[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 06. 2021   Meniny má Blanka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež listom blahoželal k 40. výročiu Jezuitskej služby utečencom
P:3, 12. 11. 2020 16:15, ZAH

Vatikán 12. novembra (RV) Pápež František zablahoželal listom k 40. výročiu založenia Jezuitskej služby pre utečencov (JRS). Mnohí ľudia sú dnes nútení hľadať útočisko pred „vírusom nespravodlivosti, násilia a vojny“, zdôrazňuje Svätý Otec.

Jezuitská služba pre utečencov vznikla v 80. rokoch vďaka Božiemu služobníkovi pátrovi Pedrovi Arrupemu SJ, ktorý pôvodne pomáhal ľuďom utekajúcim pred vojnou vo Vietname.

Ako píše Svätý Otec v liste adresovanom medzinárodnému riaditeľovi JRS pátrovi Thomasovi H. Smolichovi SJ, prácu inštitúcie od počiatku vedie „hlboko kresťanská a ignaciánska túžba starať sa o blaho všetkých tých, ktorí v stave hlbokého zúfalstva“ nastupujú na člny. Platí to aj v dnešných časoch pandémie koronavírusu, ktorá zviditeľnila, ako sa celá ľudská rodina nachádza „na tej istej lodi“ čeliacej bezprecedentným ekonomickým a sociálnym výzvam.

„Mnohé osoby vo svete sú dnes nútené chopiť sa plavidiel a nafukovacích člnov v snahe hľadať útočisko pred vírusom nespravodlivosti, násilia a vojny“, zdôraznil pápež a pripomenul úlohu JRS pri šírení osvety ohľadom života utečencov a vysídlených osôb. Pápež ďalej píše:

„Je vašou životne dôležitou úlohou vystierať priateľskú ruku k tým, ktorí sú sami, oddelení od svojich rodín či opustení, sprevádzať ich a šíriť o nich hlas a predovšetkým, garantovať im príležitosti pre rast prostredníctvom vašich vzdelávacích a rozvojových programov. Vaše svedectvo Božej lásky v službe utečencom a migrantom je tiež základom pre budovanie „kultúry stretnutia“, ktorá jediná kladie základy pre opravdivú a trvalú solidaritu pre dobro ľudskej rodiny (Fratelli tutti, 216-217).“

Pápež verí, že pracovníkov JRS ani v budúcnosti „nebude môcť nič vyrušiť či odradiť od veľkodušnej odpovede na urgentné povolanie šíriť kultúru blízkosti a stretnutia prostredníctvom rozhodnej obrany práv“ tých, ktorých dennodenne sprevádzajú. Všetky ženy, deti i mužov, ktorí sa utiekajú o pomoc v Centre Astalli, Svätý Otec zveruje do ochrany Panny Márie - Nádeje a Útechy migrantov a odkazuje im: „Nech vedia, že pápež je nablízku im, ako aj ich rodinám a že na nich pamätá vo svojich modlitbách“.

( TK KBS, RV, zh, rp; pz ) 20201112037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]