[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 06. 2021   Meniny má Vasil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňazi: Príprava na detskú omšu vysielanú cez internet je náročnejšia
P:3, 11. 11. 2020 10:43, DOM

Bratislava 11. novembra (TK KBS/Rádio LUMEN) Príprava na detskú svätú omšu, ktorá je vysielaná cez internet, je náročnejšia. Zhodujú sa na tom oslovení kňazi, ktorí aj počas pandémie slúžia online liturgie pre deti. Kňazi sa musia tiež popasovať s výzvou zaujať ich na diaľku. Duchovní priznávajú, že na začiatku museli prekonať nie raz technické problémy, aj sa naučiť komunikovať s deťmi cez kameru. Viac zisťoval Pavol Hudák z Rádia LUMEN.

Kňazi, ktorí vysielajú sväté omše pre deti online, zväčša pokračujú v svätých omšiach, ktoré mali v kostoloch pred obmedzeniami. To je aj prípad Farnosti svätého Gorazda v Košiciach na Terase. Kaplán Martin Tuleja hovorí, že cieľom detských svätých omší je, aby sme nezabúdali jeden na druhého, ale najmä aby sme nezabúdali na Pána Boha. „Snažíme sa pri týchto svätých omšiach deťom ponúknuť zrozumiteľným jazykom, že Boh na nás nikdy nezabúda, že je stále naším priateľom," uviedol.

Sväté omše prostredníctvom internetu ponúka z Košíc aj Federácia skautov Európy. Iniciatíva vyšla od samotných skautov ešte počas prvej vlny pandémie. Hovorí ich duchovný asistent, jezuita Pavol Trgo. „Pre mňa ako kňaza bolo novou výzvou prihovoriť sa na diaľku našim najmenším kamarátom. Počas detskej svätej omše som zvyknutý, že deti počas kázne s ich vlastnou bezprostrednosťou reagujú na moje otázky a berú do rúk rôzne pomôcky a rekvizity. Teraz musia odpovedať na diaľku.“

Populárne sú v online priestore aj detské sväté omše piaristu pátra Jána Hríba. Ten si každý týždeň po svätej omši ešte pre deti pripravuje scénky, pesničky a krátky program. Ten "istým spôsobom nadväzuje na tú svätú omšu, len už je takým voľnejším programom, nejakou témou, nejakými pomôckami. Tento program potom pripraviť je náročné," uviedol.

Oslovení kňazi sa zhodujú, že to najdôležitejšie, hoci aj na online detských svätých omšiach, je sprostredkovať malým aj veľkým obetu svätej omše a stretnutie s Kristom.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák

( TK KBS, rlu, phu, ml; pz ) 20201111025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]