závisieť od aktuálnej pandemickej situácie. Dobrá novina chce tvorivo nadviazať na bohatú tradíciu koledovania popod obloky.

Koledníci prichádzajú so spevom popod okná, neklopú, ale pod oblokmi spievajú vianočné koledy. Keď sa ukáže pán domu so svojou rodinou, zavinšujú im, zaspievajú či zahrajú krátku betlehemskú hru. Tento tradičný formát v kombinácii s pripravenými opatreniami umožní zorganizovanie bezpečného koledovanie. Koledníci nebudú vstupovať do príbytkov, udržia si bezpečný odstup od rodín a po celý čas budú nosiť rúška.

Prečo koledovať bezpečne

Daniel Fiala, nový riaditeľ Dobrej noviny, pozýva a povzbudzuje slovenské farnosti slovami: „Drahí priatelia a podporovatelia Dobrej noviny! Hoci prežívame náročné časy, kedy nevieme s istotou povedať, ako bude vyzerať budúci týždeň a čo nové nám korona nedovolí zrealizovať, my v Dobrej novine veríme, že Vianoce už budeme sláviť v uvoľnenejšej atmosfére. Pripravili sme pre vás súbor opatrení a inštrukcií, ktoré budeme aktualizovať podľa platných usmernení, aby ste sa cítili bezpečne a pomohli nám zrealizovať koledovanie, hoci v obmedzenej forme. Je dôležité, aby táto krásna kresťanská a ľudová tradícia pokračovala, aby sa koledníci opäť stali hlásateľmi radostnej zvesti o narodení nášho Pána. Ohlasovanie Božieho narodenia je prejavom viery, že máme Spasiteľa, ktorý prišiel, aby nás zachránil. Čo viac ako tieto slová nádeje potrebujeme počuť práve dnes, zaplavení pandémiou neistoty a strachu. Prijmite toto pozvanie v dôvere, že Dobrá novina zazneje z úst detí aj počas nastávajúcich Vianoc!“

Ponuka online webinárov pre osoby zodpovedné za koledovanie a praktické inštrukcie, ako zorganizovať bezpečné koledovanie, sú priebežne aktualizované na www.dobranovina.sk/korona

Prihláška do koledníckej akcie je dostupná na www.dobranovina.sk/online-prihlaska-na-koledovanie

S mottom Aj mama chodí do školy

Veľmi osobitne vníma Dobrá novina globálny rozmer pandémie koronavírusu, ktorú ľudia z nízkopríjmových krajín prežívajú inak ako obyvatelia Európy. Mnohé rodiny v subsaharskej Afrike sa ocitli vo veľmi zložitej životnej situácii. Vďaka podpore projektov Dobrej noviny však prežívajú nádej. Príkladom sú desiatky matiek, ktoré sa ukončení odborných kurzov dnes dokážu postarať o svoje rodiny. Aj tieto aktivity chcú koledníci podporiť tento rok a byť tak naďalej súčasťou pozitívnej zmeny.

Viac o hlavnej téme 26. ročníka Dobrej noviny na https://www.dobranovina.sk/aj-mama-chodi-do-skoly

Tradičnú kolednícku akciu Dobrá novina organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami v približne 1 270 mestách a obciach na celom Slovensku.

Na verejnú zbierku Dobrá novina možno prispieť na čísle účtu SK77 1100 0000 0029 4045 7894 alebo online na bit.ly/podporim-mary Verejná zbierka Dobrá novina – 26. ročník je zapísaná v registri verejných zbierok Ministerstvom vnútra SR pod číslom 000-2020-018885 zo dňa 17.7.2020 na všeobecne prospešný účel rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Kontakt: Jozef Magda, jozef@erko.sk, 0908 119 976

( TK KBS, jma, ml; pz ) 20201122002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]