[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 06. 2021   Meniny má Vasil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aj počas pandémie príde na Slovensko svetlo z Betlehema
P:3, 19. 11. 2020 09:25, DOM

Bratislava 19. novembra (TK KBS) Betlehemské svetlo je malý, skromný a svojou veľkosťou nenápadný plamienok, ktorý pochádza z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme. Každoročne ho odpaľuje a do Európy (Rakúska) prináša Dieťa svetla. „Za tie viac ako tri desaťročia precestoval a zažil toho mnoho. Tento rok však bude v niečom úplne iný. Netradičný, zabalený do momentálnej neľahkej situácie a pripravený preťať nejeden gordický uzol na svojej tohtoročnej púti," uvádzajú skauti na stránke betlehemskesvetlo.sk.

Na začiatku každoročnej cesty Betlehemského svetla je veľká ekumenická slávnosť v Rakúsku, zväčša vo Viedni, ktorej sa zúčastnia delegácie z viac ako troch desiatok krajín z celého sveta. Slovensko už tridsať rokov nie je výnimkou. Tento rok sa vzhľadom na prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia ceremónia uskutoční v obmedzenom režime. Pozitívnou správou však je, že bude vysielaná online a “byť jej súčasťou” tak môže byť naozaj každý. Ide o veľkú slávnosť a príležitosť, aká tu doposiaľ nebola.

„Z veľkých odovzdávacích a preberacích slávností sa tento rok presunieme na hraničné priechody, kde sa v čo najväčšej miere bezkontaktne stretneme a ako na rakúsko-slovenských hraniciach. Betlehemské svetlo preberieme, tak ho aj na poľsko-slovenských a ukrajinsko-slovenských odovzdáme do našich susedných krajín na severe a východe. Slovenskí skauti tak budú opäť súčasťou dôležitej betlehemskej štafety. Tentokrát s nádychom nostalgie a spomienok do dávnejších čias, kedy cestovať za hranice nebolo vôbec jednoduché," píšu skauti.

Samotná distribúcia po Slovensku bude prebiehať v nasledujúcich dňoch, aby pár dní pred Štedrým večerom bolo Betlehemské svetlo dostupné v čo najväčšom počte miest. Odpaľovanie Betlehemského svetla bude prebiehať so zreteľom na všetky aktuálne platné bezpečnostné a hygienické opatrenia, vždy so snahou o bezkontaktnosť a bez zhromažďovania.

Tento rok s niekoľkodňovým predstihom – 16. novembra totiž priletelo Betlehemské svetlo do Linzu v Rakúsku. Hornorakúska televízia ORF tentokrát neposlala “svoje” Dieťa svetla, ale z večného plameňa horiaceho v Bazilike Narodenia Pána ho odpálila deväťročná Maria Khoury z Betlehema. Svetlo sa tak bezpečne dostalo k našim západným susedom, kde si počká na druhú decembrovú sobotu, kedy sa začne jeho púť. Priebeh je možné vidieť v reportáži hornorakúskej televízie ORF.

Betlehemské svetlo, ktoré má na Slovensku už 31-ročnú tradíciu, doručia slovenskí skauti každoročne do viac ako 300 miest a obcí a dostane sa napríklad aj na Lomnický štít. Osobne ho tiež prevezmú viacerí biskupi či prezidentka.

-

Zdroj: www.betlehemskesvetlo.sk

( TK KBS, bsv, ml; pz ) 20201119015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]