[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 06. 2021   Meniny má Blanka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ako prakticky pomôcť rodine? Dozviete sa na konferencii v Trnave
P:3, 22. 11. 2020 08:05, DOM

Trnava 22. novembra (TK KBS) Trnavská univerzita v Trnave v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny organizuje online konferenciu Ako prakticky pomôcť rodine, ku ktorej sa môžete bezplatne pripojiť na facebookových stránkach oboch inštitúcií v pondelok 23. novembra o 13:00.

Podujatie moderuje prorektor Trnavskej univerzity pre vonkajšie vzťahy profesor Miloš Lichner SJ: „Z dejín vieme, že každá epidémia zasiahla vždy tých najslabších a bezbranných, v našom kontexte ide najmä o rodinu. Som rád, že sa nám podarilo pripraviť online konferenciu, v ktorej ponúkneme vybrané praktické pohľady, ako pomôcť rodinám, a nádejam sa, že tieto pohľady budú následne vložené do praxe.“

Po úvodnom slove Romana Jocha z Inštitútu pre výskum práce a rodiny sa prihovorí Igor Rintel z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na tému Rodina versus sociálny systém. Práve o sociálnom systéme nadväzuje prednáška doc. Rastislava Bednárika, ktorý sa zaoberá prorodinnými sociálnymi dávkami a benefitmi.

Odborník z Inštitútu pre výskum práce a rodiny analyzuje prístupy jednotlivých krajín Európskej únie k podpore rodín s deťmi a porovnáva úroveň štedrosti a nástroje na diferencovanú podporu rodín. Venuje sa rodinám, ktoré sa musia vyrovnať s nedostatočnými príjmami či nezamestnanosťou, ale aj daňovým nástrojom, ktoré môžu rodinám pomôcť.

„Porovnávam využívanie možností znižovania vymeriavacieho základu dane, znižovania daní či možnosti spoločného zdanenia príjmu manželov alebo partnerov. Viaceré opatrenia možno rozpracovať aj pre podmienky Slovenska,“ upozorňuje Rastislav Bednárik.

Sociálnych otázok sa dotýka aj nová Stratégia na podporu stabilnej rodiny a jej faktory, ktorú spolu s riešiteľským kolektívom pripravil profesor Ladislav Csontos SJ. V pondelok predstaví jej hlavné tézy: „Základným princípom stratégie na pomoc stabilnej rodiny je podpora rodiny v celom jej živote od vzniku, počas trvania a rozvoja, obzvlášť v záťažových situáciách, ktoré vedú k jej rozpadu. V priebehu desiatich rokov je potrebné podstatne zvýšiť výdatnosť podpory rodín a detí zo strany štátu,“ tvrdí profesor Ladislav Csontos.

Záver konferencie bude patriť counsellingu, ktorý umožňuje sprevádzanie rodín v kritických situáciách. Odborníčkou na túto metódu pomoci je profesorka Mária Šmidová. Counselling sa vyučuje aj v študijnom programe sociálna práca so zameraním na rodinu práve na Trnavskej univerzite. Základom tohto študijného programu je práve counseling ako nová metóda pomoci v záťažovej situácii.

„Bolo by dobré, ak by v ponuke sociálnych služieb bola aj služba zameraná osobitne na zvládanie záťažovej situácie. Mala by byť dobre dostupná a profesionálna. Určite by to bol začiatok účinnej podpory rodiny s účinkom na celú spoločnosť,“ odporúča profesorka Mária Šmidová.

TK KBS informoval Matúš Demko

( TK KBS, mde, ml; pz ) 20201122001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]