[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 06. 2021   Meniny má Blanka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvánka na modlitbovú pobožnosť k sv. Charbelovi pod Zoborom
P:3, 21. 11. 2020 12:05, DOM

Nitra 21. novembra (TK KBS) Farský kostol sv. Petra a Pavla v Nitre okrem iných vzácnych relikvií uchováva aj relikvie kosti a spovednej štóly sv. Charbela Makhloufa, veľkého libanonského svätca a mnícha. Vždy v 22. deň mesiaca sa v tomto chráme koná spoločná modlitba k tomuto svätcovi, aby Pán Boh aj na jeho orodovanie a príhovor doprial milosti, ktoré človek potrebuje pre svätý život.

Počas pobožnosti sa prítomní veriaci modlia modlitby aj za konkrétne úmysly, ktoré si napíšu na pripravené papiere počas celého mesiaca. Tie sú vždy k dispozícii v chráme na stolíku s tlačovinami. Počas tejto pobožnosti je vždy príležitosť k ucteniu si relikvie a prijatia požehnania olejom sv. Charbela. Okrem tejto modlitbovej pobožnosti k sv. Charbelovi sa v Kostole sv. Petra a Pavla po každej večernej svätej omši (okrem štvrtku) v rámci pravidelnej adorácie modlia litánie k sv. Charbelovi o pomoc v chorobe a za spásu obetí.

Najbližšia modlitbová pobožnosť k sv. Charbelovi sa uskutoční 22. novembra 2020 pri večernej svätej omši o 18:30 hod. Vzhľadom k aktuálnej situácii spôsobenej koronavírusovou pandémiou sa požehnanie s olejom sv. Charbela neudeľuje. Na základe prijatých opatrení musí účasť prítomných veriacich na svätej omši zodpovedať 50 percentnej kapacite obsadených miest na sedenie. Je preto potrebné dodržiavať šachovnicové sedenie, ako aj všetky ostatné hygienické opatrenia.

Svätý Charbel Makhlouf má v cirkevnom kalendári svoj sviatok 24. júla. Narodil sa 8. mája 1828 v Beka Kafra pri Bscharre v Libanone. Do večnosti odišiel 24. decembra 1898. Svätec celým menom Jozef Anton Makhluf sa narodil v severnom Libanone. Vyrastal v opravdivej kresťanskej rodine, kde získal veľkú záľubu v modlitbe. Navštevoval aj svojich strýkov – eremitov, kde sa sám nadchol pre takýto život. V roku 1851 odišiel z rodičovského domu do kláštora Panny Márie, kde strávil svoj prvý rok ako mních. Potom odišiel do opátstva sv. Marona v Annayi k maronitom, kde prijal meno Charbel (Šarbel), meno mučeníka z druhého storočia. 1. novembra 1853 zložil sľuby a potom pokračoval v teologických štúdiách v opátstve sv. Kobriana a Justíny v Kfifane (Batroun).

Za kňaza bol vysvätený 23. júla 1859 v Bkerky. Šestnásť rokov žil v Annayi v opátstve sv. Marona. V roku 1875 sa rozhodol pre život v pustovni sv. Petra a Pavla, ktorá tiež patrila do opátstva. Viedol život plný modlitby a vzdávania vďaky. Svoju pustovňu opúšťal len veľmi zriedkavo. Ako pustovník žil dvadsaťtri rokov. 16. decembra 1898 ho počas slávenia svätej omše zachvátila zákerná choroba, ktorej podľahol na Štedrý večer toho istého roku. Pochovaný bol na cintoríne opátstva.

O pár mesiacov neskôr bolo vidieť okolo hrobu oslňujúce svetlo. Z jeho mŕtveho tela vytekal pot a krv. Kvôli tomu urobili pre jeho pozostatky špeciálnu rakvu. Zástupy pútnikov začali prichádzať, aby sa k nemu modlili. Na jeho príhovor pútnici obdržali mnoho milostí, stali sa tam zázraky uzdravenia. Proces beatifikácie a kanonizácie sa začal v roku 1925. Keďv roku 1950 za prítomnosti doktorov a špecialistov otvorili jeho hrob, počet uzdravení sa mnohonásobne zvýšil. Pútnici rozličných vyznaní stáli v zástupoch, len aby sa mohli dostať k jeho pozostatkom a prosiť o milosti na jeho príhovor. Tieto nezvyčajné udalosti spôsobili v Libanone a okolitých štátoch návrat späť k viere a obnovenie úsilia o duchovné hodnoty.

V Nitrianskej diecéze sa relikvie sv. Charbela Makhloufa uchovávajú na dvoch miestach. Popri Kostole sv. Petra a Pavla v Nitre aj v Kostole sv. Jakuba v Želiezovciach.

( TK KBS, cha, ml; pz ) 20201121003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]