[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 25. 01. 2021   Meniny má Gejza       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Načerveno rozžiarené pamiatky pripomenú aj u nás trpiacich pre vieru
P:3, 20. 11. 2020 09:45, DOMBratislava 20. novembra (TK KBS) Už budúcu stredu - 25. novembra - sa v mnohých mestách na Slovensku, ale aj v zahraničí, načerveno rozsvietia verejné budovy, chrámy, a iné významné pamiatky.

Červená je farba mučeníkov. V tento deň si celý svet pripomína ľudí, ktorí sú prenasledovaní pre vieru. „Chceme, aby aj Slovensko bolo krajinou, ktorej záleží na dôstojnosti každého človeka a aby sa aj u nás rozšírilo povedomie o skutočnom utrpení mnohých nevinných ľudí. Červená streda je deň, keď sa rôzne verejné objekty na celom svete vysvietia na červeno: britský parlament, rímske Koloseum, socha Krista v Rio de Janeiro, kostoly, rakúsky parlament, katedrály či monumenty po celom svete," píše Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.

Aj na Slovensku sa rozžiari červenou farbou niekoľko významných objektov. Červená u nás v tento deň zahalí napríklad Bratislavský hrad, Most SNP, Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Trnave, Bazilika sv. Mikuláša v Trnave, Katedrála sv. Emeráma v Nitre, Katedrála Najsvätejšej Trojice v Žiline, Mestská veža v Banskej Bystrici, Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule a Dóm sv. Alžbety. Červenou farbou na budovách a oblečení si symbolicky pripomenieme utrpenie až 300 miliónov kresťanov, ktorí sú prenasledovaní a diskriminovaní pre svoju vieru v Krista.

„Na svete žije 300 miliónov kresťanov, ktorí sú prenasledovaní, diskriminovaní pre vieru alebo trpia existenčnou núdzou. Trpia len preto, že veria v Ježiša Krista a chcú svoju vieru verejne žiť a vyznávať. A situácia sa, žiaľ, nezlepšuje. Štatistiky nadácie ACN ukazujú, že až 70 % nábožensky motivovaných útokov je namierených proti kresťanom," uvádza ACN.

Napriek faktu, že kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou skupinou na svete, sa o tejto skutočnosti hovorí málo alebo vôbec. V krajinách, kde sú kresťania menšinou, je sloboda vierovyznania často len vetou na papieri. Zažívajú obmedzenia, nespravodlivosť, diskrimináciu v práci, či v škole a rôzne hrozby tam, kde žijú. V týchto vzdialených častiach sveta každý jeden deň kvôli svojej viere zomrie až 11 kresťanov.

Dnes, v čase globálnej pandémie koronavírusu sú v krajinách ako napríklad Pakistan, India, Sýria, Irak, či Burkina Faso, Južný Sudán alebo Mali diskriminovaní ešte viac. Tvoria totiž najchudobnejšiu vrstvu obyvateľstva. S príchodom opatrení stratili aj to málo, čo mali – aspoň nejakú prácu a spôsob obživy. Za týmito znepokojujúcimi číslami sa skrývajú príbehy konkrétnych ľudí. Každý jeden z nich trpí pre Krista, každý iným spôsobom. To, čo ich však spája, je viera a nádej.

Viac informácií je možné nájsť na Facebooku a stránke acnslovensko.sk/cervena-streda.( TK KBS, acn, ml; pz ) 20201120014   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]