[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 13. 06. 2021   Meniny má Anton       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Najspoľahlivejšími bankármi sú pre nás chudobní
P:3, 16. 11. 2020 10:51, ZAH

Vatikán 16. novembra (RV) Predposledná nedeľa liturgického obdobia Cez rok sa v Cirkvi už po štvrtý raz slávila ako Svetový deň chudobných. Svätý Otec František dopoludnia predsedal Eucharistii pri Oltári katedry v zadnej lodi Baziliky sv. Petra.

Medzi približne stovkou prítomných bolo aj viacero ľudí žijúcich v podmienkach núdze rôzneho druhu. Reprezentovali všetkých chudobných sveta, podobne ako aj niekoľkí dobrovoľníci a dobrodinci boli sprítomnením ľudí konkrétne praktizujúcich evanjeliovú dobročinnú lásku.

Pri slávení v zelenej liturgickej farbe so Svätým Otcom koncelebroval arcibiskup Rino Fisichella, predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu, ktorá každoročne organizuje a koordinuje aktivity Svetového dňa chudobných. Medzi koncelebrantmi bola aj desiatka ďalších kňazov tohto dikastéria. V homílii sa Svätý Otec prihovoril aj týmito myšlienkami:

„Ako máme konať službu, tak aby to bolo podľa Božej túžby? [V podobenstve] to pán vysvetľuje nevernému sluhovi: „Mal si teda moje peniaze dať peňazomencom, a ja by som si bol po návrate vybral, čo je moje, aj s úrokmi“ (v. 27). Kto je pre nás týmito peňazomencami – bankármi, ktorí dokážu zabezpečiť trvácny zisk? Sú to chudobní.

Nezabudnite: chudobní sú v centre Evanjelia. Evanjelium nepochopíme bez chudobných. Chudobní sú v samotnej osobnosti Ježiša, ktorý hoci bol bohatý, zriekol sa seba samého, stal sa chudobným, urobil sa hriechom, čo je tá najmrzkejšia chudoba.

Chudobní nám garantujú večný zisk a už teraz nám umožňujú obohatiť sa v láske. Pretože tá najväčšia chudoba, s ktorou treba bojovať je naša chudoba na lásku. Najväčšia chudoba, s ktorou máme bojovať je naša chudoba v láske.

Kniha Prísloví chváli ženu činorodú v láske, ktorej cena je väčšia nad perly. Hodno napodobňovať túto ženu, ktorá, ako hovorí text, „k chudobnému ruky vystiera“ (Pr 31,20): toto je to veľké bohatstvo tejto ženy. Podaj ruku tomu, kto je v núdzi, a nepredstieraj, že máš nedostatok: takto znásobíš talenty, ktoré si dostal.

Približuje sa doba Vianoc, čas sviatkov. Koľkokrát si nejeden človek kladie otázku: „Čo by som mohol kúpiť? Čo by som mohol ešte mať? Musím to ísť do obchodov nakúpiť.“ – Povedzme si inak: „Čo môžem darovať druhým?“ Aby sme boli ako Ježiš, ktorý dal seba samého a práve preto sa narodil v tých jasličkách.“

Tradičný obed s chudobnými v Aule Pavla VI. sa tento rok z dôvodu pandémie nekonal. Vo Vatikáne a vo farnostiach Ríma však rozdeľovali balíky s potravinami pre rodiny a jednotlivcov v situácii núdze. V týchto dňoch na viacerých miestach umožnili ľuďom v núdzi aj prístup k bezplatným zdravotným prehliadkam, testom na koronavírus a k očkovaniu proti chrípke.

Svätý Otec na tento deň tak ako po iné roky vydal aj textové posolstvo, tentoraz inšpirované slovami Knihy Sirachovho syna: „Podaj svoju ruku chudobnému“. Svetový deň chudobných, ktorý sa slávi vždy v 33. nedeľu cezročného obdobia, sa v rámci Cirkvi ešte len dostáva do povedomia. Svätý Otec František ho ustanovil na záver Roka milosrdenstva.( TK KBS, RV, jb, rp; pz ) 20201116028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]