[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 06. 2021   Meniny má Vasil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Sampore sa konali voľby priora, je ním opäť Vladimír Kasan OSB
P:3, 14. 11. 2020 12:29, DOM

Bratislava 14. novembra (TK KBS) V dňoch 11.-12. novembra 2020 sa v kláštore Premenenia Pána v Sampore konali voľby konventuálneho priora. Kapitula kláštora pod predsedníctvom predsedajúceho opáta benediktínskej Kongregácie Zvestovania, ndp. Maksymiliana Nawaru OSB, zvolila na obdobie ôsmich rokov Vladimíra Kasana OSB (na snímke prvý sprava) za konventuálneho priora.

Voľby sa konali po kánonickej vizitácii, ktorú viedol opát Maksymilian s br. priorom Izaakom Kapałom z opátstva v Lubiń (Poľsko)

Otec Vladimír Kasan OSB vstúpil do benediktínskeho opátstva v Tynci (Krakov, Poľsko) v roku 1998 spolu s o. Blažejom Škvarkom OSB. V tom čase boli obaja kňazmi banskobystrickej diecézy, ktorí si zaumienili obnoviť na Slovensku benediktínsku tradíciu. Už v roku 2003 sa obaja vrátili na Slovensko a v tomto roku sa o. Vladimír stal superiorom filiálneho domu v Bacúrove, čím začala jeho služba predstaveného slovenských benediktínskych mníchov, ktorá pokračuje aj po súčasnej voľbe.

V roku 2010 sa slovenskí benediktíni presťahovali do novopostaveného kláštora Premenenia Pána v Sampore a v tomto roku (2020) už obývajú nové klauzúrne priestory, ktorých výstavbu si vyžiadal rastúci počet členov spoločenstva. V Samporskom kláštore žije k dnešnému dňu 19 mníchov, pričom kláštor zdieľa svoj rytmus a spôsob života s hosťami, ktorých počet tiež z roka na rok rastie.

Voľby priora (resp. opáta v prípade opátstiev) prebiehajú podľa Konštitúcie Kongregácie Zvestovania za bežných okolností každých osem rokov. Právoplatnými voliteľmi sú všetci mnísi kláštora so slávnostnými sľubmi. Priebeh volieb sa riadi starobylými zvykmi, v sprievode modlitieb k Duchu Svätému. Podobne ako je tomu v prípade voľby pápeža, aj tieto voľby sú chránené sľubom mlčanlivosti, pričom samotné hlasovania sú tajné. Dĺžka volieb tiež závisí od priebehu jednotlivých hlasovaní a ďalších okolností. Po zvolení priora sa predseda volieb pýta kandidáta o jeho súhlas. Ak zvolený prior prijme svoju voľbu, za zvuku zvonov sa zhromaždí celé spoločenstvo a v sprievode prejde do kláštorného chrámu, kde sa koná slávnostné Te Deum, sľub poslušnosti novému predstavenému a jeho požehnanie.

Kláštor Premenenia Pána v Sampore je svojprávnym (nezávislým) benediktínskym kláštorom, patriacim do benediktínskej Kongregácie Zvestovania. Za konventuálny priorát bol erigovaný v roku 2012, pričom za jeho prvého priora bol menovaný o. Vladimír Kasan OSB. Konventuálny prior je vyšším rehoľným predstaveným a ordinárom svojich mníchov. Každý benediktínsky kláštor sa riadi Regulou sv. Benedikta, ako aj ďalšími kánonickými ustanoveniami a požíva veľkú mieru samostatnosti v určovaní svojich špecifických zvykov a vonkajšej činnosti. Spoločným znakom benediktínskeho mníšstva je významné miesto liturgickej modlitby v živote spoločenstva, ako aj prijímanie hostí podľa miestnych podmienok.

Zdroj: www.benediktini.sk

( TK KBS, ben, mmk, ml; pz ) 20201114003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]